„Przed rozpoczęciem mistrzostw świata FIFA w Katarze chcielibyśmy odpowiedzieć na najnowsze wydarzenia i dyskusje publiczne, dotyczące problemów w kraju gospodarza poza boiskiem, zanim piłka nożna wyjdzie na pierwszy plan - napisano na wstępie.
Katar doceniony przez uczestników mundialu za starania poprawy
Tak jak poprzednio, doceniamy i cieszymy się z postępu Kataru, zwłaszcza w zakresie praw pracowników migrujących oraz wpływu zmian legislacyjnych wykazanych w ostatnich raportach Międzynarodowej Organizacji Pracy.
Z zadowoleniem przyjmujemy zapewnienia rządu Kataru i FIFA dotyczące bezpieczeństwa i włączenia wszystkich kibiców podróżujących na mistrzostwa świata, w tym osób LGBTQ+.
Uczestnicy mundialu polemizują z FIFA ws tolerowania różnorodności
Zdajemy sobie również sprawę, że każdy kraj ma problemy i zgadzamy się z FIFA, że różnorodność jest siłą. Jednak akceptacja różnorodności i tolerancji oznacza również wspieranie praw człowieka. Prawa człowieka są uniwersalne i obowiązują wszędzie.
Wierzymy w zdolność piłki nożnej do dalszego pozytywnego i wiarygodnego wkładu w postępujące, zrównoważone zmiany na świecie” - oświadczyły we wspólnej odezwie zwązki piłkarskie Anglii, Walii, Niemiec, Portugalii, Holandii, Belgii, Danii, Szwajcarii, a także związki Norwegii i Szwecji, których reprezentacje narodowe nie zagrają w mundialu 2022.
Wcześniej FIFA zachęcała uczestników mistrzostw świata 2022 do skoncentrowania na piłce nożnej, a nie na polityce przed nadchodzącym mundialem, który odbędzie się w Katarze od 20 listopada do 18 grudnia.
Reprezentacja Polski wystąpi w grupie C, w której zmierzy się z Meksykiem, Arabią Saudyjską i Argentyną.
