– W związku z ujawnionymi w mediach nowymi świadkami i okolicznościami wskazującymi na środowisko i konkretne osoby, które mogą stać za zabójstwem dziennikarza Jarosława Ziętary apelujemy do Prokuratora Generalnego oraz do Małopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie o wznowienie umorzonego śledztwa w sprawie zabójstwa dziennikarza
– rozpoczyna się apel.
Jarosław Ziętara zniknął bez śladu 1 września 1992 r. Przez wiele lat śledczy nie potrafili wyjaśnić tej sprawy.
Dopiero w 2011 r. po apelu Komitetu Społecznego „Wyjaśnić śmierć Jarosława Ziętary”, dziennikarzy i parlamentarzystów udało się postawić w stan oskarżenia byłego senatora Aleksandra Gawronika, który odpowiada przed sądem za podżeganie do zabójstwa Ziętary.
Osobny proces toczy się przeciwko Mirosławowi R. ps. „Ryba” i Dariuszowi L. ps. „Lala”, ochroniarzom Elektromisu i byłym funkcjonariuszy milicji i policji. Mężczyźni oskarżeni są uprowadzenie, pozbawienie wolności i pomocnictwo w zabójstwie Jarosława Ziętary.
Wątek dotyczący zabójstwa dziennikarza został umorzony w czerwcu 2019 r. z uwagi na niewykrycie sprawców zabójstwa.
– Krakowskie śledztwo, toczące się od kilku lat procesy oraz liczne publikacje medialne jednoznacznie wskazują na środowisko a nawet konkretne osoby, które mogły mieć interes w skutecznym uciszeniu i zabójstwie Jarosława Ziętary. Nie tylko motyw do nich prowadzi, ale także świadkowie, którzy ujawnili się już po umorzeniu śledztwa. Mimo upływu kilkunastu miesięcy od publikacji ich wypowiedzi i wyjaśnień, dotychczas nie zostali oni przesłuchani przez prokuraturę, która jest gospodarzem śledztwa w sprawie zabójstwa Jarosława Ziętary
– czytamy w apelu.
Członkowie byłego komitetu w swoim apelu zwracają także uwagę na fakt, że do tej pory nie zostały odtajnione materiały UOP, innych służb, w tym archiwów SB, dotyczących Elektromisu, dziennikarza oraz niektórych świadków w sprawie Jarosława Ziętary.
– Interes służb specjalnych nigdy nie powinien być stawiany ponad życie człowieka. W tym przypadku odtajnienie akt, zwolnienie z tajemnicy służbowej mogłoby okazać się kluczowe w wyjaśnieniu tej zbrodni i osądzeniu winnych. Zważywszy na wszystkie przedstawione okoliczności, domagamy się wznowienia śledztwa w sprawie zabójstwa Jarosława Ziętary!
– wskazują.
Link do zbiórki podpisów pod apelem znajduje się TUTAJ
Zobacz też:

Głośne zabójstwa, niewyjaśnione zbrodnie i tajemnicze znikni...