Spis treści
Smartwatch uratował mu życie. Poznaj niezwykłą historię Vana Hutchersona
Hutcherson przez długi czas opierał się sugestiom swojego trenera personalnego, by zaopatrzyć się w inteligentny zegarek. Nie widział sensu w analizowaniu danych zdrowotnych. W końcu jednak uległ i kupił Apple Watcha, jak się okazało, w samą porę.
Pewnego styczniowego poranka urządzenie wyświetliło mu pięć lub sześć alarmujących powiadomień o podwyższonym tętnie, sięgającym 130 uderzeń na minutę. Sam zainteresowany czuł się tylko nieco zmęczony i uznał, że zegarek się zepsuł.

Poszedł nawet do sklepu Apple, by kupić nowy egzemplarz, lecz nowy zegarek także wysyłał te same ostrzeżenia. Dopiero wtedy Van zdał sobie sprawę, że problem może tkwić w jego sercu. Udał się do szpitala Northwestern Memorial, gdzie natychmiast go przyjęto i wykonano EKG. Niedługo później mężczyzna usłyszał diagnozę: trzepotanie przedsionków.
Czym jest trzepotanie przedsionków?
Trzepotanie przedsionków to jedna z form arytmii nadkomorowej, w której przedsionki serca kurczą się bardzo szybko, zwykle z częstością 250-350 uderzeń na minutę. W odróżnieniu od migotania przedsionków, gdzie rytm przedsionków jest chaotyczny i nieregularny, w trzepotaniu przedsionków skurcze są szybkie, ale regularne.
Na zapisie EKG pojawia się bardzo charakterystyczny obraz tzw. zębów piły. Ten problem zdrowotny jest niezwykle niebezpieczny, z tego powodu pod żadnym pozorem nie należy go bagatelizować. Trzepotanie przedsionków może prowadzić do niewydolności serca lub udaru mózgu, zwłaszcza jeśli przewodzenie przedsionkowo-komorowe dopuszcza zbyt szybkie rytmy komór.
Problemy zdrowotne i zabieg ablacji
Choć Van prowadził zdrowy tryb życia, unikał alkoholu i kofeiny, problemy z sercem pojawiły się niespodziewanie.
– Siedzenie na wózku inwalidzkim, niemożność wytarcia ust to pierwsza wizja, która przyszła mi do głowy i naprawdę się przestraszyłem – przyznał Van Hutcherson.
Początkowo podjęto próbę leczenia farmakologicznego, ale gdy leki nie przyniosły efektów, konieczna była ablacja – zabieg polegający na zablokowaniu nieprawidłowych sygnałów w sercu. Dziś Van mówi wprost, że Apple Watch nie tylko pomógł mu szybciej zareagować, ale także zapewnił mu spokój w kolejnych tygodniach.
– To tak, jakby mieć małego opiekuna zdrowia na nadgarstku – podsumował mężczyzna.