Autor: Karolina Misztal
- Na tym miejscu w Wielki Piątek w 997 roku stanął św. Wojciech i ochrzcił lud Gdańska. Jak co roku gromadzimy się na tym Wzgórzu, ale po raz pierwszy, odkąd tylko to wzgórze istnieje, przybywa tu nuncjusz apostolski, przedstawiciel Ojca Świętego, którego serdecznie witamy - tymi słowami do zebranych w niedzielę 7 maja na Wzgórzu św. Wojciecha zwrócił się abp metropolita gdański Sławoj Leszek Głódź.
Na Wzgórzu tysiące wiernych brało udział w jubileuszowej mszy świętej z okazji 25-lecia ustanowienia Archidiecezji i Metropolii Gdańskich połączonej z uroczystościami patronalnymi ku czci św. Wojciecha.
Mszy przewodniczył wspomniany już nuncjusz apostolski, abp Salvatore Pennacchio. Oprócz tego obecny był m. in bp Edward Janiak z diecezji kaliskiej oraz bp Ryszard Kasyna, bp Piotr Krupa i bp Wiesław Śmigiel z diecezji pelplińskiej. Ten ostatni wygłosił na Wzgórzu okolicznościowe kazanie.
- Gromadzimy się dzisiaj na tym Wzgórzu jako czciciele św. Wojciecha, aby podziękować za jego męczeńską ofiarę. Towarzyszy nam zaduma nad teraźniejszością, ale także troska o przyszłość naszego Kościoła - mówił bp Śmigiel. - W tę refleksję wpisuje się dziękczynienie za dwadzieścia pięć lat Archidiecezji Gdańskiej i Metropolii Gdańskiej, której św. Wojciech jest patronem. Św. Wojciech wprowadził Gdańsk do historii, ponieważ pierwsza wzmianka o mieście pojawiła się w „Żywocie św. Wojciecha”. Ten biskup- męczennik przyniósł na tę ziemię chrześcijaństwo oraz przemienił jej oblicze. Nasz wielki rodak, papież Jan Paweł II powiedział w Gnieźnie w homilii z okazji tysiąclecia śmierci św. Wojciecha w 1997 roku, że ta jego śmierć dała drugi początek Kościołowi na ziemiach polskich. Chrzest za Mieszka I zostaje potwierdzony krwią męczennika.
Duchowny wspomniał też zmarłego przed rokiem abp metropolity gdańskiego Tadeusza Gocłowskiego. - W trudnych czasach uczył nas otwartości i kultury dialogu oraz szacunku dla każdego człowieka - przypomniał bp Śmigiel.