Azowstal. Ostatni bastion Ukraińców w Mariupolu

Marcin Koziestański
Marcin Koziestański
fot. shico3000/ pl.123rf.com
Rozpoczął się rosyjski szturm na zakłady metalurgiczne Azowstal w Mariupolu. Jest to ostatni punkt oporu Ukraińców broniących tego newralgicznego miasta. W podziemiach zakładu ukrywać się może nawet tysiąc cywili, w tym wiele dzieci.

Specjalne grupy uderzeniowe rozpoczęły szturm na zakłady metalurgiczne Azowstal w Mariupolu - poinformował przedstawiciel milicji ludowej samozwańczej, separatystycznej i nieuznawanej przez społeczność międzynarodową Donieckiej Republiki Ludowej. Eduard Basurin w rozmowie z telewizją Rossija-24 oświadczył, że "z tego co wie część grup uderzeniowych specjalnie wyselekcjonowana, by przeprowadzić szturm na zakłady Azowstal, rozpoczęła już swoją pracę".

Mariupol, w którym znajdują się zakłady Azowstal, jest oblężony od 2 marca. W mieście broni się Pułk Azow, a jego ostatnim bastionem są właśnie zakłady Azowstal. Na terenie zakładów broni się ok. 2,5 tys. ukraińskich żołnierzy i 400 ochotników z innych krajów. Siły te wiążą ok. 10 rosyjskich batalionowych grup taktycznych, z których każda liczy ok. tysiąca żołnierzy.

– Na terenie Azowstalu jest wielu cywilów - kobiety, dzieci, osoby starsze. Ci ludzie schronili się przed ostrzałem w magazynach huty bowiem nie ufają rosyjskim najeźdźcom po tym co widzieli na mieście – powiedział szef policji Mariupola Mychaijło Werszynin cytowany przez agencję Ukrinform. W podziemiach zakładu przebywać może nawet 1000 osób.

Azowstal jest obecnie niedziałającym, prawie całkowicie zniszczonym zakładem metalurgicznym. Jeszcze do niedawna zakłady, pod względem dochodu brutto, zajmowały 3 miejsce wśród przedsiębiorstw hutniczych na Ukrainie. Rocznie produkowano tam 6 mln ton surówki, 7 mln ton stali, 4,5 mln ton wyrobów walcowanych i 1,5 mln ton spieku.

Azowstal. Ostatni bastion Ukraińców w Mariupolu
grafika: Agnieszka Kowalko

Budowę zakładu rozpoczęto latem 1930 roku. 3 lata później oddano do eksploatacji pierwszy żeliwny wielki piec. W latach 1948 - 1953 wybudowano kompleks walcowni, nastawiony na produkcję szyn i profili wielkoformatowych. Azowstal stał się przedsiębiorstwem o pełnym cyklu metalurgicznym. Na terenie zakładu znajduje się duża liczba budynków produkcyjnych i magazynowych z potężnymi ścianami i stropami, a także wielopoziomowymi kondygnacjami podziemnymi, które obecnie służą za schrony. Pod ziemią stworzony jest też cały szlak komunikacyjny.

Opanowanie zakładu wiąże się praktycznie z przejęciem całego Mariupola, właściwie miasta już całkowicie zrujnowanego. To umożliwiłoby ponadto Rosjanom utworzenie lądowego korytarza do anektowanego w 2014 r. Krymu. Ukraina utraciłaby też ważny port i ośrodek przemysłowy. Obrońcy miasta stawiają jednak wciąż bohaterski opór.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl