Badania ginekologiczne: profilaktyczne, hormonalne, z krwi. Jakie badania wykonać w ciąży? Rodzaje badań ginekologicznych

Redakcja Warszawa
Redakcja Warszawa
Badania ginekologiczne: profilaktyczne, hormonalne, z krwi. Jakie badania wykonać w ciąży? Rodzaje badań ginekologicznych
Badania ginekologiczne: profilaktyczne, hormonalne, z krwi. Jakie badania wykonać w ciąży? Rodzaje badań ginekologicznych pixabay/zdjęcie ilustracyjne
Badania ginekologiczne to absolutna konieczność. Regularnie powinny wykonywać je wszystkie kobiety w wieku rozrodczym. Jak często robić badania profilaktyczne? Jakie badania powinna wykonać kobieta w ciąży? Jakie badania specjalistyczne może zlecić ginekolog? Odpowiedzi na te pytania oraz listę badań ginekologicznych, które powinna znać i wykonywać każda kobieta, znajdziecie poniżej.

Wizyta u ginekologa i związane z nią badanie ginekologiczne to dla wielu kobiet przykra konieczność. Stresująca jest przede wszystkim perspektywa zdiagnozowania choroby - szczególnie dla kobiet, które od lat unikały badań profilaktycznych. Tymczasem to właśnie takie badania pozwalają wykryć ewentualne nieprawidłowości we wczesnym stadium i dają szanse na szybkie wyleczenie.

Jakie badania wykonuje i zleca ginekolog? Wszystko zależy od tego, czy pacjentka udaje się do lekarza profilaktycznie czy też w związku z niepokojącymi objawami. Dodatkowe badania muszą wykonać też kobiety w ciąży.

Badania ginekologiczne - rodzaje

Standardowym badaniem, które wykonuje się u ginekologa jest podstawowe badanie ginekologiczne. Badanie to lekarz przeprowadza na każdej wizycie. Pozostałe badania ginekologiczne, których celem jest określenie stanu zdrowia pacjentki i diagnostyka ewentualnych nieprawidłowości można podzielić na:

 • obrazowe,
 • laboratoryjne

Do badań obrazowych zaliczamy m.in. USG i mammografię. Badania laboratoryjne to przede wszystkim cytologia, badania krwi i moczu.

Które z tych badań powinno się wykonywać profilaktycznie?

Badania ginekologiczne profilaktyczne

Każda kobieta powinna przynajmniej raz w roku odwiedzić lekarza ginekologa i wykonać badania profilaktyczne. Zaliczamy do nich:

 • podstawowe badanie ginekologiczne,
 • cytologię,
 • USG dopochwowe,
 • badanie piersi.

Podczas podstawowego badania ginekologicznego lekarz ocenia poszczególne elementy dróg rodnych pacjentki. W trakcie tego badania pobierany jest też materiał do wykonania cytologii, która pozwala wykryć wczesną postać raka szyjki macicy w stadium przedklinicznym, czyli bezobjawowym.

USG dopochwowe to badanie, które pozwala dokładniej ocenić stan narządów rodnych i umożliwia lekarzowi dostrzeżenie nieprawidłowości w ich funkcjonowaniu. Badanie to wykonuje się też w pierwszym trymestrze ciąży, by ocenić rozwój płodu.

Według Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego badanie piersi to obowiązkowa część każdej wizyty u ginekologa. Celem badania jest wczesne wykrycie nieprawidłowości w piersiach - przede wszystkim zmian nowotworowych. Lekarz podczas wizyty wykonuje to badanie palpacyjnie, ale powinien również regularnie zlecać pacjentkom USG piersi czy mammografię (zależnie od wieku).

Każde z tych badań ginekologicznych jest bezbolesne.

Dzień Łapania za Biust to seksistowskie święto? Niewątpliwie, ale jednak zachęcamy do częstego łapania za biust – dla zdrowia. Rak piersi jest całkowicie uleczalny, pod warunkiem, że zostanie wcześnie wykryty. Zobacz, dlaczego i jak łapać za piersi w dobrym celu.

Złap się za piersi w słusznej sprawie. Zobacz, jak i dlaczeg...

Badania ginekologiczne w ciąży

Kobieta w ciąży powinna odwiedzać ginekologa znacznie częściej, by mieć pewność, że rozwój dziecka przebiega prawidłowo. W tym czasie należy wykonać szereg badań, które wykluczą nieprawidłowości, a w razie ich wystąpienia pozwolą lekarzom jak najszybciej rozpocząć leczenie.

Jakie badania ginekologiczne należy wykonywać w ciąży? Do obowiązkowych badań ginekologicznych wykonywanych u zdrowych kobiet, u których ciąża przebiega bez powikłań w okresie przedporodowym zalicza się:

 1. Badanie ogólne podmiotowe i przedmiotowe
 2. Badanie we wzierniku i zestawione
 3. Badanie ultrasonograficzne
 4. Ocena pH wydzieliny pochwowej
 5. Badanie cytologiczne
 6. Pomiar ciśnienia tętniczego krwi
 7. Badanie piersi
 8. Określenie wzrostu i masy ciała
 9. Ocena ryzyka ciążowego
 10. Grupa krwi i Rh
 11. Przeciwciała odpornościowe
 12. Morfologia krwi
 13. Badanie ogólne moczu
 14. Badanie stężenia glukozy we krwi na czczo
 15. VDRL (przesiewowe badanie krwi w kierunku wykrycia kiły)
 16. Badanie stężenia glukozy po doustnym podaniu 75g glukozy
 17. Przeciwciała anty-Rh
Macierzyństwo to nie lada wyzwanie. Czy takie doświadczenie zmienia kobietę? Odpowiedzi na to pytanie stara się udzielić Vaida Markeviciute-Razmislavice.

Macierzyństwo zmienia kobiety? Te fotografie ukazują metamor...

Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca też wykonanie badań dodatkowych - w kierunku wad uwarunkowanych genetycznie, w kierunku HIV, HCV, toksoplazmozy (IgG i IgM), różyczki, posiew w kierunku paciorkowców β hemolizujących, badanie KTG i konsultacje stomatologiczną.

Badania ginekologiczne hormonalne

W uzasadnionych przypadkach ginekolog zleca pacjentkom badania hormonalne. Są to badania laboratoryjne, które pozwalają ocenić poziom poszczególnych hormonów we krwi. Badania hormonalne oceniają poziom hormonów:

 • FSH
 • LH
 • estradiol
 • progesteron
 • prolaktyna
 • dehydroepiandrostendion
 • testosteron
 • T3
 • T4

Są to badania ginekologiczne wykonywane z krwi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Testy krwi prognozują ryzyko zawału serca

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl