Wizyta u ginekologa i związane z nią badanie ginekologiczne to dla wielu kobiet przykra konieczność. Stresująca jest przede wszystkim perspektywa zdiagnozowania choroby - szczególnie dla kobiet, które od lat unikały badań profilaktycznych. Tymczasem to właśnie takie badania pozwalają wykryć ewentualne nieprawidłowości we wczesnym stadium i dają szanse na szybkie wyleczenie.
Jakie badania wykonuje i zleca ginekolog? Wszystko zależy od tego, czy pacjentka udaje się do lekarza profilaktycznie czy też w związku z niepokojącymi objawami. Dodatkowe badania muszą wykonać też kobiety w ciąży.
Badania ginekologiczne - rodzaje
Standardowym badaniem, które wykonuje się u ginekologa jest podstawowe badanie ginekologiczne. Badanie to lekarz przeprowadza na każdej wizycie. Pozostałe badania ginekologiczne, których celem jest określenie stanu zdrowia pacjentki i diagnostyka ewentualnych nieprawidłowości można podzielić na:
- obrazowe,
- laboratoryjne
Do badań obrazowych zaliczamy m.in. USG i mammografię. Badania laboratoryjne to przede wszystkim cytologia, badania krwi i moczu.
Które z tych badań powinno się wykonywać profilaktycznie?
Badania ginekologiczne profilaktyczne
Każda kobieta powinna przynajmniej raz w roku odwiedzić lekarza ginekologa i wykonać badania profilaktyczne. Zaliczamy do nich:
- podstawowe badanie ginekologiczne,
- cytologię,
- USG dopochwowe,
- badanie piersi.
Podczas podstawowego badania ginekologicznego lekarz ocenia poszczególne elementy dróg rodnych pacjentki. W trakcie tego badania pobierany jest też materiał do wykonania cytologii, która pozwala wykryć wczesną postać raka szyjki macicy w stadium przedklinicznym, czyli bezobjawowym.
USG dopochwowe to badanie, które pozwala dokładniej ocenić stan narządów rodnych i umożliwia lekarzowi dostrzeżenie nieprawidłowości w ich funkcjonowaniu. Badanie to wykonuje się też w pierwszym trymestrze ciąży, by ocenić rozwój płodu.
Według Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego badanie piersi to obowiązkowa część każdej wizyty u ginekologa. Celem badania jest wczesne wykrycie nieprawidłowości w piersiach - przede wszystkim zmian nowotworowych. Lekarz podczas wizyty wykonuje to badanie palpacyjnie, ale powinien również regularnie zlecać pacjentkom USG piersi czy mammografię (zależnie od wieku).
Każde z tych badań ginekologicznych jest bezbolesne.
Złap się za piersi w słusznej sprawie. Zobacz, jak i dlaczeg...
Badania ginekologiczne w ciąży
Kobieta w ciąży powinna odwiedzać ginekologa znacznie częściej, by mieć pewność, że rozwój dziecka przebiega prawidłowo. W tym czasie należy wykonać szereg badań, które wykluczą nieprawidłowości, a w razie ich wystąpienia pozwolą lekarzom jak najszybciej rozpocząć leczenie.
Jakie badania ginekologiczne należy wykonywać w ciąży? Do obowiązkowych badań ginekologicznych wykonywanych u zdrowych kobiet, u których ciąża przebiega bez powikłań w okresie przedporodowym zalicza się:
- Badanie ogólne podmiotowe i przedmiotowe
- Badanie we wzierniku i zestawione
- Badanie ultrasonograficzne
- Ocena pH wydzieliny pochwowej
- Badanie cytologiczne
- Pomiar ciśnienia tętniczego krwi
- Badanie piersi
- Określenie wzrostu i masy ciała
- Ocena ryzyka ciążowego
- Grupa krwi i Rh
- Przeciwciała odpornościowe
- Morfologia krwi
- Badanie ogólne moczu
- Badanie stężenia glukozy we krwi na czczo
- VDRL (przesiewowe badanie krwi w kierunku wykrycia kiły)
- Badanie stężenia glukozy po doustnym podaniu 75g glukozy
- Przeciwciała anty-Rh
Macierzyństwo zmienia kobiety? Te fotografie ukazują metamor...
Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca też wykonanie badań dodatkowych - w kierunku wad uwarunkowanych genetycznie, w kierunku HIV, HCV, toksoplazmozy (IgG i IgM), różyczki, posiew w kierunku paciorkowców β hemolizujących, badanie KTG i konsultacje stomatologiczną.
Badania ginekologiczne hormonalne
W uzasadnionych przypadkach ginekolog zleca pacjentkom badania hormonalne. Są to badania laboratoryjne, które pozwalają ocenić poziom poszczególnych hormonów we krwi. Badania hormonalne oceniają poziom hormonów:
- FSH
- LH
- estradiol
- progesteron
- prolaktyna
- dehydroepiandrostendion
- testosteron
- T3
- T4
Są to badania ginekologiczne wykonywane z krwi.
