Mit dwóch litrów wody dziennie obalony. Ile naprawdę powinniśmy pić w ciągu dnia? Japońscy naukowcy rozwiewają wątpliwości

Katarzyna Wąś-Zaniuk
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Większość z nas zapewne słyszała, że powinniśmy pić 2 litry wody dziennie. Japońscy naukowcy podważają jedno z najczęściej powtarzanych zaleceń zdrowotnych. Badania przeprowadzone przez Narodowy Instytut Innowacji Biomedycznych, Zdrowia i Żywienia pokazują, że popularna zasada nie ma naukowego uzasadnienia. Ile wody naprawdę potrzebuje nasz organizm? Co mówią nowe ustalenia naukowców na ten temat?

Spis treści

Naukowcy przeanalizowali poziom tzw. „wymiany wody” u 5604 osób

Zespół naukowców objął badaniem aż 5604 osoby z 23 krajów, od noworodków po seniorów w wieku 96 lat. Badacze chcieli dokładnie sprawdzić, jak naprawdę przebiega wymiana wody w ludzkim organizmie, czyli ile jej zużywamy każdego dnia i ile faktycznie potrzebujemy, by prawidłowo funkcjonować.

Ile naprawdę powinniśmy pić w ciągu dnia?
Ile naprawdę powinniśmy pić w ciągu dnia?
Freepik

Wymiana wody w organizmie to nie tylko to, co pijemy. W grę wchodzi też woda zawarta w jedzeniu oraz ta, którą tracimy przez oddychanie, pot i wydalanie.

Co mówią nowe ustalenia na temat dziennego zapotrzebowania na wodę?

Naukowcom z Japońskiego Narodowego Instytutu Innowacji Biomedycznych udało się ustalić, że dzienne zapotrzebowanie na wodę może się znacznie różnić, od około 1 litra do nawet ponad 6 litrów w zależności od warunków i stylu życia. U zawodowych sportowców i osób intensywnie trenujących notowano nawet ponad 10 litrów dziennie.

Największe dzienne zużycie wody, tzw. „wymiana wodna”, występowało u młodych, aktywnych osób. Mężczyźni w wieku 20-30 lat osiągali średnio 4,3 litra dziennie, a kobiety w wieku 25-60 lat – około 3,4 litra. U seniorów po 70. roku życia wartości te były wyraźnie niższe.

Każda dodatkowa aktywność fizyczna zwiększała zapotrzebowanie o ok. 1 litr dziennie. Ale to nie wszystko. Miejsce zamieszkania również może wpływać na zapotrzebowanie organizmu na wodę. W gorącym klimacie (powyżej 30°C) organizm potrzebował średnio o litr więcej, a każde 1000 metrów nad poziomem morza to kolejne 500 ml wody dziennie.

Od czego naprawdę zależy nasze zapotrzebowanie na wodę?

Badania pokazują, że nie istnieje jedna uniwersalna norma dla wszystkich. Ilość wody, jakiej potrzebujemy, zmienia się w zależności od wielu czynników, od wieku, przez płeć, aż po styl życia. Osoby starsze zazwyczaj potrzebują mniej płynów niż młodsze, a większe zapotrzebowanie mają osoby aktywne fizycznie, kobiety w ciąży lub karmiące piersią, a także ci, którzy żyją w gorącym klimacie lub na dużych wysokościach.

Znaczenie mają także budowa ciała (stosunek tkanki mięśniowej do tłuszczowej), wilgotność i temperatura otoczenia, a nawet poziom rozwoju danego kraju. Dostępność infrastruktury i warunków życia może wpływać na nawyki związane z nawodnieniem.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Źródło: National Institute of Biomedical Innovation

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Wybrane dla Ciebie

Mieć podatek i zjeść podatek. Jak kandydaci próbują nas bujać

Mieć podatek i zjeść podatek. Jak kandydaci próbują nas bujać

Drabinka Rolanda Garrosa rozlosowana. Świątek poznała pierwszą rywalkę

Drabinka Rolanda Garrosa rozlosowana. Świątek poznała pierwszą rywalkę

Wróć na i.pl Portal i.pl