Barbórka rozpoczęta
- Szanowni Bracia Górnicy, Mysłowiczanie - przywracamy tradycje naszych przodków, do zobaczenia na Strefie Powstańczej Pamięci! - zachęcał do wysłuchania koncertu w mediach społecznościowych prezydent Mysłowic Dariusz Wójtowicz.
ZOBACZCIE ZDJĘCIA
I faktycznie nie zabrakło chętnych, którzy towarzyszyli muzykom w marszu przez miasto. Na początek orkiestrowe brzmienia można było usłyszeć o godz. 6.30 w Powstańczej Strefie Pamięci, a potem Orkiestra Kopalni Węgla Kamiennego Mysłowice - Wesoła przeszła ulicami miasta, aby wskrzesić górnicze tradycje zapoczątkowane przez ojców i dziadków.
Orkiestra górnicza kopalni Mysłowice Wesoła
4 grudnia muzykę będzie można usłyszeć również na ulicach Czeladzi, która też ma swoje długie górnicze tradycje, choć dziś nie ma tu już czynnej kopalni. Miejska Górnicza Orkiestra Dęta przemierzy ulice miasta, czyniąc zadość dawnym zwyczajom.
Pochód muzyków rozpocznie się o godz. 9 i dotrze, m.in. w te miejsca:
- ul. Niepodległości
- ul. Dehnelów
- remiza Ochotniczej Straży Pożarnej
- Rynek
- ul. Szpitalna
- os. Auby
- ul. Kościuszki
- pl. Viannaya
- ul. Poniatowskiego
Będzie też Barbórka z humorem, czyli wesołe spotkanie z Joanną Bartel i Górniczą Orkiestrą Dętą pod batutą Józefa Marczyńskiego. To wszystko czeka w sobotę o godzinie 17 w Kopalni Kultury w Czeladzi. Wstęp wolny, ale liczba miejsc ograniczona jest najnowszymi wytycznymi sanitarnymi.
Co roku 4 grudnia tradycyjnie świętowana jest Barbórka. To tradycyjne święto górnicze, obchodzone w dniu św. Barbary z Nikomedii, patronki dobrej śmierci i trudnej pracy. Poza górnikami Barbórkę obchodzą także geolodzy i inne osoby wykonujące zawody związane z poszukiwaniem paliw kopalnych. W tradycji górniczej Barbórka rozpoczyna się poranną uroczystą mszą w kościele lub w cechowni, przy figurze św. Barbary.
