Będzie dodatek do pomp ciepła i grzejników. Ile wyniesie dofinansowanie?
Użytkownicy pomp ciepła mają wkrótce dołączyć do grupy osób objętych rekompensatami z tytułu rosnących cen energii elektrycznej i ogrzewania.
Minister Moskwa, podczas spotkania z Komisją Krajową NSZZ Solidarność, pytana była m.in. o pomoc dla osób, które wymieniły piece na pompy ciepła i do ogrzewania wykorzystywać będą teraz głównie energię elektryczną.
W odpowiedzi stwierdziła, że „dla wszystkich gospodarstwa domowych i podmiotów wrażliwych” rząd zaplanował wsparcie.
- Na poziomie gospodarstw domowych to będzie kolejny dodatek. To ma być dodatek nie tylko dla użytkowników pompy ciepła, ale także grzejników elektrycznych – zapowiedziała szefowa resortu.
Ile wyniesie dofinansowanie? Rząd obecnie pracuje nad przepisami, mającymi określić dokładnie kto i na jaką kwotę wsparcia będzie mógł liczyć.

Emerytura 2022 nie wystarcza? Sprawdź, na jaką pomoc mogą liczyć seniorzy
Waloryzacja, trzynasta emerytura, czternasta emerytura - to wszystko za mało, by zniwelować skutki wzrostu kosztów utrzymania, zwłaszcza przy sięgającej blisko 16 procent inflacji. Seniorom, głównie t...
Minister Waldemar Buda: Będzie przewidziany dodatek, jak dla każdego innego paliwa
O dofinansowaniu do rachunków za pompy ciepła mówił już w środę minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.
— Ci, co mają pompę ciepła i osoby, które ogrzewają się elektrycznie, to jest wyjątkowy przypadek. I tutaj będzie przewidziany dodatek, jak dla każdego innego paliwa. Na poziomie wsparcia 40-proc. w koszcie przewidywanym tego surowca – mówił portalowi wpolityce.pl.
Minister dodał, że 61 proc. gospodarstw domowych w Polsce mieści się poniżej limitu 2000 kWh.
Buda pytany był również o to, czy limit uprawniający do dopłaty dotyczy licznika energii elektrycznej, czy też osoby, na którą jest umowa z dostawcą energii.
W odpowiedzi szef resortu stwierdził, że jego zdaniem — licznik ( ten osobny) — powinien dawać prawo, by osobno ten limit liczyć.
— Te przepisy się jeszcze kształtują (...), powinniśmy iść w kierunku osobnego limitu dla każdego licznika — tłumaczył.
