Będzie nowelizacja ustawy o spółdzielniach? Senat chce ułatwień dla wykupujących mieszkania spółdzielcze

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Mieszkań spółdzielczych jest w Polsce coraz mniej, nadal jednak mowa o setkach tysięcy lokali.
Mieszkań spółdzielczych jest w Polsce coraz mniej, nadal jednak mowa o setkach tysięcy lokali. Waldemar Wylegalski
Senat chce pomóc osobom planującym ustanowienie odrębnej własności lokali należących przedtem do spółdzielni. Projekt nowelizacji ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych trafił do Sejmu.

Przygotowany przez Senat projekt nowelizacji ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych trafił 12 lipca do Sejmu. Senatorowie proponują zmianę, która ma ułatwić osobom zainteresowanym ustanowienie odrębnej własności lokalu spółdzielczego, np. mieszkania. Teraz nad sugerowaną nowelizacją przepisów pochylą się posłowie.

Nowelizacja ustawy o spółdzielniach – jakich zmian chce Senat?

Pochodząca z 2000 r. i wielokrotnie nowelizowana ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych reguluje m.in. zasady ustanawiania odrębnej własności mieszkań spółdzielczych. Procedura ta, nazywana potocznie „wykupem mieszkania od spółdzielni”, umożliwia przekształcenie spółdzielczego prawa do lokalu w prawo odrębnej własności, czyli zostanie właścicielem lokalu spółdzielczego. Warto zaznaczyć, że wykupić można nie tylko mieszkania, ale też inne spółdzielcze lokale, np. garaże.

Przejdź do kolejnych zdjęć, używając strzałek lub gestów.

Zamieszkaj w więzieniu, dawnym szpitalu albo kościele. Zobac...

Jak czytamy na stronie Senatu RP, proponowana nowelizacja:

– (...) ma umożliwić uprawnionym osobom dochodzenie przed sądem roszczeń o ustanowienie odrębnej własności lokalu, który należał dotychczas do spółdzielni mieszkaniowej, gdy stwierdzenie samodzielności lokalu wymaga wykonania robót adaptacyjnych.

Co to oznacza w praktyce? Chodzi o pomoc osobom, które chcą ustanowić prawo odrębnej własności lokalu spółdzielczego, ale napotykają opór ze strony spółdzielni. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, gdy w celu ustanowienia odrębnej własności spółdzielnia musi podjąć pewne kroki, np. wykonać prace adaptacyjne. Jeśli w takiej sytuacji spółdzielnia pozostaje bezczynna i nie wykonuje wymaganych prac, cały proces ustanowienia odrębnej własności zostaje zablokowany.

W myśl obecnych przepisów osoba, która zmaga się z taką bezczynnością spółdzielni, może dochodzić swoich praw w sądzie, w trybie procesowym. W marcu 2018 r. Trybunał Konstytucyjny orzekł jednak, że zapis ten jest niezgodny z konstytucją. W praktyce bowiem tryb procesowy w tym wypadku utrudnia lub nawet uniemożliwia obywatelowi osiągnięcie swojego celu, czyli uzyskanie własności lokalu. Prawo działa więc na niekorzyść osób będących w konflikcie ze spółdzielnią.

[QUIZ] Kupujesz mieszkanie? Sprawdź, czy znasz swoje prawa

Ustanowienie odrębnej własności lokalu – co się zmieni?

Proponowana przez Senat nowelizacja zakłada, że spółdzielnia będzie miała 24 miesiące od daty wejścia w życie ustawy na wykonanie prac adaptacyjnych koniecznych do ustanowienia odrębnej własności lokalu (np. podziału czy połączenia nieruchomości). Jeśli tego nie zrobi, osoba starająca się o wykup mieszkania spółdzielczego będzie mogła złożyć do sądu odpowiedni wniosek, a wówczas sąd orzeknie o ustanowieniu odrębnej własności lokalu. Co więcej, spółdzielnia będzie musiała pokryć koszty postępowania sądowego.

Zobacz atrakcyjne mieszkania na sprzedaż na stronie lub w aplikacji Gratki

Nowe przepisy mają lepiej chronić prawa osób zainteresowanych wykupem lokalu, umożliwiając im skuteczniejszą walkę z bezczynnością spółdzielni. Po zmianach w prawie dochodzenie swoich roszczeń w trybie procesowym będzie możliwe tylko wtedy, gdy do przekształcenia spółdzielczego prawa do lokalu w prawo odrębnej własności brakuje wyłącznie oświadczenia woli spółdzielni.

Jak wyjaśnia dodatkowo Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu, podstawowym celem zmian jest rozszerzenie kręgu osób, które mogą mieć wobec spółdzielni roszczenia o wykup lokalu spółdzielczego. Mogą to być nie tylko członkowie spółdzielni, ale także najemcy lokali, m.in. mieszkań zakładowych czy garaży.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Będzie nowelizacja ustawy o spółdzielniach? Senat chce ułatwień dla wykupujących mieszkania spółdzielcze - RegioDom.pl

Komentarze 6

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość.
No właśnie a co z TBS może ktoś się tym by zainteresował przecież tam mieszkają ludzie którzy dostali wypowiedzenia z prywatnych kamienic w których mieszkali 40 a nawet więcej lat.
G
Gość.
Tak to powinno być dawno zrobione również powinno się załatwić sprawę z TBS ludzie płacą ogromne czynsz latami a wykupu nie mają.
G
Gość
2019-07-15T17:55:43 02:00, Gość:

Pora zastanowić się nad sensem istnienia spółdzielni mieszkaniowych. To molochy dbające nie o spółdzielców a tylko o ciepłe posadki dla zorganizowanych grup kolesiowskich.

Niewątpliwie polskie molochowate spółdzielnie mieszkaniowe są fatalnie zorganizowane i nieudolnie zarządzane, a spółdzielcy są "zniewoleni".

Optymalnym rozwiązaniem powinno być przekształcenie z mocy prawa wszystkich własnościowych praw do lokali spółdzielczych w odrębną własność. Właściciele odrębnych nieruchomości lokalowych szybko nauczą się własności i będą sprawnie funkcjonować na swoim.

G
Gość
2019-07-15T20:37:28 02:00, Gość:

Brawo lobby zarządców. To są dopiero tłuste koty. To oni karmią się bezkarnie na tworzonych z majątku spółdzielczego z mocy prawa wspólnotach mieszkaniowych.

Ale ściemniasz ! W większości wspólnot mieszkaniowych występuje zarząd właścicielski, czyli sami właściciele wybierają zarząd wspólnoty, który samodzielnie wykonuje czynności zwykłego zarządu. W takiej wspólnocie w ogóle nie ma zarządcy tylko zarząd wspólnoty. Natomiast obsługę finansowo księgową wspólnota zleca podmiotowi zewnętrznemu na podstawie umowy o administrowanie nieruchomością wspólną.

Ponadto we wspólnocie mieszkaniowej koszty zarządu zawsze są niższe niż w spółdzielni mieszkaniowej.

G
Gość
Brawo lobby zarządców. To są dopiero tłuste koty. To oni karmią się bezkarnie na tworzonych z majątku spółdzielczego z mocy prawa wspólnotach mieszkaniowych.
G
Gość
Pora zastanowić się nad sensem istnienia spółdzielni mieszkaniowych. To molochy dbające nie o spółdzielców a tylko o ciepłe posadki dla zorganizowanych grup kolesiowskich.
Wróć na i.pl Portal i.pl