"Będziemy pracować wspólnie z Ukrainą nad konkretnymi i dwustronnymi długoterminowymi zobowiązaniami dotyczącymi bezpieczeństwa w celu zagwarantowania trwałej siły zdolnej do bronienia Ukrainy obecnie i powstrzymania wszelkiej agresji rosyjskiej w przyszłości" - głosi deklaracja G7.
Wcześniej w środę rząd brytyjski zapowiedział, że kraje G7 podpiszą przy okazji szczytu NATO w Wilnie długoterminowe porozumienie z Ukrainą w sprawie zapewnienia jej bezpieczeństwa. Do G7 należą: Francja, Japonia, Kanada, Niemcy, USA, Wielka Brytania i Włochy.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!
Ważne porozumienie
Jeszcze przed rozpoczęciem szczytu, sojusznicy NATO osiągnęli w poniedziałek porozumienie w sprawie nowych planów obronnych odpowiadających na zagrożenie rosyjskim atakiem - podała agencja Reutera.
Jens Stoltenberg zapowiedział w piątek przedstawienie "trzech nowych, regionalnych planów obrony", aby przeciwstawić się "dwóm największym zagrożeniom dla naszego Sojuszu: Rosji i terroryzmowi". Pierwszy z tych planów dotyczy północy - Oceanu Atlantyckiego i Arktyki Europejskiej, drugi - centrum, czyli regionu bałtyckiego i Europy środkowej, a trzeci - południa, czyli Morza Śródziemnego i Morza Czarnego.
Nowe plany o wiele bardziej szczegółowo określają, w jaki sposób kraje bałtyckie będą bronione w przypadku rosyjskiego ataku - podała agencja BNS. Poprzednia koncepcja zakładała, że jeśli Rosjanie zaatakują, państwa bałtyckie będą musiały wytrzymać atak, dopóki sojusznicy nie przyjdą im z pomocą. Zgodnie z nowymi planami Sojusz byłby gotowy do natychmiastowej odpowiedzi.
mm
Źródło: