Biogram Wałęsy do korekty w podręczniku do historii?
Szef Ministerstwa Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek jeszcze jesienią ubiegłego roku, po objęciu resortu zapowiadał korekty w podręcznikach, „niepasujących do podstawy programowej”. Jedna ze zmian miałaby być wprowadzona w podręczniku do historii dla szkół średnich i dotyczyć biogramu Lecha Wałęsy.
Dr hab. Mirosław Szumiło, ekspert Ministerstwa Edukacji i Nauki zalecił, by podręcznik zawierał informację o współpracy z SB w pierwszej połowie lat 70. późniejszego lidera NSZZ „Solidarność” i prezydenta RP.
– Lech Wałęsa jest osobą publiczną, temat jego działalności jako TW jest obecny, także w Internecie, więc młodzi ludzie na pewno się z nim zetkną – mówił „Faktowi” ekspert i dodawał, że współpraca Wałęsy z SB jest potwierdzona dokumentami i niedawnym wyrokiem sądu, rozstrzygającym spór Lecha Wałęsy z Krzysztofem Wyszkowskim.
Procedura dopuszczenia do użytkowania podręczników szkolnych. Przebieg
Przypomnijmy, jak wygląda procedura dopuszczenia do użytkowania podręczników szkolnych.
– Podstawą do napisania podręcznika jest podstawa programowa do danego przedmiotu, ogłoszona przez MEiN. Po napisaniu takiego podręcznika przez zespół autorski i jego przebadaniu dydaktycznym i metodycznym pod względem skuteczności nauczania etc., podręcznik zostaje złożony do MEiN, które wyznacza trzech rzeczoznawców: dwóch merytorycznych i jednego językowego (dr hab. Mirosław Szumiło jest właśnie rzeczoznawcą MEiN – red).
– Na podstawie ich opinii: pozytywnej, warunkowej (wymuszającej konieczność wprowadzenia poprawek merytorycznych i językowych) lub negatywnej, podręcznik jest ewaluowany – wymagane są trzy oceny pozytywne.
– Następnie podręcznik (i jego odzwierciedlenie elektroniczne) zostaje dopuszczony do użytku szkolnego – tłumaczy Waldemar Czerniszewski, dyrektor wydawniczy Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych (z podręczników WSiP korzysta wielu uczniów i nauczycieli).
Biogram Wałęsy do korekty? Na jakim etapie są prace nad podręcznikiem?
O to, na jakim etapie są zmiany w podręczniku historii dla liceum i technikum, oraz czy zmiany dotyczące biogramu Lecha Wałęsy zostaną uwzględnione, zapytaliśmy w MEiN.
– Postępowanie w sprawie dopuszczenia do użytku szkolnego tego podręcznika jest w toku. Do ministra edukacji i nauki wpłynęła dotychczas – w wersji końcowej – jedna z wymaganych trzech opinii rzeczoznawców – podkreśla Anna Ostrowska, rzecznik MeiN.
– Mając na uwadze, że postępowanie administracyjne jest w toku, a minister edukacji i nauki nie otrzymał jeszcze od wszystkich rzeczoznawców końcowych opinii w kwestii spełniania przez podręcznik warunków dopuszczenia do użytku szkolnego, nie można na tym etapie odnosić się do jego wyniku.
Biogram Wałęsy do korekty? Co na to były prezydent?
Dodajmy, o sprawie korekt w podręczniku historii było głośno pod koniec kwietnia tego roku. Dr hab. Mirosław Szumiło, którego zapytaliśmy o tę sprawę podkreślił, że „tymczasowo nie wypowiada się na ten temat”.
Z kolei Lech Wałęsa napisał w mediach społecznościowych:
„Zwracam się do europejskiego wymiaru sprawiedliwości, by udowodnić kłamliwą prowokację obecnych władz polskich”.
– Moim zdaniem, autorzy podręczników powinni zachować dużą dozę niezależności. Obawiałbym się sytuacji, w której są oni naciskani – tak jak kiedyś o Wałęsie nie wolno było nic złego, krytycznego powiedzieć, tak teraz obowiązkowo trzeba napisać o sprawie TW Bolek, bo podręcznik nie będzie zatwierdzony – podkreślał w rozmowie z „Dziennikiem Bałtyckim”Antoni Dudek, historyk i politolog, wykładowca Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
Odwiedź nas na Facebooku!
