BKT EuroCup: Śląsk Wrocław był o włos od pokonana lidera z Gran Canarii

Dawid Foltyniewicz
WKS Śląsk Wrocław
KOSZYKÓWKA. Śląsk Wrocław przegrał w Hiszpanii z Dreamland Gran Canarią 77:81 w meczu 7. kolejki BKT EuroCupu. Wicemistrzowie Polski pozostają bez zwycięstwa w tych rozgrywkach.

Po sześciu kolejkach oba zespoły były na przeciwnych biegunach - Gran Canaria miała na koncie komplet zwycięstw i prowadziła w grupie, a Śląsk same porażki i był ostatni. Po środowym meczu nic się nie zmieniło, ale wrocławianie w końcówce spotkania napędzili stracha faworyzowanym gospodarzom.

Remis punktowy był tylko raz, kiedy na samym początku spotkania Arciom Parachouski doprowadził do stanu 2:2. Później jeszcze Jakub Nizioł zmniejszył straty do jednego punktu (7:8), ale od tego momentu zaczęła rosnąć przewaga miejscowych. WKS przede wszystkim grał nieskutecznie. Przez kolejne cztery minuty dołożył tylko trzy „oczka” i Gran Canaria prowadziła 21:10.

Nie minęły trzy minuty drugiej kwarty, a zdobywcy Pucharu Europy w poprzednim sezonie wygrywali już 36:18. W dalszym ciągu we wrocławskiej ekipie zawodziła skuteczność, która była na poziomie 35 procent, a u rywali niemal 70. Hiszpański zespół dominował też na tablicach i po dwóch kwartach miał 25 zbiórek, wobec 14 Śląska.

Po dwóch kwartach wicemistrzowie Polski przegrywali 27:45. W drużynie Gran Canarii do tego czasu na boisku pojawili się już wszyscy zawodnicy i w dalszej części spotkania trener Jaka Lakovič nadal mocno rotował składem.

Kolejne dwie kwarty były zdecydowanie bardziej wyrównane. W trzeciej Nizioł trafił z dystansu i Śląsk tracił do rywali 12 punktów (47:59), ale przez pozostały czas tej części spotkania nie zdobył już oczek, a gospodarze dorzucili dziewięć (47:68) i ponownie mieli ponad 20 przewagi.

Nieoczekiwanie w czwartej kwarcie WKS zaczął szybko odrabiać straty i po kolejnym skutecznym rzucie rozgrywającego świetne zawody Łukasza Kolendy zbliżył się na cztery punkty (73:77). Do końca pozostawało 40 sekund i wrocławianie faulami przerywali akcje Dreamlandu. Przy stanie 75:79 dwa rzuty wolne wykorzystał grający w Gran Canarii reprezentant Polski A.J. Slaughter (12 punktów i 5 asyst w całym meczu) i wrocławianie nie mieli już czasu, aby odrobić sześciopunktową stratę.

W przyszłym tygodniu wrocławianie podejmą 7bet-Lietkabelis Poniewież z Litwy.

- Gratuluję drużynie i trenerowi Lakovičowi. Rozpoczęliśmy dzisiejszy mecz dosyć spięci. Popełniliśmy niepotrzebne straty. Przeciwnicy od razu to wykorzystali i wyszli na konkretne prowadzenie. Trudno było nam po tym wrócić do gry - stwierdził trener Jacek Winnicki. - W trzeciej kwarcie zaczęliśmy odrabiać straty, jednak nie byliśmy wystarczająco skupieni i zespół Gran Canarii znów powiększył swoje prowadzenie na 20 punktów. W ostatniej części spotkania byliśmy bardzo blisko, lecz nie starczyło nam czasu, walczyliśmy do końca - stwierdził szkoleniowiec „Trójkolorowych”.