Bogdan Święczkowski nowym prezesem Trybunału Konstytucyjnego. Powołał go prezydent Andrzej Duda

Lidia Lemaniak
Opracowanie:
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Bogdan Święczkowski został nowym prezesem Trybunału Konstytucyjnego. Na to stanowisko powołał go w poniedziałek prezydent Andrzej Duda.

Spis treści

Bogdan Święczkowski nowym prezesem TK

Prezydent Andrzej Duda powołał w poniedziałek Bogdana Święczkowskiego na prezesa Trybunału Konstytucyjnego. Podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim podkreślił, że jest to ważny moment, zarówno dla Trybunału Konstytucyjnego, jak i całej Rzeczypospolitej.

Andrzej Duda gratulował i dziękował Bogdanowi Święczkowskiemu, wskazując, że będzie on kierował Trybunałem „w czasach różnych politycznych wstrząsów i batalii”, a „kwestia praworządności, zgodności z konstytucją działań instytucji państwa, ale przede wszystkim osób odpowiedzialnych za te instytucje ma fundamentalne znaczenie dla przyszłości Rzeczypospolitej i dla jej stabilności i bezpieczeństwa”.

Zdaniem prezydenta na tej funkcji potrzebna jest osoba, która umie i nie boi się podejmować decyzji, ale ma też doświadczenie zarządcze w instytucjach „których działanie nie jest łatwe”.

Kim jest Bogdan Święczkowski?

Bogdan Święczkowski urodził się 22 maja 1970 roku w Sosnowcu. Ukończył studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. W 1996 roku zdał egzamin prokuratorski. W kolejnych latach pracował na stanowisku prokuratora w różnych jednostkach organizacyjnych prokuratury.

Od 24 listopada 2015 roku do 6 marca 2016 roku był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości. Później pełnił funkcję Prokuratora Krajowego i pierwszego zastępcy Prokuratora Generalnego.

8 lutego 2022 roku został wybrany przez Sejm na sędziego Trybunału Konstytucyjnego, 16 lutego 2022 roku złożył ślubowanie wobec Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i objął urząd sędziego Trybunału Konstytucyjnego.

Julia Przyłębska zrezygnowała

Julia Przyłębska zrezygnowała z funkcji prezesa Trybunału Konstytucyjnego pod koniec listopada, na półtora tygodnia przed końcem sędziowskiej kadencji. Do tego czasu była sędzią Trybunału Konstytucyjnego kierującą pracami TK.

Zgodnie z prawem, prezesa Trybunału Konstytucyjnego powołuje prezydent spośród kandydatów przedstawionych mu przez Zgromadzenie Ogólne Sędziów TK.

W piątek Julia Przyłębska poinformowała, że Zgromadzenie Ogólne sędziów Trybunału Konstytucyjnego spośród czterech kandydatów wyłoniło dwóch, których kandydatury trafiły do prezydenta. Byli to Bartłomiej Sochański i Bogdan Święczkowski.

Zgodnie z aktualnymi przepisami jako kandydatów na stanowisko prezesa Trybunału Konstytucyjnego, zgromadzenie przedstawia prezydentowi wszystkich sędziów Trybunału, którzy w głosowaniu otrzymali co najmniej pięć głosów. W przypadku, gdy pięć głosów uzyskał tylko jeden sędzia, jako drugiego kandydata przedstawia się sędziego, który zdobył najwyższe poparcie wśród pozostałych sędziów TK lub sędziów, którzy zdobyli tę samą, najwyższą liczbę głosów wśród pozostałych sędziów poza osobą mającą co najmniej pięć głosów poparcia.

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

a
antyPiS
9 grudnia, 18:34, Stefania:

Ten nic nie potrafi jak każdy z koalicji, jedyne co potrafią to niszczyć

Trafiłaś idealnie! Tylko, że Święczkowski to nominat PiS. Reszta się idealnie zgadza.

a
antyPiS
Pan Święczkowski to stary, jeszcze z czasów studiów kumpel Ziobry. Już wówczas miał ksywę "godzilla". Jest zadeklarowanym zwolennikiem tezy: "głowa muru nie przebijesz, z jednej pensji nie wyżyjesz.". Święczkowski to ten, co jednocześnie chciał być posłem i prokuratorem w stanie spoczynku. Jego rola jako szefa ABW w cyrku mającym aresztować Barbarę Blidę nie została jednoznacznie wyjaśniona. Jak widać, PiS ma kadry o najwyższych standardach moralnych. Jak na PiS oczywiście.
T
To Ja
Julia gotowała pierogi a ten co potrafi?
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl