Ćwiczenie taktyczne z wojskami pk. Borsuk-22 jest planowym przedsięwzięciem szkoleniowym 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej. Kilkunastodniowe manewry, tym razem odbywają się na poligonie w Nowej Dębie i są one planowane systematycznie każdego roku na jesień. W ćwiczeniu sprawdzane są poszczególne jednostki dywizji i ich przygotowanie do wykonywania zadań zgodnie z wojennym przeznaczeniem, tym razem sprawdzeniu podlega 10 Brygada Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa oraz 23 Śląski Pułk Artylerii z Bolesławca i 4 Zielonogórski Pułk Przeciwlotniczy z Czerwieńska i Leszna.
Uroczyste rozpoczęcie ćwiczenia Borsuk-22 miało miejsce na pasie ćwiczeń taktycznych na poligonie Nowa Dęba. Tym razem, po pokonaniu setek kilometrów wykorzystując do transportu zarówno kolej, jak i drogi publiczne, ale również leśne dukty i bezdroża nazwane „Drogą Husarza”, w południowo-wschodniej Polsce ćwiczyć będą pododdziały wojskowe Czarnej Dywizji oraz żołnierze amerykańscy z ABCT.
Ćwiczenie Borsuk-22 to jedno z najważniejszych przedsięwzięć szkoleniowych zaplanowanych na ten rok, z udziałem żołnierzy 11LDKPanc. Oprócz nich, żołnierzy niemal ze wszystkich jednostek wojskowych Czarnej Dywizji uczestniczyć w nim będą również żołnierze amerykańscy, ale także z wielu jednostek wojskowych podległych Dowódcy Generalnemu RSZ. Głównym ćwiczącym podczas ćwiczenia będzie 10 Brygada Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa, wspomagana przez pododdziały wsparcia z 23. Śląskiego Pułku Artylerii z Bolesławca oraz 4 Zielonogórskiego Pułku Przeciwlotniczego z Czerwieńska i Leszna.
- Te osoby nie dostaną Dodatku Węglowego. Wyjaśniamy kwestie mieszkania na działkach
- Oni to zrobili! Lechia Zielona Góra wypunktowała Jagiellonię Białystok!
- TOP 10 najlepszych restauracji w Lubuskiem. Polecają je prawdziwi smakosze!
- O serialu Netflixa nowosolanie mówią "petarda"! "Wielka woda" uderzyła też w Lubuskie
W ćwiczeniu użyte zostaną pododdziały pancerne i zmechanizowane, wsparte przez artylerię i przeciwlotników, ale również lotnictwo. Ważną rolę odgrywać będzie łączność i logistyka, gdyż bez ich udziału niemożliwe będzie prowadzenie walki i realizacja zadań. Ćwiczące pododdziały muszą liczyć się z dynamicznie zmieniającą się sytuacją taktyczną podgrywaną przez kierownictwo ćwiczenia. Przed żołnierzami, zatem intensywny czas realizacji szeregu zadań ogniowych, zarówno w dzień, jak i w nocy oraz w obronie, jak i w natarciu, ale jeszcze konieczność rozwiązania wielu dylematów taktycznych.
Ponadto, istotnym elementem ćwiczenia będzie pokonanie szerokiej przeszkody wodnej - rzeki San w miejscowości Radomyśl . To kolejna w tym roku wielka rzeka w Polsce, którą pokonają pododdziały dywizji. Wcześniej były to rzeki: Odra, Wisła i Narew.
Borsuk-22 jest również jedną z największych operacji przerzutu wojska z zachodniej Polski na południowy wschód kraju w ostatnich latach. Żołnierze i sprzęt wojskowy Czarnej Dywizji przegrupowano z województw: lubuskiego, wielkopolskiego i dolnośląskiego na poligon w Nowej Dębie. Zdecydowaną większość sprzętu ciężkiego przetransportowano koleją, aby w jak najmniejszym stopniu wpływać na ruch drogowy. Wykorzystywano również drogi i autostrady, którymi poruszały się kolumny kołowe. Novum tego ćwiczenia jest użycie po raz pierwszy leśnych dróg i duktów łączących poligony w Świętoszowie i Żaganiu z poligonami na Nowej Dębie i Lipie. Kolumna pojazdów wojskowych pokonała ponad 630 kilometrów, poruszając się tzw. „Droga Husarza”.
