Branża kolejowa zmaga się z luką pokoleniową, czyli jest praca na kolei

red
Aż 43 proc. pracowników sektora kolejowego ukończyło 50 lat, a tylko 12 proc. ma poniżej 30 – kolej to jedna z branż zmagających się z tzw. luką pokoleniową. Potrzebuje fachowo przygotowanej młodej kadry, wyposażonej w niezbędne na kolei umiejętności i pasję do pracy. Branża szuka więc rozwiązań, które lukę tę dość szybko wypełnią. Takie zadanie stoi przed uruchomionym niedawno innowacyjnym poligonem szkoleniowym dla kolejarzy.

To jedyne tego typu centrum rozwojowe dla kolejarzy w kraju. Poligon położony jest w centrum Polski – w Słotwinach k. Łodzi i zajmuje powierzchnię ponad 6 hektarów. Szkolenia już trwają. W ich trakcie wykorzystywane są najnowsze technologie: multimedia, virtual reality oraz e-learning. W najbliższym czasie swoje kwalifikacje podniesie tu ok. 1700 pracowników PKP Energetyka, bo to właśnie ta firma poligon wybudowała. Aktualnie spółka poszukuje trenera ds. szkoleń i bezpieczeństwa, który prowadzi szkolenia.

- Poligon szkoleniowy powstał z potrzeby ciągłego doskonalenia pracowników sektora kolejowego (koncepcja uczenia się przez całe życie, ang. lifelong education). Infrastruktura kolejowa dynamicznie się rozwija, w realizacji jest wiele projektów inwestycyjnych, które wymagają wysokiej klasy specjalistów, z ogromną świadomością w zakresie bezpieczeństwa. Kolej to też nowe technologie i rozwiązania, których trzeba się nauczyć lub przetestować je w kontrolowanych warunkach. Poligon to także odpowiedź na wyzwanie tzw. luki pokoleniowej. 43 proc. pracowników sektora kolejowego ukończyło 50 lat, a tylko 12 proc. ma poniżej 30. Potrzebujemy fachowo przygotowanej także młodej kadry, wyposażonej w niezbędne na kolei umiejętności i pasję do pracy. Poligon jest miejscem przekazywania wiedzy i kultury zawodu przez doświadczonych pracowników nowemu pokoleniu. Nowatorskie podejście do szkoleń to możliwość przyciągnięcia do firm kolejowych dynamicznych pracowników generacji Y i Z – mówi Marek Kleszczewski, dyrektor oddziału usługi w PKP Energetyka.

W opracowanym specjalnie na potrzeby poligonu programie szkoleniowym główny nacisk położono na praktykę. Ta część szkolenia prowadzona jest na rzeczywistym stanowisku pracy. Elektromonterzy i inżynierowie poznają i ćwiczą wiele zadań związanych z utrzymaniem kolejowej sieci trakcyjnej, takich jak: sprawdzanie jej stanu, przeprowadzenie konserwacji oraz wymiany niezbędnych elementów (w sumie to aż 40 czynności). W tym celu wybudowano 517 m sieci jezdnej na bocznicy kolejowej. Na odcinku sieci „parterowej” uczestnicy szkolenia pracują z poziomu terenu. Potem przechodzą do specjalistycznego pociągu sieciowego, gdzie już z poziomu pomostu trenują zadania na regularnej sieci trakcyjnej.

W części teoretycznej instruktażu wykorzystywane są nowoczesne pomoce naukowe, czyli: e-learning, multimedialna sala z filmami instruktażowymi oraz technologia VR, umożliwiająca sprawdzenie się w akcji bez opuszczania sali szkoleniowej. Poligon to także zaplecze dydaktyczne i socjalne – zasilane energią elektryczną pochodzącą z paneli fotowoltaicznych o powierzchni 900m2.

Aktualnie trwa rekrutacja trenera ds. szkoleń i bezpieczeństwa, który będzie rozbudowywał program teoretyczny i praktyczny oraz prowadził szkolenia. Szczegóły oferty można znaleźć pod linkiem

https://www.pracuj.pl/praca/trener-branza-elektroenergetyczna-slotwiny-pow-lodzki-wschodni,oferta,7294497.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl