Brexit. Relacja 01.02: O północy 1 lutego Wielka Brytania wyszła z Unii Europejskiej. Okres przejściowy potrwa do końca 2020 roku

Kacper Rogacin
Kacper Rogacin
Fot. 123RF
W piątek o północy Wielka Brytania po 47 latach znalazła się poza Unią Europejską. W sobotę 1 lutego rozpoczął się tzw. okres przejściowy, który potrwa do końca 2020 roku. Zakłada on, że w tym czasie Wielka Brytania nadal będzie traktowana jako państwo członkowskie UE, natomiast pomiędzy Londynem, a Brukselą będą odbywały się negocjacje co do warunków brexitu.

O północy czasu brukselskiego (o 23 czasu londyńskiego) z masztu przed siedzibą Parlamentu Europejskiego w Brukseli ściągnięto brytyjską flagę. Ceremonii towarzyszyła cisza setek zgromadzonych widzów. To był symboliczny koniec obecności Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej. Na opustoszały maszt wciągnięto flagę unijną. Unia Europejska liczy teraz już nie 28, a 27 krajów.

Niektóre media i politycy, jak Nigel Farage, wyrażali radość, że oto nadszedł dzień wolności dla Wielkiej Brytanii. Ale niemało było też opinii przeciwnych. - Straciliśmy głos przy najważniejszym stole, przy którym decyduje się europejska polityka. Tragiczna pomyłka - napisał na Twitterze Graham Simpson, założyciel grupy dyskusyjnej Whitstable Sceptics.

"Dziś w nocy opuściliśmy Unię Europejską - niezwykły punkt zwrotny w historii tego kraju. Zjednoczmy się teraz w obliczu wszystkich możliwości, jakie brexit nam przynosi - i uwolnijmy potencjał całej Wielkiej Brytanii" - napisał tuż po północy premier WB Boris Johnson.

Na pewno stracimy

Wynegocjowana w październiku 2019 roku umowa o wystąpieniu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej zaczęła obowiązywać w sobotę 1 lutego. W ramach porozumienia ustalono, że do końca 2020 roku Londyn i Bruksela będą prowadzić negocjacje, dotyczące m.in. kwestii handlowych, ceł, czy swobody przepływu osób po brexicie. Politycy nie mają wątpliwości - negocjacje będą trudne i skomplikowane.

A Polska i inne kraje unijne zapewne wiele stracą. Obecnie wymiana handlowa i usługowa pomiędzy Polską a Wielką Brytanią wynosi około 80 mld euro. Polska ma nadwyżkę w tej wymianie ponad 40 mld euro. Wraz ze zlikwidowaniem swobodnego przepływu towarów na pewno polskie firmy poniosą jakieś straty. Dzisiaj nikt nie jest w stanie oszacować ich wielkości. Wszystko zależeć będzie od kształtu nowej umowy handlowej, a na jej wynegocjowanie zostaje niewiele czasu.

Brexit - do kiedy otwarte granice?

Do końca 2020 roku Wielka Brytania, co do zasady nadal będzie traktowana jak państwo członkowskie Unii Europejskiej.

- Będzie nadal uczestniczyć w jednolitym rynku i unii celnej. Będzie wpłacać składkę do budżetu UE na dotychczasowych zasadach i korzystać ze wszystkich programów unijnych, które będą funkcjonowały do końca bieżącego roku. Transfery finansowe w obie strony będą dokonywane jeszcze przez kilka najbliższych lat – wyjaśnia polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Poważną zmianą będzie jednak to, że w tym roku Wielka Brytania przestanie być reprezentowana w instytucjach unijnych. Nie będzie miała przedstawicieli w Parlamencie Europejskim czy Radzie Europejskiej, przestanie też być członkiem Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

Co ważne z punktu widzenia m.in. Polski, brexit na razie nie spowoduje, że zostanie zablokowana swoboda przepływu ludzi między Wielką Brytanią, a Unią Europejską. Do końca 2020 roku obywatele państw Unii Europejskiej będą mogli podróżować do i z Wielkiej Brytanii wyłącznie z dowodem osobistym. Ci, którzy pojawią się w Wielkiej Brytanii przed końcem 2020 roku, będą mogli przebywać tam, mieszkać, pracować i uczyć się na obecnych zasadach. Zmianą jest jednak nowy status pobytowy - settled lub pre-settled, który trzeba będzie uzyskać do końca czerwca 2021 roku, w przypadku chęci pozostania na Wyspach dłużej.

Istotne jest również to, że okres przejściowy może zostać przedłużony o rok lub dwa, ale taką decyzję można podjąć tylko raz. Co równie ważne - taką decyzję należy podjąć do 1 lipca 2020 roku.

- To, co stanie się 1 lutego, to wielka zmiana. Wielka Brytania nie będzie już członkiem Unii Europejskiej, nie będzie zasiadać na spotkaniach unijnych, w organizacjach międzynarodowych będzie mieć osobne miejsce. W świetle prawa nie jesteśmy już częścią Unii. To bardzo duży krok, lecz w okresie przejściowym dla osób fizycznych i firm zasadniczo nic się nie zmieni - uspokajał Jonathan Knott, ambasador Wielkiej Brytanii w Polsce, w rozmowie z Next.Gazeta.pl.

Farage: Polska będzie następna

"Moi drodzy brytyjscy przyjaciele. Byliśmy, jesteśmy i zawsze będziemy Wspólnotą. Żaden brexit nigdy tego nie zmieni" - napisał w piątek Donald Tusk na Twitterze.

- Kiedy myślę o krajach, które jako kolejne opuszczają Unię, do głowy przychodzą mi Polska, Dania i Włochy – stwierdził z kolei w Parlamencie Europejskim Nigel Farage.

Jego słowa skomentował Janusz Korwin-Mikke, poseł Konfederacji, były europoseł i uniosceptyk.

"Gratulacje! Ale Polska traci najcenniejszego sojusznika w UE, więc nie mamy wyboru i też musimy ją opuścić" - napisał Korwin-Mikke. Przy okazji wspomniał, że pierwszym krajem, który dokonał "exitu" była Grenlandia, która w 1982 roku przeprowadziła referendum dot. wyjścia z Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej. Dziś Grenlandia - w przeciwieństwie do Danii - nie jest członkiem Unii Europejskiej.

"Już nie tylko opozycja, nie 'lewactwo,' nie Rada Europy, nie Komisja Europejska i nie Parlament Europejski, lecz Ojciec Brexitu, sam Nigel Farage uważa, że Polska jest na ścieżce wyjścia z Unii. Od dzisiaj nikt, także na prawicy, nie ma prawa udawać, że o tym nie wie" - napisał w odpowiedzi do słów Farage'a Radosław Sikorski, europoseł Koalicji Obywatelskiej.

Również Konrad Szymański, minister do spraw europejskich odrzuca narrację Farage'a. - Polska na pewno nie będzie kolejnym krajem, który opuści Unię - powiedział na spotkaniu z dziennikarzami dzień przed brexitem. - Taka opinia nie ma żadnych podstaw - stwierdził. Dodał, że osobiście nie widzi żadnych pozytywów dla nikogo z faktu wyjścia przez Wielką Brytanię z Unii Europejskiej.

Jak Brexit wpłynie na Polskę i Polaków? Czego powinni się spodziewać przedsiębiorcy, a czego konsumenci? Czy studenci przebywający w Wielkiej Brytanii będą musieli wrócić do domów? I jak zmieni się status prawny Polaków przebywających na Wyspach?

Jak brexit wpłynie na Polaków? Czy mieszkasz w Polsce, czy w...

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 57

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

V
Voy

Pamiętam , nie wierzyłem że związek sowiecki się rozleci, a jednak.

Teraz czekam z utęskineniem aby zrzucić jarzmo bolszewickiej ue.

G
Gość

Nastepne beda Włochy Wegry i Polska.

G
Gość

WIELKA BRYTANIA BYŁA W 19 WIEKU DZISIAJ ANGLIA WYSZŁA Z UE I TO JEST DOBRA WIADOMOŚĆ !!

G
Gość

Anglia to mądry naród...nie pozwoliła sobie narzucić fałszywych imigrantów

G
Gość
1 lutego, 9:58, Antoni Adam:

My także musimy jak najszybciej opuścić ten eurokołchoz.

UNIA EUROPEJSKA nam NIC NIE DAŁA.

NIC.

Jak najszybciej POLEXIT.

Od czasów rządów Prawa I Sprawiedliwości jesteśmy jednym z NAJSILNIEJSZYCH państw w uni, damy sobie radę sami.

Teraz dzięki MON mamy najnowocześniejsze samoloty F35 - ruscy mogą nam naskoczyć, zmieciemi ich w pół dnia.

Za Tuska mieliśmy tylko stare MIGi

Ales ty GLUPI.Typowy cwel.

G
Gość
31 stycznia, 14:06, konrad:

Polska gdyby nie krępowały ja procedury unijne mogła by robić z niepodległą Wielką Brytanią wzajemnie korzystne biznesy .

1 lutego, 10:04, Gość:

Wydaje mi się, że teraz jeszcze bardziej zaciśniemy więzy z Wielką Brytanią, zwłaszcza gospodarcze.

1 lutego, 18:31, Gość:

Hahahahahahahha

No i z czego się śmiejesz człowieczku z ciemnogrodu. Wystarczy sprawdzić jak wyglądają relacje gospodarcze PL z UK (import/eksport).

G
Gość
1 lutego, 11:56, Gość:

Gratuluję UK Borisa Johnsona, takiego premiera potrzeba nam Polakom. Bo ta pookrągłostołowa banda ugotuje nas w tym unijmym bagnie.

Interesuje mnie który polityk (z Polski) jako pierwszy pogratuluje UK, Borisowi Johnsonowi udanego porzucenia tej masońskiej organizacji.

UK życzę wam wszystkiego dobrego z całego serca.

Moim prezydentem zostanie kondydat który podejmie temat Polexitu.

polexit... a na drugi dzien bedziesz mial ruskie czolgi pod oknem bo ze swoja armia Polska moze co najwyzej walczyc z san marino

z
zuza

Wyborcy dzisiejszej opozycji, to w większości, analfabeci.. ..Obciach w czystej POstaci... ciemnogród i zacofanie intelektualne i ekonomiczne... ..zgroza, że takim się przyznaje jakieś prawa.

a
as
1 lutego, 11:56, Gość:

Gratuluję UK Borisa Johnsona, takiego premiera potrzeba nam Polakom. Bo ta pookrągłostołowa banda ugotuje nas w tym unijmym bagnie.

Interesuje mnie który polityk (z Polski) jako pierwszy pogratuluje UK, Borisowi Johnsonowi udanego porzucenia tej masońskiej organizacji.

UK życzę wam wszystkiego dobrego z całego serca.

Moim prezydentem zostanie kondydat który podejmie temat Polexitu.

ty też możesz zostać prezydentem.. ..wiedziałeś?

a
as
1 lutego, 08:07, Dingo8:

Zrzucić z siebie gorset nakazów i zakazów oraz kretyńskich komisarzy to musi być ulga.

1 lutego, 10:00, Gość:

Ulgą to będzie zrzucenie przez Europę wpływu londyńskiego city finansowego, pa pa teraz wszystkie znaczące centrale bankowe będą we Frankfurcie w pobliżu EBC. Jeszcze potem uszczelnienie granicy przez wyspę Irlandię i destabilizacja UK gotowa. UE będzie się w swoim ścisłym gronie bardziej integrować, a narodowe republiki, które zachowują się niewłaściwie zostaną gdzieś na jakiejś orbicie i będą powoli wykluczane z kolejnych wspólnych projektów - to znaczy same się wykluczą.

kto ci narobił do mózgu?

a
as
1 lutego, 08:47, AG:

Teraz najwazniejsze zeby w kazdym kraju UE powstal ruch przeciw EU. Dosc wykorzystywania, pokrzykiwania ze pieniadze, ze netto "zahler" itp.itd. Prawda jest taka ze francuzi i niemcy zrobili swoj wlasny folwark w bylych demoludach, tania sila robocza a przede wszystkim zalewanie swoimi nedznymi produktami (co w przypadku takiego kraju jak Polska, 38 mln potencjalnych nabywcow) ma ogormne znaczenie. To co "dostajemy", wraca do nich a dodatkowo dokonczyli robote balcerowicza. Czas zeby marksistowski kolchoz pt. unia europejska zdechl! tusk i banda innych powinna byc osadzona i ukarana! Wczoraj ogladalam program na jednym z angielskich kanalow gdzie pijak juncker powiedzial ze inni nie podaza za UK bo oni znalezli sposob na dyscyplinowanie. Dzieci niemieckich, holenderskich nazistow, tudziez francuskich glupkow mowia innym jak rzadzic swoimi krajami. DOSC!

1 lutego, 15:31, Gość:

Francuzi, Niemcy, Holendrzy. Popatrze ze korzystaja tylko elity i to bez roznicy na narodowosc. Normalni ludzie w tych krajach tez stracili na rzecz wschodu Europy. Wszystko po to zeby praca byla za miske ryzu jak inaczej nie mozna to sie wpusci miliony analfabetow ktorzy wszystko zdestabilizuja.

1 lutego, 18:15, AG:

to prawda. Nie jestem natomiast pewna czy to co masz na mysli mozna nazwac elitami. jest to sitwa powiazanych ze soba ludzi, uklad mafijny taki, jaki mamy na przyklad w warszawskim ratuszu. Nazywam to pieszczotliwie "jelitami", ich "sukcesy" obrazuja jednak doskonale jak bardzo wspieraja sie w kazdym z tych krajow dzieci bylych esbekow (Polska), stasi i wszelkich innych socjaldemokratow (chrzescijanskich, a jakze!) tudziez dzieci nazistow.

1 lutego, 18:29, Gość:

Proponuje spotkanie z psychiatra bo paranoja bije z tych wypowiedzi

jestem psychiatrą, i proponuje ci, nawiązanie ze mną - kontaktu.

a
as

Polska też powinna to zrobić.. ..bo później, może być to niemożliwe.

G
Gość

BRAWO UK!

G
Gość

Teraz to tylko z Niemcami za pan brat!Dalej, do przodu!!!Będziemy mieć odrobinę luksusu ?

G
Gość

Żegnajcie rudzielce!

Wróć na i.pl Portal i.pl