Budżet obywatelski na 2023 r. w Malborku będzie odwieszony? Zadania pojawiły się w projekcie uchwały Rady Miasta. Sesja w czwartek

Anna Szade
Anna Szade
Zadania budżetu obywatelskiego znalazły się w projekcie uchwały, nad którą w czwartek będą debatować malborscy radni.
Zadania budżetu obywatelskiego znalazły się w projekcie uchwały, nad którą w czwartek będą debatować malborscy radni. Radosław Konczyński
Zadania z budżetu obywatelskiego na 2023 roku i jego wersji dla dzieci i młodzieży zostaną dopisane do tegorocznej uchwały budżetowej Malborka na najbliższej sesji Rady Miasta, która odbędzie się w czwartek (9 lutego). Wnioskowała o to część radnych, a poparła ich Regionalna Izba Obrachunkowa w Gdańsku, która czuwa nad miejskimi finansami.

Część radnych już w grudniu 2022 roku miała wątpliwości, czy uchwała dotycząca budżetu miasta na 2023 r. powinna zostać przyjęta, skoro pominięto w niej zadania wybrane przez mieszkańców do realizacji w ramach budżetu obywatelskiego oraz budżetu obywatelskiego „Junior”. Miało chodzić o oszczędności, jednocześnie podczas debaty burmistrz Marek Charzewski złożył jednak publiczną deklarację, że jak tylko zwiększą się dochody miasta, natychmiast pojawi się zmiana w wydatkach, dzięki czemu obywatelskie projekty będą zrealizowane.

PRZECZYTAJ TEŻ: Budżet obywatelski na 2023 r. Jest opinia, że burmistrz nie miał prawa zawiesić realizacji wybranych zadań. Co dalej z projektami?

Budżet obywatelski w Malborku zawieszony? Stanowisko Regionalnej Izby Obrachunkowej

Tłumaczenia burmistrza nie przekonały części radnych. Szukali sprzymierzeńców w służbach czuwających nad samorządowymi finansami, jak Regionalna Izba Obrachunkowa w Gdańsku. Eksperci podzielili ich obawy.

Przyjęta przez radnych 28 grudnia ubiegłego roku uchwała budżetowa Malborka wpłynęła 2 stycznia do RIO.

Podczas jej analizy stwierdzono nieprawidłowość, polegającą na niezaplanowaniu w wydatkach budżetu na rok 2023 zadań przewidzianych do realizacji w ramach budżetu obywatelskiego – zwraca uwagę Luiza Budner-Iwanicka, prezes RIO w Gdańsku, w piśmie skierowanym do władz Malborka.

Co prawda, to miasta na prawach powiatu mają obowiązek tworzenia budżetu obywatelskiego, ale skoro w Malborku już się na to zdecydowano, to powinno się przestrzegać przepisów regulujących zasady jego funkcjonowania. A te przewidują, że gdy mieszkańcy w głosowaniu wytypują projekty do realizacji, to muszą się one znaleźć na liście wydatków budżetowych.
- Z uwagi na powyższe tutejsza izba zwraca się z prośbą o niezwłoczne zaplanowanie wybranych zadań w wydatkach budżetu miasta Malborka na 2023 r., w terminie umożliwiającym ich realizację zgodnie z przyjętym harmonogramem – czytamy w piśmie RIO.

Będzie zmiana w wydatkach na 2023 r. Radni dostali projekt uchwały

Ta korespondencja została w magistracie dokładnie przeanalizowana.

Stanowisko RIO jest wspaniałe i takie, jak oczekiwaliśmy, bo konkretne – mówi Jan Tadeusz Wilk, wiceburmistrz Malborka. - To, co wcześniej deklarował burmistrz, zostanie wprowadzone do budżetu. Daliśmy odpowiedź, że stanie się to na najbliższej sesji.

W projekcie uchwały dotyczącej pierwszej zmiany budżetu, która ma być głosowana podczas posiedzenia Rady Miasta w czwartek (9 lutego), faktycznie znalazły się pieniądze. Wyliczono listę zadań wskazanych do realizacji w ramach budżetu obywatelskiego:

  • zadania z projektów tzw. dużych:
    - dotacja celowa dla OSiR na zadanie inwestycyjne: budowa boiska wielofunkcyjnego o wartości 240 000 zł;
    - budowa tężni solankowej w Parku Miejskim – 240 000 zł;
  • zadania z projektów małych:
    - dotacja celowa dla OSiR na zadanie inwestycyjne: Nowoczesne rowery wodne – 30 000 zł;
    - dotacja celowa dla MCKiE na zadanie: Kino plenerowe i teatrzyk pod chmurką – 29 000 zł;
    - Aktywna ścieżka z Nordic Walking – 23 000 zł;
    - dotacja celowa dla MCKiE na zadanie: Wyprawiamy 737 urodziny Malborkowi – 29 999 zł.

A to lista zadań wskazanych do realizacji w ramach Malborskiego Budżetu Obywatelskiego „Junior”:

  • "Gamingowa moc w mikołajkową noc" – 5000 zł;
  • "Zdrowo, muzycznie, fantastycznie – malborski festiwal kulturalno-sportowy – II edycja" – 5000 zł;
  • koncert "Wielki koncert dla kociaków i psiaków" – 5000 zł;
  • "Obowiązkowo Zdrowo i Ekologicznie" – sejmik ekologiczny dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych – 5000 zł;
  • "Gry podwórkowe – spotkania integracyjne uczniów klas 1-3 malborskich szkół podstawowych" – 5000 zł.

Radni zbierają się w czwartek o godz. 10 w sali posiedzeń Urzędu Miasta. Bez wychodzenia z domu można oglądać transmisję online, która dostępna będzie TUTAJ.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl