Buntownik, który nie zapomniał o realiach rzeczywistości. Jak serial „The Crown” przedstawia księcia Filipa?

Aleksandra Kiełczykowska
Aleksandra Kiełczykowska
Buntownik, który nie zapomniał o realiach rzeczywistości. Jak serial „The Crown” przedstawia księcia Filipa?
Buntownik, który nie zapomniał o realiach rzeczywistości. Jak serial „The Crown” przedstawia księcia Filipa? fot. i-Images / Polaris/East News
Serial „The Crown”, który miał premierę w 2016 roku dla wielu jest jednym z główniejszych źródeł, przynajmniej początkowej znajomości, życia Elżbiety II oraz jej rodziny. To właśnie z serialu wiele młodych, ale także starszych osób, po raz pierwszy zetknęła się z wizerunkiem księcia Filipa.

Serial telewizyjny „The Crown”, którego pierwszy sezon zadebiutował na platformie Netflix w 2016 roku, zdecydowanie przyczynił się do ponownego zdefiniowania wizerunku księcia Filipa.

Niewątpliwie w scenariuszu przedstawiono go jako buntownika z wielkim sercem, który poświęcił swoje ambicje, by wziąć ślub z Elżbietą.

Książę Filip nie żyje. Zmarł w wieku 99 lat.

Książę Filip nie żyje. Zmarł w wieku 99 lat. Galeria zdjęć z...

Jednak w wizji serialu nie jest to sielska miłość, ponieważ oprócz poświęcenia się małżonce pojawia się także zazdrość o jej władze, czy złość na bezradność w stosunku do instytucji monarchii. Książę nie może przekazać swojego nazwiska dzieciom, musi zrezygnować ze stacjonowania we flocie, a także nie posiada żadnych oficjalnych obowiązków.

Przy czym serial, chyba jako pierwszy lub jeden z pierwszych, wprost poruszył kwestię zdrad i romansów Filipa, które pojawiły się po tym, jak Elżbieta przejęła brytyjski tron.

Nawet jeśli serial nie mówi tego bezpośrednio, to sugeruje on powiązanie księcia Filipa z jednym z najbardziej oburzających skandali rządowych – aferą Profumo z 1961 roku, kiedy to ujawniono informacje o spotkaniach polityków i ważnych brytyjskich osobowości z prostytutkami.

W kolejnych sezonach serial pokazuje go jako surowego ojca, którego niewątpliwie ulubienicą, którą sam potrafi wskazać, jest księżniczka Anna.

Jednocześnie książę Filip, mimo pełnienia funkcji w instytucji monarchii i posiadania uprzywilejowanej pozycji, jako jeden z niewielu nie utracił kontaktu z rzeczywistością, co dało się zauważyć na każdym kroku.

„The Crown” przytacza sytuacje, w których książę Filip pokazywał, że kluczowa dla przetrwania monarchii jest umiejętność adaptacji i otwarcia do „zwykłych ludzi”.

To on rozpoczął nieformalne lunche królowej Elżbiżbiety, podczas których mogła spotykać się z ludźmi z różnych środowisk. Także to on on zaprosił do Pałacu Buckingham telewizję BBC, która towarzyszyła rodzinie królewskiej w jej codziennych zajęciach. Po roku powstał film, przy tworzeniu którego książę Bral udział na każdym etapie.

Nawet jeśli serial przedstawia księcia Filipa w niezbyt pozytywnym świetle w początkowych sezonach, tak z upływem czasu pokazuje jego wkład monarchię – przede wszystkim próbę jej modernizacji i dostosowania do teraźniejszości oraz otwarcia na „zwykłych” ludzi.

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl