Była gwiazda Juventusu tajemniczo znika na 3 lata. To efekt testów bomby nuklearnej w Korei Północnej. Zamiast grać w Europie - klepie bidę

Paweł Wiśniewski
Kim Dzong Un - szaleńczy dyktator Korei Północnej jest gotowy, by nacisnąć guzik do bomby atomowej i zgładzić świat...
Kim Dzong Un - szaleńczy dyktator Korei Północnej jest gotowy, by nacisnąć guzik do bomby atomowej i zgładzić świat... www.wsj.com/www.sportbible.com
Niespełna dziesięć lat temu, był nastoletnią sensacją, o którą zabiegały m.in. kluby Premier League - FC Liverpool i Manchester City. Został drugim Koreańczykiem z Północy, który podpisał profesjonalny kontrakt z klubem Serie A i pierwszym, który zagrał w tych rozgrywkach. Już w swoim drugim meczu dla Cagliari, mając 19 lat, pokonał byłego bramkarza reprezentacji Anglii - Joe Harta i tym samym również został pierwszym Koreańczykiem z Północy, który strzelił gola w najwyższej klasie rozgrywek klubowych we Włoszech. Opowiadamy o pupilu komunistycznego reżimu rodziny Kimów - Han Kwang-songu.

Przywódca Korei Północnej - Kim Dzong Un uwielbia wykorzystywać sport jako narzędzie polityczne - podobnie zresztą, jak jego ojciec Kim Dzong Il, który kiedyś twierdził nawet, że zakończył 18-dołkową rundę golfa z wynikiem 38 uderzeń poniżej PAR (czyli norma trafień na dołek), przy czym aż jedenaście razy zaliczył tzw. "hole in one" (czyli trafienie do dołka za pierwszym razem)! A tu, trzeba podkreślić, że "Umiłowany Wódz Narodu" po raz pierwszy w życiu trzymał kij w ręku i uzyskał wynik lepszy o 25 punktów od najlepszego wyniku w historii zawodowego golfa!!!

Kim Dzong Un
Kim Dzong Un
KCNA

W międzynarodowej szkółce piłkarskiej, w stołecznym Pjongjang, obowiązuje motto: „Lepszy niż Messi”.

Przed laty, działacze północnokoreańscy szukali w Europie akademii, w której mogliby szkolić się najlepsi młodzi adepci futbolu i wybrali Marcet escuela de fútbol w Barcelonie. Właśnie z tej szkółki, pojechało kilku trenerów do Azji i wybrali 18 zawodników, w tym Han Kwang-songa. Jesienią 2013 roku, cała grupa pojechała do Katalonii.

Po treningach w Barcelonie, reprezentacja Korei Północnej wystąpiła w mistrzostwach Azji U16 (rok 2014), gdzie w finale pokonała Koreę Południową 2:1, a Han strzelił bramkę wyrównującą na 1:1.

Później, kontynuował naukę europejskiego futbolu w akademii w Perugii, w ramach współpracy między rządem Korei Północnej a agencją Italian Soccer Management. Nie mógł jednak grać oficjalnie ze względu na przepisy FIFA dotyczące transferów nieletnich.

Mimo to FC Liverpool i Manchester City znalazły się wśród klubów, które wyraziły zainteresowanie jego postępami, a Barry Hunter - główny skaut The Reds, udał się nawet na spotkanie się z Hanem i jego przedstawicielami.

W 2016 roku, piłkarz bliski był dołączenia do Fiorentiny wraz ze swoim rodakiem, bramkostrzelnym Choe Song-hyokiem. Jednak zamiast tego, w lutym 2017 roku trafił na testy do Cagliari i tak imponował w młodzieżowych drużynach, że już w kwietniu zadebiutował w seniorskiej ekipie przeciwko Palermo.

W kolejnym meczu Cagliari, u siebie z Torino, zapisał się w historii, wchodząc na boisko jako rezerwowy w 81. minucie. Kiedy jego drużyna przegrywała 1:3, Han pokonał Joe Harta.

W tak zwanym międzyczasie, pojawiły się jednak kwestie polityczne, które miały decydujący wpływ na rozwój (a właściwie jego brak) kariery piłkarskiej Han Kwang-songa.

Najpierw skończyła się 4-miesięczna przygoda Choe Song-hyoka z Fiorentiną, gdyż okazało się, że jego pensja jest przekazywana władzom Korei Północnej.

Podobne obawy budziły zarobki Hana, zwłaszcza po podpisaniu przez niego 5-letniego kontraktu zawodowego z Cagliari w czerwcu 2017 roku.

Han został wypożyczony do grającej w Serie B Perugii - właśnie wtedy, reżim północnokoreański zablokował wywiad z nim we włoskiej telewizji.

- Otrzymałem telefon od osoby z ministerstwa KRL-D i wszystko zostało zablokowane. Negocjacje, podobnie jak na rynku transferowym, również były niemożliwe, ponieważ Pjongjang chciał rozmawiać tylko i wyłącznie z Hanem. Sytuacja z ich rządem stała się jeszcze bardziej szorstka, gdy Hanowi zabroniono pojawiania się w telewizji. W razie odmowy, groziła mu przymusowa deportacja. Han się bał - opowiadał prezydent Perugii, Massimiliano Santopadre

Bez względu na groźby, napastnik radził sobie dobrze i po dwóch sezonach w Perugii został ponownie wypożyczony, tym razem do Juventusu U23, z obowiązkiem wykupienia zawodnika po zakończeniu 2-letniej umowy.

Juventus powołał Hana na ławkę rezerwowych pierwszego zespołu w październiku 2019 roku, a 2 stycznia 2020 roku wykupił go z Cagliari za około 3 000 000 funtów.

Jednak zaledwie sześć dni później, 21-letni Azjata został sprzedany katarskiemu klubowi Al-Duhail za dwukrotnie wyższą kwotę...

We wrześniu 2017 roku, Korea Północna przeprowadziła szóstą próbę nuklearną, a w listopadzie wystrzeliła międzykontynentalny pocisk balistyczny.

To skłoniło Radę Bezpieczeństwa ONZ do ogłoszenia kolejnych sankcji, które uniemożliwiły Hanowi pracę za granicą, co doprowadziło do rozwiązania jego kontraktu w 2021 roku. Ogłoszono, że ​​wszyscy Koreańczycy z Północy pracujący poza krajem i „generujący dochody z eksportu zagranicznego, które Korea Północna… wykorzystuje do wspierania swoich zakazanych programów balistycznych z bronią jądrową” muszą zostać odesłani do domu do 22 grudnia 2019 roku.

Biorąc pod uwagę postanowienia rezolucji 2397, nadal nie jest jasne, w jaki sposób Cagliari, Juventus i Al-Duhail mogły bezkarnie sprzedać i kupić Hana w styczniu 2020 roku...

Ostatni raz, Han był widziany publicznie - w roli rezerwowego - na sam koniec rozgrywek Qatar Stars League sezonu 2019/2020. Dokładnie 20 sierpnia 2020 roku. Przez kolejne prawie 3 lata świat już o nim nie słyszał...

Luki w życiorysie, można jedynie uzupełnić oficjalnymi dokumentami i sporadycznymi doniesieniami medialnymi. Z dokumentów ONZ wynika, że ​​umowa Hana z Al-Duhail została rozwiązana na początku 2021 roku, zgodnie z zakazem zatrudniania Koreańczyków z Północy.

Jednakże Han nie mógł nawet wrócić do domu, ponieważ jego ojczyzna całkowicie zamknęła granice w odpowiedzi na pandemię COVID-19.

Podobno istnieją dowody na to, że 26 stycznia poleciał z Dohy do Rzymu. A potem słuch o nim zaginął...

Inny północnokoreański piłkarz An Yingxue stwierdził dla chińskich mediów, że Han utknął w ambasadzie Korei Północnej w Chinach z powodu pandemii, gdzie samotnie trenował przez prawie trzy lata...

Ponownie świat usłyszał o Hanie we wrześniu 2023 roku, gdy Korea Północna w końcu wznowiła rozgrywki piłkarskie, po prawie 4-letniej przerwie...

Han zagrał w pierwszej połowie przegranego meczu (0:1) z Syrią w 2. rundzie azjatyckich kwalifikacji do mistrzostw świata 2026.

Na początku 2024 roku, japońskie media poinformowały, że Han wrócił do Korei Północnej i gra w drużynie April 25 Sports Club, którego nazwa pochodzi od daty, w której Kim Ir Sen, dziadek Kim Dzong Ila, stworzył Koreańską Armię Ludową w celu walki z japońskimi okupantami. Klub należy do Ministerstwa Sił Zbrojnych, a wszyscy jej zawodnicy są w stopniu oficerów armii północnokoreańskiej.

Obecnie niewiele wiadomo o życiu i karierze piłkarza/żołnierza Hana, który ma zaledwie 25 lat.

Ostatni występ Hana w reprezentacji miał miejsce 19 listopada 2024 roku, w przegranym 0:1 meczu z Turkmenistanem. Mecz, podobnie jak wcześniejsze mecze „domowe”, odbył się w Laosie ze względu na - jak to określił reżim - „obawy o bezpieczeństwo”.

od 7 lat
Wideo

Magazyn GOL 24 - podsumowanie kolejki Ekstraklasy

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl