Wideo: materiały CBA
Paweł Olechnowicz jest jednym z najbardziej znanych biznesmenów na Pomorzu. W kwietniu 2016 roku po 14 latach stracił stanowisko prezesa Grupy Lotos SA.
Mecenas Janusz Kaczmarek, pełnomocnik Pawła Olechnowicza, zapowiada złożenie zażalenia na zatrzymanie.
- Mojego mandanta można było wezwać na przesłuchanie, zwłaszcza, że pan Olechnowicz stawiał się na wszystkie wezwania, gdzie był przesłuchiwany w charakterze świadka, w różnych postępowaniach i nie było nigdy problemu, żeby wezwanie wysłać mu pocztą, czy też powiadomić go telefoniczne. Było tak i w prokuraturze, i w CBA - wskazuje adwokat. Dodaje, że jego klient zgodził się na upublicznienie zarówno wizerunku, jak i nazwiska.
Pozostałe zatrzymane osoby, to - jak wskazują przedstawiciele CBA - były prokurent, pełniący także funkcję zastępcy dyrektora generalnego ds. strategii i relacji międzynarodowych w Lotos SA, szefowa Biura Obsługi Korporacyjnej i Administracji Lotos SA oraz przedsiębiorca.
- Chodzi o podpisanie fikcyjnej umowy na doradztwo - tłumaczy rzecznik prasowy Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Temistokles Brodowski. Zdaniem CBA wszystko wskazuje na to, że umowa służyła jedynie wyprowadzeniu pieniędzy ze spółki.
- Śledztwo dotyczy działalności podmiotu świadczącego usługi w zakresie doradztwa biznesowego - dodaje prok. Maciej Załęski, rzecznik Prokuratury Regionalnej w Gdańsku, która zajmuje się tą sprawą.
Informację o zatrzymaniu m.in. Pawła Olechnowicza, byłego prezesa Grupy Lotos, potwierdził na Twitterze poseł Maciej Wąsik, sekretarz Kolegium ds. Służb Specjalnych.
W związku z działaniami służb zwróciliśmy się z prośbą o komentarz do biura prasowego koncernu.
Rzecznik Grupy Lotos komentuje zatrzymanie:
- Działalność CBA dotyczy czasu, kiedy szefem zarządu była osoba wymieniona w informacji udostępnionej przez biuro, czyli do marca 2016 roku. W każdym przypadku, kiedy służby proszą nas o przedstawienie dokumentacji, nigdy nie odmawiamy, na bieżąco realizujemy te prośby i odpowiadamy na wszystkie pytania. W przypadku tej sprawy również - mówi Adam Kasprzyk, rzecznik grupy Lotos, który poinformował także, że „działanie CBA dotyczy sprawy z 2011 roku”. - Spółce zależy na całkowitym wyjaśnieniu sprawy - podkreślił.
Prokuratura Krajowa podała, że zatrzymani, po doprowadzeniu do Prokuratury Regionalnej w Gdańsku usłyszą zarzuty dotyczące „niegospodarności w zarządzaniu mieniem Lotos SA, związane z zawarciem fikcyjnej umowy o świadczenie usług doradczych i dokonaniu płatności za niezrealizowane czynności, czym wyrządzono spółce znaczną szkodę majątkową”.
Przedsiębiorcy komentują
Zatrzymanie wieloletniego prezesa Lotosu szeroko komentowane jest w środowisku przedsiębiorców.
Marek Goliszewski, prezes Business Centre Club, oświadczył, że „BCC ufa, że po złożeniu wyjaśnień nie będzie przesłanek do dalszego przedłużenia zatrzymania byłego prezesa Lotosu i postawienia zarzutów, a samo zatrzymanie - jak rozumie BCC - miało miejsce wyłącznie w celu złożenia wyjaśnień, w związku z podejrzeniami organów ścigania w stosunku do jego osoby i działań, które prowadził jako szef firmy”.
„Były szef Lotosu znany jest jako człowiek prawy, kierujący się w życiu osobistym i zawodowym wysokimi normami moralnymi i etycznymi. Dlatego, wierząc w profesjonalizm organów ścigania, trwamy w przekonaniu, że sprawa zostanie szybko wyjaśniona i ograniczy się jedynie do złożenia zeznań” - napisał Goliszewski.
Biznesmen z Pomorza. Kariera Pawła Olechnowicza
Paweł Olechnowicz jest jednym z najbardziej znanych biznesmenów na Pomorzu. W kwietniu 2016 roku po 14 latach stracił stanowisko prezesa Grupy Lotos SA. Koncernem kierował nieprzerwanie od 12 marca 2002 roku, wchodząc w skład zarządu IV, V, VI, VII, VIII i IX kadencji. Na stanowisku prze-trwał mimo kilku zmian ekip rządowych i wielokrotnych zakusów w celu odwołania.
Za jego prezesury Rafineria Gdańska zmieniła nazwę na Grupa Lotos i stała się nowoczesnym koncernem naftowym. W latach 2002-2015 wydobycie własnej ropy wzrosło pięciokrotnie do 1,5 mln ton rocznie. Przerób surowca zwiększył się 2,5 raza do 10,2 mln ton. Podwoił się udział Lotosu w rynku - z 16 do 31 proc., zatrudnienie wzrosło trzykrotnie do 4850 osób. Firma zrealizowała Program 10+, w swoim czasie największą inwestycję przemysłową w kraju i zapoczątkowała będący obecnie na ukończeniu program EFRA o wartości ponad 2 mld zł. Oba polegały na modernizacji istniejących i budowie nowych instalacji w rafinerii.
Paweł Olechnowicz ukończył Wydział Technologii i Mechanizacji Odlewnictwa Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Podyplomowe Studia na Politechnice Gdańskiej - Organizacja, Ekonomika i Zarządzanie Przemysłem; MBA INSEAD, Fontainebleau, a także wiele specjalistycznych szkoleń krajowych i zagranicznych z zakresu zarządzania. W 1977 r. rozpoczął karierę zawodową w Zakładach Mechanicznych „Zamech” w Elblągu (od 1990 r. ABB Zamech Sp. z o.o.). W latach 1990-1996 był prezesem zarządu i dyrektorem generalnym ABB Zamech Ltd. i jednocześnie w latach 1994-1996 pełnił funkcję wiceprezesa ABB Polska. Kolejne dwa lata pracował w centrali ABB Ltd. w Zurychu na stanowisku wiceprezesa na Europę Centralną i Wschodnią. W latach 1999-2000 pełnił funkcję wiceprezesa i zastępcy dyrektora generalnego w ZML Kęty SA. Od 2001 r. kierował założoną przez siebie firmą konsultingową.
Był jednym z inicjatorów powstania w 2010 roku, w Brukseli stowarzyszenia Central Europe Energy Partners (CEEP) reprezentującego interesy firm sektora energii z Europy Środkowo-Wschodniej. Pełnił funkcję Przewodniczącego Rady Dyrektorów CEEP.
Obecnie związany z branżą energetyczną. Jest prezesem zarządu spółki zajmującej się doradzaniem w zakresie efektywności oraz bezpieczeństwa energetycznego firm oraz wdrożeniami systemów zasilania zakładów w energię elektryczną, cieplną i ciepłą wodę w celu optymalizacji kosztów.
Wszystko na temat
POLECAMY NA STREFIE BIZNESU:
