Celebryci w polityce. Gwiazdy, sportowcy, aktorzy w Sejmie, Senacie i Parlamencie Europejskim

Adam Kielar
Adam Kielar
Paweł Kukiz od lat angażuje się w politykę. W wyborach prezydenckich 2015 zajął trzecie miejsce, po czym razem z ruchem Kukiz'15 dwukrotnie wszedł do Sejmu.
Paweł Kukiz od lat angażuje się w politykę. W wyborach prezydenckich 2015 zajął trzecie miejsce, po czym razem z ruchem Kukiz'15 dwukrotnie wszedł do Sejmu. Adam Jankowski / Polska Press
We wtorek media obiegła plotka o tym, że znana celebrytka Małgorzata Rozenek-Majdan ma kandydować do Sejmu. Choć sama zainteresowana zdementowała te rewelacje, to gdyby się one potwierdziły, nie byłaby pierwszą osobą ze świata mediów, kultury czy sportu, która próbowała zaistnieć w polskiej polityce. Niektórym się udało, innym raczej nie. Kto z celebrytów osiągnął sukces polityczny?

Celebryci w polityce

Jednym z najbardziej wyrazistych przykładów artysty, który trafił ze sceny do polskiego parlamentu jest Paweł Kukiz. Były lider zespołu Piersi, znany także między innymi z występów z Janem Borysewiczem oraz bogatej kariery solowej, najpierw w 2014 roku trafił do sejmiku województwa dolnośląskiego, a następnie ogłosił start w wyborach prezydenckich 2015, w których zajął 3. miejsce z wynikiem 20,8 procent głosów. W tym samym roku jako lider ruchu Kukiz’15 wszedł do Sejmu, a 4 lata później uzyskał reelekcję, tym razem startując razem ze swoimi ludźmi z list PSL.

W 2020 roku o urząd prezydenta ubiegał się Szymon Hołownia, znany dziennikarz, publicysta oraz prezenter telewizyjny. Podobnie jak Kukiz, on także zajął wysokie trzecie miejsce, co stało się przyczynkiem do stworzenia ruchu, a następnie partii politycznej Polska 2050. Pod koniec kwietnia ugrupowanie to ogłosiło, że razem z Polskim Stronnictwem Ludowym tworzy wspólne porozumienie wyborcze pod nazwą Trzecia Droga.

Wśród kandydatów ruchu Kukiz’15, którzy w 2015 roku weszli do Sejmu był Piotr Liroy-Marzec, uznawany za jednego z prekursorów polskiej sceny muzyki rap. Był jednym z aktywniejszych posłów, działał między innymi na rzecz legalizacji medycznej marihuany. W 2019 roku połączył siły z tworzącą się Konfederacją i próbował zdobyć mandat europosła, jednak bezskutecznie. Rok wcześniej kandydował na urząd prezydenta Kielc, gdzie zajął trzecie miejsce. Zwyciężył wówczas utytułowany trener piłki ręcznej Bogdan Wenta, który wcześniej zasiadał w Parlamencie Europejskim.

W 2005 roku mandat senatora RP uzyskał Krzysztof Cugowski, ówczesny lider zespołu Budka Suflera. Spędził w izbie wyższej jedynie tę jedną, krótką kadencję.

Jak było w przeszłości?

Osób, które dziś określilibyśmy mianem „celebrytów” czy „gwiazd” nie brakowało w polskiej polityce także w latach 90. Już w pierwszej kadencji (1991-1993) do parlamentu weszła Polska Partia Przyjaciół Piwa, której posłami byli między innymi aktor i satyryk Janusz Rewiński, zaczynający swą bogatą karierę Krzysztof Ibisz czy artysta Zbigniew Eysmont. Ugrupowanie się szybko podzieliło na „małe piwo” i „duże piwo”, a wkrótce jego politycy rozeszli się po innych partiach.

Z kolei reżyser Kazimierz Dejmek, którego „Dziady” zostały zdjęte z afisza w marcu 1968 roku, co było jedną przyczyn wybuchu protestów studenckich, wszedł do Sejmu z list PSL w 1993 roku, a ponadto przez 3 lata, do 1996 roku, był ministrem kultury i sztuki. Senatorem w latach 1997-2007 oraz 2011-2015, jak również posłem w latach 2007-2011 był związany ze Śląskiem reżyser Kazimierz Kutz.

Celebryci w samorządzie

W 2000 roku 20-letnia wówczas Anna Mucha, która zasłynęła już kilkoma rolami („Młode Wilki 1/2”, „Chłopaki nie płaczą”) została radną ówczesnej warszawskiej Gminy Centrum, obejmującej 7 centralnych dzielnic stolicy. Z kolei znana z występów w zespole Closterkeller Anja Orthodox w latach 1998-2000 zasiadała w radzie dzielnicy Ochota.

W Radzie Warszawy w poprzedniej kadencji zasiadała piosenkarka Krystyna Prońko, jak również między innymi Stanisław Wielanek, twórca Kapeli Czerniakowskiej, który zmarł w trakcie sprawowania mandatu.

Również w innych samorządach na listach oraz w radach pojawiali się celebryci i osoby znane z innych form działalności. W latach 2013-2014 radnym w Czechowicach-Dziedzicach był Jacek Łaszczok, znany jako Stachursky. Z kolei w 2018 roku do Sejmiku województwa śląskiego bez powodzenia kandydował pięściarz, zawodnik MMA i kontrowersyjny celebryta Marcin Najman.

Sportowcy w polityce

Oddzielną kategorię osób, które trafiły do polskiej polityki stanowią byli sportowcy. Wśród zarówno byłych, jak i obecnych parlamentarzystów i europosłów można znaleźć bardzo dużą grupę utytułowanych reprezentantów Polski, łącznie z medalistami olimpijskimi.

W Sejmie w kadencji 2011-2015 zasiadali między innymi Szymon Ziółkowski, mistrz olimpijski z Sydney w rzucie młotem, a także Leszek Blanik, złoty medalista z Pekinu (2008) w gimnastyce sportowej. Obaj byli posłami PO. Posłanką w obecnej kadencji Sejmu jest była snowboardzistka Jagna Marczułajtis-Walczak, która na Igrzyskach Olimpijskich w Salt Lake City zajęła 4. miejsce w slalomie równoległym. Od 2011 w Sejmie zasiada także były reprezentant Polski w siatkówce Paweł Papke.

Brązowy medalista mistrzostw świata w lekkiej atletyce (sztafeta 4x400 m) Witold Bańka był przez 4 lata ministrem sportu (2015-2019), a od 2020 roku stoi na czele Światowej Agencji Antydopingowej.

W 2014 roku liderem listy śląskiej Solidarnej Polski w wyborach do Parlamentu Europejskiego był uznany pięściarz Tomasz Adamek, mandatu jednak nie zdobył.

Z boiska do Sejmu

Wśród sportowców-polityków można też wymienić oddzielną podkategorię piłkarzy. Bogatą karierę sejmową ma Roman Kosecki, były napastnik między innymi Legii Warszawa, Atletico Madryt i Galatasaray. „Kosa” zasiadał w Sejmie (jako poseł PO) w latach 2005-2019. W ostatnich wyborach także ubiegał się o mandat, ale go nie zdobył.

Parlamentarzystą Platformy był także były menedżer Roberta Lewandowskiego Cezary Kucharski, który w swojej karierze miał między innymi występ na Mistrzostwach Świata w Korei i Japonii oraz wiele meczów w Polsce i Grecji.

Z kolei posłem wybranym z list Prawa i Sprawiedliwości w latach 2011-2015 był legendarny bramkarz reprezentacji Polski Jan Tomaszewski. W lutym 2014 roku odszedł z PiS, próbował uzyskać mandat z list PO w 2015 roku, ale bezskutecznie.

Obecnym europosłem jest Tomasz Frankowski, jeden z najskuteczniejszych napastników w historii polskiej ligi. W 2019 roku uzyskał on mandat eurodeputowanego z ramienia PO.

Co ciekawe, pewien sukces polityczny osiągnął… obecny mąż Małgorzaty Rozenek-Majdan, były bramkarz między innymi reprezentacji Polski, Pogoni Szczecin i Wisły Kraków Radosław Majdan. W latach 2006-2009 był on radnym województwa zachodniopomorskiego, jednak przed końcem kadencji złożył mandat.

Skoro mowa o piłkarzach, w parlamencie nie mogło zabraknąć również trenerów piłkarskich. W latach 2005-2007 (V kadencja Sejmu) posłem był były selekcjoner reprezentacji Polski, autor wielu słynnych bon-motów, ale też skazany uczestnik afery korupcyjnej Janusz Wójcik.

Z kolei w następnej kadencji do Senatu dostał się trener trzeciej drużyny mundialu 1982 czyli Antoni Piechniczek.

Do Sejmu z domu „Wielkiego Brata”

Do polskiej polityki trafić można było również z programów typu reality show. Zwycięzca pierwszej edycji programu „Big Brother”, Janusz Dzięcioł był dwukrotnie posłem na Sejm z ramienia Platformy Obywatelskiej (2007-2015).

W izbie tej zasiadał także inny uczestnik tego samego programu, Sebastian Florek, który był posłem SLD w latach 2001-2005.

Również z list tej partii po raz pierwszy do parlamentu trafił zwycięzca drugiej edycji programu „Agent” Bartosz Arłukowicz, dziś jeden z aktywniejszych polityków PO, specjalizujący się w sprawach medycznych (jest lekarzem z wykształcenia).

Wpadki celebrytów chcących być politykami

W przypadku osób znanych ze sportu czy scen często pojawiają się pytania, czy są oni przygotowani do pełnienia ról politycznych. Kilku z kandydatów „zasłynęło” tym, że raczej niekoniecznie.

Do historii polskiej polityki przeszedł były napastnik, wielokrotny reprezentant Polski Maciej Żurawski, który w 2014 roku chciał zostać eurodeputowanym z listy SLD. Został wówczas spytany przez dziennikarkę TVP o to, czy „Polska powinna popierać pogłębianie porozumienia z Kioto”. Chodzi o dokument dotyczący redukcji emisji gazów cieplarnianych.

– Z Kioto. Pani wyjaśni bardziej co to z tym Kioto – odpowiedział wówczas Żurawski.

W tym samym programie gościem była inna utytułowana sportsmenka, była pływaczka Otylia Jędrzejczak. Ona została również spytana, czy wie czym jest wspomniane porozumienie, odpowiedziała wprost, że nie. Żadne z nich nie zdobyło mandatu w wyborach.

W 2014 roku w wyborcach do Parlamentu Europejskiego wśród kandydatów ruchu Europa Plus Twój Ruch (stworzonego przez Janusza Palikota oraz Aleksandra Kwaśniewskiego) byli między innymi kontrowersyjna dziennikarka Kazimiera Szczuka, czy znana między innymi z sesji dla „Playboya” Izabela Łukomska-Pyżalska. Z kolei z list SLD bezskutecznie o mandat ubiegała się Weronika Marczuk, była żona Cezarego Pazury.

Kandydaci z tej listy byli często krytykowani za dziwne spoty wyborcze. Nikt z nich nie wszedł do PE, gdyż lista Twój Ruch Europa Plus otrzymała jedynie 3,5 procent.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na i.pl Portal i.pl