Od piątku pełną parą rozpoczyna się praca Wojewódzkiego Centrum Urazowego w naszym szpitalu - mówi Julia Ścigała z działu promocji szpitala im. Kopernika. - Lekarze wyrazili również zgodę na podpisanie klauzuli opt-out.
Przypomnijmy, że 16 lutego, Wojciech Szrajber, dyrektor szpitala, poinformował o całkowitym zamknięciu Centrum Urazowego. Wcześniej, dyrekcja nie była w stanie porozumieć się z ortopedami w sprawie podwyżek i zgody na pełnienie więcej dyżurów medycznych. Siedmioro lekarzy z chirurgii urazowo-ortopedycznej przyniosło zwolnienia lekarskie, a troje wzięło urlop na żądanie.
CZYTAJ TEŻ: Centrum Urazowe w Koperniku zawieszone. Pacjenci odsyłani do Bydgoszczy i Poznania. W Łodzi im nie pomogą...
Lekarze ortopedzi doszli w czwartek do porozumienia z dyrekcją wojewódzkiego szpitala im. Kopernika w Łodzi. W piątek od godziny 8 rano praca oddziału chirurgii urazowo-ortopedycznej oraz jedynego w regionie Centrum Urazowego w tym zakresie wraca do normy.
- Poinformowaliśmy pisemnie urząd wojewódzki o tym, że od 23 lutego Centrum Urazowe będzie pracowało bez jakichkolwiek utrudnień. Jest to wynik porozumienia zawartego między dyrekcją szpitala a lekarzami - potwierdziła w czwartek późnym popołudniem Julia Ścigała z działu promocji szpitala Kopernika.
Negocjacje trwały ponad dwa tygodnie. Ale problemy w oddziale są wynikiem listopadowych decyzji ortopedów, którzy wypowiedzieli klauzulę opt-out i tym samym odmówili pracy w wymiarze przekraczającym normę 48 godzin tygodniowo. W praktyce oznaczało to tyle, że zrezygnowali z dodatkowych dyżurów medycznych i ostatecznie w oddziale zabrakło lekarzy do pracy. 6 lutego wstrzymano planowe przyjęcia, trzy dni później sytuacja tak się pogorszyła, że przestano przyjmować także tzw. ostre. Ostatecznie doszło do zawieszenia pracy oddziału ortopedycznego i Centrum Urazowego w tym zakresie.
Ortopedzi negocjowali podwyżki wynagrodzenia zasadniczego, specjalnych dodatków i warunków pracy jak chociażby drugiej sali operacyjnej, by móc przyjmować więcej pacjentów. Szpital wstrzymał się od podania szczegółowych ustaleń podpisanego porozumienia, ale z naszych informacji wynika, że uzgodniono: podwyżkę wynagrodzenia zasadniczego, specjalny dodatek dla lekarzy biorących więcej dyżurów oraz polepszenie warunków ich pracy.
Co najważniejsze, ortopedzi zgodzili się powrócić do klauzuli opt-out i dyżurować w wymiarze przekraczającym 48 godzin w tygodniu. Od piątku na dyżurze ma być już co najmniej trzech lekarzy. Na oddział wznawiane są też przyjęcia planowe.
ZOBACZ |Wydarzenia minionego tygodnia w Łódzkiem