„96-letni Borys Romanczenko przeżył cztery nazistowskie obozy koncentracyjne: Buchenwald, Peenemünde, Mittelbau-Dora, Bergen-Belsen - napisał szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba. – Do niedawna prowadził spokojne życie w Charkowie. W zeszły piątek rosyjska bomba uderzyła w jego dom i go zabiła. Niewyobrażalna zbrodnia. Przeżył Hitlera, zamordowany przez Putina – dodał szef ukraińskiego MSZ.
Charków obok Mariupola jest jednym z najczęściej bombardowanych miast Ukrainy od początku rosyjskiej agresji na ten kraj, która zaczęła się 24 lutego. I wciąż dochodzi tu do zbrodni. Prokuratura Generalna Ukrainy poinformowała we wtorek rano, że w obwodzie charkowskim rosyjski czołg zastrzelił rodzinę w samochodzie, zabijając dwie osoby dorosłe i dziecko:
„W obwodzie charkowskim rosyjski czołg oddał strzał w kierunku samochodu osobowego, którą podróżowała rodzina z dwójką dzieci. Rodzina krzyczała, że to cywile, wymachując białą flagą, ale na próżno. Rodzice i 9-letnia dziewczynka zginęli, a 17-letni chłopiec został ranny” – czytamy w oświadczeniu prokuratury.
– To straszne zbrodnie – komentuje ks. Wojciech Stasiewicz. – Dociera do nas coraz więcej doniesień wskazujących, że sytuacja z dnia na dzień staje się coraz poważniejsza. Jest to bardzo zauważalne. Ludziom wyczerpują się już zapasy, boją się przemieszczać. Jedynie pogoda napawa optymizmem, bo w dzień jest już temperatura powyżej zera co pozwala odetchnąć ukrywającym się mieszkańcom, którzy żyją w ciężkich warunkach.
Jak opowiada dyrektor charkowskiego Caritas, w Charkowie podejmowane są przez tę organizację kolejne działania:
– Dzisiaj w pobliżu kościoła, w parku miejskim uruchamiamy punkt mobilny dla mieszkańców – opowiada ks. Wojciech. – W siedzibie Caritas, z uwagi na bezpieczeństwo nie możemy gromadzić większych grup potrzebujących. Dlatego wspomagamy ich w punkcie mobilnym.
Dla mieszkańców Charkowa przygotowywane są paczki, w których znajdą oni chleb, pasztet, konserwę i coś słodkiego. Ponadto codziennie do różnych dzielnic Charkowa rozwożone są leki i artykuły spożywcze:
– Wozimy pomoc pojedynczym osobom, w tym niepełnosprawnym, które objęliśmy stałą pomocą – opowiada ks. Wojciech. – Mamy także grupy np. zgromadzone w trzech stacjach metra. Ponadto w niektórych osiedlach mieszkaniowych nasi wolontariusze mają rozpoznane miejsca gdzie zgromadzili się mieszkańcy i zdiagnozowali ich potrzeby.
Pomoc dla Caritas-Spes-Charków należy kierować za pośrednictwem Caritas Archidiecezji Lubelskiej dokonując wpłat z dopiskiem „Ukraina Charków” na konta:
- Wpłaty w złotówkach: 46 1240 1503 1111 0000 1752 8351
- Wpłaty w dolarach: 59 1240 1503 1787 0000 1752 8364
- Wpłaty w euro: 72 1240 1503 1978 0000 1752 8377
- Lubelskie obchody imienin marszałka Piłsudskiego. Fotorelacja
- Byliście na meczu siatkarzy LUK? Znajdźcie się na zdjęciach [GALERIA]
- Operacja zakończona... czystą rzeką. Kajakarze posprzątali Bystrzycę. Fotorelacja
- Lena Tylus, Oliwia Gręzak i Natalia Rabczuk w kolejnym etapie „The Voice Kids Poland”
- Blokada na granicy. „Chcę mieć pewność, że nic nie dotrze do Rosji”. Zdjęcia i wideo
- „Tamara Łempicka – kobieta w podróży”. Za nami wernisaż wystawy
