Chiny przestaną wkrótce być najbardziej zaludnionym krajem świata. Kto je pokona?

Kazimierz Sikorski
Kazimierz Sikorski
Chińska polityka jednego dziecka, wprowadzona w 1980 r., drastycznie zmniejszyła wskaźnik urodzeń i zmieniła perspektywy gospodarcze. W ostatnich latach kobietom pozwolono mieć do trojga dzieci, ale średni wskaźnik urodzeń nadal wynosi 1,2.
Chińska polityka jednego dziecka, wprowadzona w 1980 r., drastycznie zmniejszyła wskaźnik urodzeń i zmieniła perspektywy gospodarcze. W ostatnich latach kobietom pozwolono mieć do trojga dzieci, ale średni wskaźnik urodzeń nadal wynosi 1,2. fot. PAP/EPA/ALEX PLAVEVSKI
Niebawem nastąpi zmiana lidera, jeśli chodzi o ludność w kraju. Chiny stratą pozycję numer jeden. Pozostaną za to demograficzne problemy Kraju Środka, takie jak spadek populacji.

Indie prześcigną Chiny i staną się najbardziej zaludnionym krajem świata w ciągu najbliższych trzech miesięcy.

Tak mówi niedawny raport działu populacji ONZ, wyznaczając przesunięcie na scenie globalnej w trendzie, który ma znaczący wpływ społeczny i gospodarczy na oba kraje.

Przyszłość Indii, to "młody kraj"

Większość ludzi uważa, że gospodarka Indii jest wciąż ułamkiem tego, czym może być w przyszłości, co oznacza, że ma ogromne możliwości – powiedziała Yahoo News dr Audrey Truschke, profesor historii Azji Południowej na Uniwersytecie Rutgers, przypominając, że ten potencjał wynika w dużej mierze z tego, że Indie są „młodym krajem”.

Spośród szybko rosnącej, liczącej obecnie 1,41 miliarda ludności Indii, około 1 na 4 osoby ma mniej niż 15 lat, a prawie połowa ma mniej niż 25 lat. Dla porównania, populacja Chin wynosi 1,45 miliarda, ale osoby poniżej 25. roku życia stanowią tylko jedną czwartą populacji.

Szacuje się, że od 1950 r. Indie i Chiny odpowiadają za 35% wzrostu światowej populacji, a Chiny stają się światową potęgą przemysłową. Łącznie te dwa giganty stanowią znaczną część z 8 miliardów ludzi na świecie.

"Zemsta" polityki jednego dziecka

Ale chińska polityka jednego dziecka, wprowadzona w 1980 r., drastycznie zmniejszyła wskaźnik urodzeń i zmieniła perspektywy gospodarcze. W ostatnich latach kobietom pozwolono mieć do trojga dzieci, ale średni wskaźnik urodzeń nadal wynosi 1,2.

Populacja Chin ma osiągnąć szczyt w nadchodzących latach i przewiduje się, że spadnie. Oznacza to, że starsza, niepracująca populacja będzie musiała polegać na pojedynczych samotnych dzieciach, z których wiele prawdopodobnie będzie miało problemy ekonomiczne, opiekując się dwojgiem rodziców i czwórką dziadków.

W rezultacie wielu starszych Chińczyków będzie musiało polegać na publicznym systemie emerytalnym, w którym może w najbliższych latach zabraknąć pieniędzy, mimo wysiłków rządu w celu zwiększenia dochodów.

W Chinach krucho z emeryturami

Bez wysokiej jakości systemu wsparcia emerytalnego młodzi ludzie niechętnie będą zawierać małżeństwa i decydować się na dzieci, a osoby w średnim wieku są podwójnie obciążone opieką nad młodymi i starszymi - twierdzi Zhang Jingwei, badacz z Chongyang Institute for Financial Studies na Uniwersytecie Renmin.

Tylko wtedy, gdy osoby starsze mogą cieszyć się owocami reform i dostaną instytucjonalnie gwarancje na stare lata, można rozwiązać niepokój w różnych grupach wiekowych i uwolnić całą energię społeczeństwa - dodaje.

Dynamika wzrostu liczby ludności w Chinach spada, to samo może stać się z podażą taniej siły roboczej. Pomimo uporczywego bezrobocia w niektórych częściach kraju, niedobór wykwalifikowanej siły roboczej staje się coraz bardziej widoczny.

Indie i ich rosnąca populacja mogą nadrobić zaległości, ale tempo wzrostu również spada, a infrastruktura przemysłowa nie jest tak solidna jak w Chinach. Znaczna część wzrostu populacji Indii koncentruje się w biedniejszych regionach.

Dane pokazują, że do 2050 r. Indie będą stanowić ponad jedną szóstą światowej populacji w wieku produkcyjnym (od 15 do 64 lat).

mm

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl