Chiny zwiększają tegoroczny budżet wojskowy o 7,2 procent, czyli do 230 miliardów dolarów. Odwracają tym samym trwający od dwóch dekad trend, w którym Pekin przedkładał wzrost gospodarczy nad obronność.
- Pieniądze mają zwiększyć naszą gotowość bojową – stwierdził w parlamencie premier Li Keqiang.
Szybko rośnie budżet wojskowy
Sytuacja niepokoi Waszyngton, który z uwagą śledzi strategiczne zamiary Pekinu w obliczu rosnących napięć z Tajwanem.
W swoim sprawozdaniu na dorocznej sesji parlamentu Li mówił: Nasze siły zbrojne, koncentrując się na celach na stulecie Armii Ludowo-Wyzwoleńczej w 2027 r., powinny pracować nad przeprowadzaniem operacji wojskowych, zwiększaniem gotowości bojowej i wzmacnianiem swoich możliwości.
Nerwowe podejście do Tajwanu
Pekin wykazuje nerwowe podejście do Tajwanu, który Chiny uważają za swoje terytorium. Przewodnicząca Izby Reprezentantów USA, Nancy Pelosi, podsyciła wściekłość Chin w sierpniu 2022, odwiedzając Tajpej. W odwecie Chiny zorganizowały gry wojenne w pobliżu Tajwanu.
Od tego czasu nastąpił napływ broni na wyspę z USA, w tym systemów naziemnych, pocisków obrony powietrznej i myśliwców F-16. Sam Tajwan przedłużył obowiązkową służbę wojskową z czterech miesięcy do jednego roku i modernizuje przemysł obronny, w tym po raz pierwszy buduje okręty podwodne.
Tajwan w centrum uwagi
Na temat Tajwanu Li powiedział, że rząd postępował zgodnie z polityką partii, która zakłada rozwiązanie kwestii Tajwanu oraz walkę z separatyzmem i przeciwdziałaniom ingerowaniu w interesy Chin.
Narastają też napięcia ze Stanami Zjednoczonymi. Ma to związek z militaryzacją przez Chiny wysp na Morzu Południowochińskim, co do których Chiny wysuwają żądania. Sytuację zaogniło zestrzelenie chińskiego balonu szpiegowskiego nad wschodnim wybrzeżem USA.
Dwumilionowa armia
Licząca 2 miliony żołnierzy Armia Ludowo-Wyzwoleńcza jest militarnym skrzydłem rządzącej partii komunistycznej, dowodzonym przez komisję partyjną, którą kieruje prezydent i przywódca partii Xi Jinping.

lena