SPIS TREŚCI
Według chińskiej telewizji CCTV, okręty wojenne obu krajów ćwiczyły manewry formacyjne, komunikację morską i obsługę sprzętu. Chińscy eksperci wojskowi, cytowani przez rządowy dziennik "Global Times", przewidują częstsze ćwiczenia, angażujące także siły lądowe i powietrzne, co ma "chronić pokój i stabilność na Morzu Południowochińskim".
Baza z udziałem Chin
Baza została otwarta w sobotę przez premiera Kambodży Hun Maneta z udziałem delegacji Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej (ALW).
Modernizacja obejmuje centrum logistyczne i szkoleniowe oraz molo o długości 650 metrów, umożliwiające obsługę dużych okrętów, takich jak lotniskowce, a więc takich, których marynarka wojenna Kambodży nie posiada - podkreśla "SCMP".
Kambodżański premier wielokrotnie zaprzeczał doniesieniom o tajnym porozumieniu z Chinami w sprawie stacjonowania wojsk w bazie, podkreślając otwartość na przyjmowanie okrętów wojennych z innych krajów. Zaznaczył, że modernizacja bazy ma na celu wzmocnienie obronności Kambodży.
Strategia Pekinu
Analitycy cytowani przez dziennik wskazują, że rozbudowa bazy Ream wpisuje się w szerszy plan Pekinu, mający na celu dywersyfikację dostępu do szlaków morskich, w tym strategicznego Morza Andamańskiego, i zmniejszenie ryzyka w łańcuchach dostaw, poprzez omijanie punktów kontrolowanych przez Wietnam, Singapur i Indonezję.
Rozbudowa bazy Ream, finansowana przez Pekin, rozpoczęła się w 2022 roku. Wcześniej Kambodża zburzyła zbudowany przez USA obiekt, odrzucając ofertę Waszyngtonu na jego remont. Będąc coraz bardziej uzależnionym od chińskiej pomocy i inwestycji, rząd Kambodży odwołał także regularne wspólne ćwiczenia wojskowe z USA - przypomina BBC.
Chińskie ministerstwo obrony informowało, że centrum wsparcia w bazie Ream będzie służyć do wspólnych operacji w zakresie zwalczania terroryzmu, zapobiegania katastrofom, udzielania pomocy humanitarnej i szkoleń.

Źródło: