Dlaczego nie powinniśmy Cię zatrudnić?
Osoby szukające zatrudnienia dobrze znają już pytanie „dlaczego powinniśmy Cię zatrudnić”. A co gdy usłyszysz je w odwróconej wersji: „Dlaczego nie powinniśmy Cię zatrudnić?”? Nie daj się zbić z tropu. W ten sposób rekruter może chcieć sprawdzić refleksyjność i samoświadomość kandydata oraz czy potrafi on znaleźć sposoby na pokonanie swoich ograniczeń. Takie pytanie na rozmowie kwalifikacyjnej możesz więc potraktować podobnie do prośby o wskazanie Twoich słabości. Kluczem jest odpowiedź, która pokaże gotowość do rozwoju i samodoskonalenia. Wspominając o umiejętności, która wymaga poprawy, dodaj od razu, jakie kroki podejmujesz, by ją rozwinąć. Ważne, żeby odpowiedź była szczera, ale jednocześnie nie podważała Twojej zdolności do wykonywania pracy na danym stanowisku.
Opowiedz coś o sobie
Choć to zagadnienie wydaje się dość oczywiste, nie należy go bagatelizować. Daje ono przestrzeń, żeby w naturalny sposób zwrócić uwagę na aspekty doświadczenia związane z ofertą pracy. Nie bój się też pokazać siebie. Przygotuj krótki, ale treściwy opis swojej ścieżki zawodowej, kluczowych osiągnięć oraz umiejętności, które są istotne dla danego stanowiska. Możesz również wspomnieć o swoich pasjach czy zainteresowaniach, szczególnie tych, które mogą być wartościowe z punktu widzenia firmy. Ważne, by Twoja odpowiedź była spójna, zwięzła i dostosowana do roli, o którą się ubiegasz.
Czego nie lubiłeś w swojej poprzedniej pracy?
To pytanie ma na celu m.in. ocenę zdolności do konstruktywnej krytyki. Sprawdza też, czy potrafisz zachować profesjonalizm, unikając negatywnego mówienia o poprzednich pracodawcach. W odpowiedzi możesz skupić się na wyzwaniach, które jednocześnie pozwoliły Ci rozwinąć nowe umiejętności lub ukształtować pozytywne nawyki. Przykładowo, jeśli brakowało Ci struktury, możesz wskazać, że nauczyło Cię to samodyscypliny i skutecznego organizowania własnych zadań. Ważne, by odpowiedź była wyważona i nie przedstawiała wcześniejszego miejsca pracy w negatywnym świetle.
Co jest Twoim największym sukcesem zawodowym?
To pytanie pozwala rekruterowi poznać Twoje największe osiągnięcia i dowiedzieć się, jak definiujesz sukces. Jest to także okazja, by wyróżnić konkretne umiejętności i cechy, które mogą być przydatne na nowym stanowisku. W ramach przygotowań do rozmowy ze swojego dotychczasowego doświadczenia wybierz przykład, który jest bezpośrednio związany z wymaganiami przedstawionymi w ofercie nowej pracy. Opisz krótko sytuację i podjęte działanie, przedstawiając efekt końcowy (np. zwiększenie wyników sprzedaży, wdrożenie skutecznego procesu). Doceń swój wkład w korzyści przyniesione zespołowi lub firmie.
Czy masz jakieś pytania do nas?
Pamiętaj, że rozmowa kwalifikacyjna to też czas dla Ciebie na to, żeby lepiej poznać swojego potencjalnego pracodawcę. Nie rezygnuj więc z możliwości zadawania pytań rekruterowi. Jeśli podczas spotkania nie padły jeszcze interesujące Cię konkretne informacje o warunkach pracy, jak np. benefity, godziny urzędowania firmy, możliwość pracy zdalnej, jej wymiar itp., koniecznie dopytaj o najważniejsze dla Ciebie kwestie. Wyjaśnij też ewentualne niejednoznaczne zapisy z oferty pracy. Możesz np. poprosić o uszczegółowienie zakresu obowiązków czy przewidywany ich rozkład, sposób planowania pracy, dopytać o zespół, wyzwania, kulturę organizacji itp. Przygotowując pytania, upewnij się jednak, czy np. na stronie internetowej nie ma odpowiedzi na dany temat, co mogłoby zostać odebrane jako niewystarczające zapoznanie się z firmą. Marki często dzielą się w internecie m.in. swoimi wartościami i charakterem. Przykładowo, na stronie internetowej LPP Logistics, operatora zarządzającego siecią zaopatrzenia i dystrybucji Grupy LPP (marki: Reserved, Cropp, House, Mohito i Sinsay), w zakładce Kariera (https://www.lpplogistics.com/kariera) zauważysz nastawienie na ludzi, a także stabilność i ciągłe poszerzanie kompetencji. Jeśli więc po researchu masz już bazową wiedzę o wartościach firmy czy kulturze organizacji, rozważ odniesienie się do konkretnego aspektu, który szczególnie Cię interesuje, prosząc o jego rozwinięcie. Możesz pytać nie tylko o plany rozwoju pracowników, ale i firmy, by ocenić, na ile są one zbieżne z Twoją ścieżką zawodową.
Pytania na rozmowie kwalifikacyjnej potrafią zaskakiwać. Nie stresuj się tym i pamiętaj, że bazą jest zaprezentowanie swojego doświadczenia w odniesieniu do oferty pracy, poznanie bliżej firmy, do której aplikujesz, oraz Twoja autentyczność.