"Spółka Nord Stream 2 AG poinformowała Duńską Agencję Energii, że wydaje się, że w rurociągu NS2 A ciśnienie jest stabilne. Świadczy to zatem, że gaz przestał wyciekać" – napisano w komunikacie.
Duńska Agencja Energii nie podała informacji na temat wycieku z Nord Stream 1, na północny wschód od Bornholmu. Wcześniej duńscy eksperci prognozowali, że znajdujący się tam gaz przestanie wydobywać się w niedzielę.
Uszkodzenia gazociągów Nord Stream
Każdy z dwóch gazociągów Nord Stream składa się z dwóch rur A oraz B. W poniedziałek stwierdzono trzy uszkodzenia, z czego dwa znajdują się na Nord Stream 1, w obu rurach, oraz jedno pęknięcie w Nord Stream 2. Następnie w czwartek poinformowano o zlokalizowaniu kolejnego pęknięcia w Nord Stream 2 w pobliżu uszkodzeń Nord Stream 1.
W piątek rządy Danii i Szwecji w liście do Rady Bezpieczeństwa ONZ podkreśliły, że do wywołania eksplozji, które doprowadziły do wycieków z gazociągów Nord Stream, mogły zostać użyte setki kilogramów materiałów wybuchowych.
Oba kraje wyraziły swoje obawy konsekwencjami wycieków dla środowiska morskiego. Wydostający się na powierzchnię wody metan spowoduje także wzrost emisji gazów cieplarnianych. "Skutki klimatyczne będą prawdopodobnie bardzo znaczące" – wskazano w dokumencie.

rs
Źródło: