Co z reparacjami od Niemiec? Polacy zabrali głos w najnowszym sondażu

Marcin Koziestański
Opracowanie:
Zakopywanie ciał zabitych po jednej z egzekucji
Zakopywanie ciał zabitych po jednej z egzekucji Fot. NAC
58,2 proc. Polaków uważa, że Polska powinna domagać się reparacji od Niemiec za II wojnę światową - wynika z sondażu SW Research dla rp.pl. Odmiennego zdania jest 20 proc. respondentów.

Uczestnicy sondażu SW Research dla rp.pl otrzymali pytanie: "Czy Pani/Pana zdaniem Polska powinna domagać się reparacji od Niemiec za II wojnę światową?"

Polacy za reparacjami od Niemiec

  • 58,2 proc. badanych odpowiedziało pozytywnie na to pytanie,
  • 20 proc. respondentów miało natomiast odmienne zdanie.
  • 21,9 proc. ankietowanych nie miało zdania w tej sprawie.

Według przeprowadzonego sondażu więcej mężczyzn (66,5 proc.) niż kobiet (50,8 proc.) uważa, że Polska powinna domagać się reparacji od Niemiec za II wojnę światową. 23,2 proc,. kobiet i 16,3 proc. mężczyzn jest odmiennego zdania.

Patrząc na grupy wiekowe - najwięcej zwolenników ubiegania się o reperacje jest w grupie ankietowanych mających między 35 a 49 lat - 63,9 proc. Na kolejnym miejscu są ankietowani do 24 lat - 59,5 proc. z nich popiera domaganie się reparacji oraz ci w grupie 25-34 lat - 58,3 proc. W najstarszej grupie - osób powyżej 50 lat poparcie dla ubiegania się o reparacje wyniosło 54,6 proc.

Więcej mężczyzn chce reparacji

"Potrzebę ubiegania się o reparacje dostrzega 2 na 3 mężczyzn i co druga kobieta. Ze względu na wiek domaganie się rekompensaty za straty wojenne najczęściej popierają badani w wieku od 35 do 49 lat (64 proc.). Polska powinna ubiegać się o reparacje zdaniem ponad 2/3 respondentów z wykształceniem zasadniczym zawodowym (67 proc.) i nieco wyższego odsetka osób, których miesięczny dochód przekracza 7000 zł netto (68 proc.). Biorąc pod uwagę wielkość miejscowości ubieganie się o reparacje jest najbardziej popularne wśród respondentów z miast liczących nie więcej niż 20 tys. osób (66 proc.)" - powiedziała rp.pl Dorota Cywińska, senior project manager w SW Research.

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 2.07-3.07.2024 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Świat żegna Franciszka. Tłumy wiernych na Placu św. Piotra

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

M
Mariusz
Tylko co obywatel będzie miał z tego, jak by nawet dali?

Nic bo rządzący i tak to roz...olą.
m
marek
Niemcy to cwane gapy. Kupili licencje od Japończyków na to jak z kata przerobić się na ofiarę.

Dziś mało kto uważa, że w czasie wojny, Japończycy byli barbarzyńłocami niewyobrażalnymi. Dziś zdecydowana większość, Japończyków kojarzy z bombą atomową i cywilnymi ofiarami.

Jutro Niemcy będą uważani za ofiary bo nawet dziś są oszołomieni, którzy "pochylają się " nad "wypędzonymi".

Poza tym, trafnie wybierają tych, którzy mają im to ułatwić. Tusk już powiedział, że polskie władze zrzekły się praw do reparacji. Skąd on to wie? Tego nie mówi.

Tak jak było z ochłapami za niewolniczą pracę zsyłanych na roboty przymusowe, tak będzie z "reparacjami".
P
Polak
Żadne pieniądze nie są w stanie wynagrodzić niemieckiego bestwialstwa popełnionego na narodzie polskim.

Nie ma takiej kwoty, która zdołałaby zadośćuczynić cierpieniom milionów ludzi.

Słuszne wydaje się twierdzenie Churchila, który proponował bombardowanie Niemiec co pięćdziesiąt lat... Tym bardziej w obliczu obecnej polityki uprawianej przez ten kraj.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl