Co zrobić z elektrycznym samochodem podczas mrozów? Ekspert radzi

Andrzej Grochal
Andrzej Grochal
Zima potrafi dać się kierowcom we znaki
Zima potrafi dać się kierowcom we znaki Fot. Pixabay/qimono
Zbliża się zima, a prognostycy zapowiadają już rychłe nadejście mrozów, jakich dawno w Polsce nie mieliśmy. Jest to trudny czas zwłaszcza dla kierowców, którzy muszą zmagać się nie tylko z kiepskimi warunkami na drogach, ale także z problemami w eksploatacji pojazdu. Coraz więcej spośród nich decyduje się na zakup samochodu elektrycznego, a to stwarza nowe wyzwania przed użytkownikiem. Oto co brytyjski „Mirror” radzi swoim czytelnikom w takiej sytuacji.

Co zrobić z elektrycznym samochodem podczas mrozów?

Wśród potencjalnych problemów samochodów elektrycznych związanych z niską temperatura jest ładowanie akumulatora. Jak tłumaczy „Mirror”, „jony litu w akumulatorach spowalniają w chłodne dni, co ogranicza ładowanie”. Co należy więc robić?

- Jedź ze stałą prędkością i staraj się unikać nagłego przyspieszania lub hamowania. Można także oszczędzać energię wyłączając radio i nie używając ogrzewania – radzi cytowany przez gazetę ekspert motoryzacyjny, Louis Rix.

Nawet przykrycie samochodu plandeką poprawi sytuację

Jak podkreśla, najlepszym wyjściem jest trzymanie samochodu w garażu. Jeżeli jest to niemożliwe, to nawet przykrycie go plandeką może mieć pozytywne efekty.

Należy też wymienić opony na zimowe. - Umiejscowienie akumulatora może zapewnić samochodom elektrycznym nisko położony środek ciężkości, co poprawia przyczepność na śniegu, ale mogą być również cięższe niż samochody benzynowe lub wysokoprężne, co utrudnia sterowanie nimi na oblodzonych drogach – zaznacza Rix.

Ponadto – radzi ekspert – należy rozgrzać samochód. Wiele pojazdów elektrycznych jest wyposażonych w funkcję wstępnego przygotowania, której można użyć do ogrzania samochodu podczas ładowania i przed wejściem.

Przyda się hamowanie regeneracyjne

Kolejnym elementem jest wykorzystanie hamowania regeneracyjnego. Jest to system, w którym silnik elektryczny działa jak własny generator, gdy pojazd hamuje. Wytworzona energia jest następnie przesyłana z powrotem do akumulatora. Włączenie tej funkcji w chłodne dni może wydłużyć żywotność baterii.

Należy też używać trybu ekologicznego. Pozwala to zaoszczędzić energię, zmniejszyć jej zużycie i zwiększyć przebieg, ograniczając jej ilość dostarczaną do silnika lub ogrzewania kabiny.

Ładowanie samochodu elektrycznego zimą

Istotnym problemem może się okazać ładowanie, które może zająć więcej czas. Pełne naładowanie akumulatora może potrwać nawet dwie lub trzy godziny dłużej! Należy to więc uwzględnić w planach podróży i starać się unikać całkowitego rozładowania akumulatora.

„Samochód elektryczny jest pod wieloma względami podobny do samochodów benzynowych lub wysokoprężnych i nadal obowiązuje większość standardowych porad dotyczących zimowej konserwacji samochodów. Upewnij się, że samochód jest czysty, płyn przeciw zamarzaniu uzupełniony, a co najważniejsze, doładowany akumulator” – dodaje „Mirror”.

Źródło: Mirror

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl