COP24 Katowice
ZOBACZCIE KONIECZNIE
TRANSMISJA NA ŻYWO Z COP24 KATOWICE
W niedzielę, 2 grudnia 2018, rozpoczyna się szczyt klimatyczny COP24 w Katowicach. Potrwa do 14 grudnia. Do Katowic przyleci i przyjedzie ponad 30 tys. gości z blisko 200 krajów. To bardzo ważne wydarzenie. W mieście i w kraju z tego powodu jest sporo zmian.
1. Co to jest COP24 Katowice?
To skrót nazwy Conference of the Parties. To inaczej szczyt klimatyczny, złożony z konferencji, podczas których negocjowane są działania na rzecz polityki klimatycznej. Liczba po skrócie „COP” oznacza numer edycji konferencji, które odbywają się co roku. W Katowicach odbędzie się więc 24. tego typu wydarzenie.
ZOBACZCIE ZDJĘCIA
2. Po co jest szczyt COP24 w Katowicach?
Najważniejszym celem szczytu jest planowane przyjęcie pełnego pakietu wdrażającego porozumienie paryskie, czyli pierwszej w historii międzynarodowej umowy, która zobowiąże wszystkie państwa świata do działań w celu zatrzymania globalnego ocieplenia i ochrony klimatu. Każde państwo zobowiązane będzie do przedstawienia swoich planów na kolejne lata. Polscy przedstawiciele chcą, by w porozumieniu pojawiło się zwiększenie działań w obszarze walki o czyste powietrze, ale też elektromobilność (czyli m.in. elektryczne pojazdy) i zwiększenie terenów zielonych.
COP24 Katowice: Prezydent Andrzej Duda i sekretarz generalny...
3. Dlaczego COP24 w Katowicach?
Tegoroczny COP będzie trzecim w naszym kraju, choć Polska przewodniczy konferencji już po raz czwarty. Poprzednie szczyty w Polsce odbywały się w 2008 roku w Poznaniu (COP14) i w 2013 roku w Warszawie (COP19). Decyzję co do lokalizacji podjęli przedstawiciele ONZ. O tym, że tegoroczne spotkanie będzie w Polsce, było wiadomo od czasu COP22 w Marrakeszu. W Polsce pod uwagę brano dwa miasta - Katowice oraz Gdańsk. Wizytowali miasta, w Katowicach oglądali m.in.: MCK, Muzeum Śląskie, Spodek, Uniwersytet Śląski czy lotnisko. Później zapadła decyzja: Katowice będą gospodarzem szczytu. Nie bez znaczenia była baza hotelowa i konferencyjna oraz możliwość połączeń komunikacyjnych. Katowice na szczycie klimatycznym mogą dużo zyskać, choćby w kwestiach wizerunkowych. Na organizację COP24 Polska przeznaczyła 250 mln złotych.
COP24 Katowice: Co jedzą policjanci w Katowicach na szczycie...
4. Kto przyjedzie na COP24 w Katowicach?
W szczycie klimatycznym mają wziąć udział wysoko postawieni na świecie urzędnicy i władze wielu państw. Pojawić się ma m.in. kanclerz Niemiec Angela Merkel, lecz i prezydent Bangladeszu Abdul Hamid czy prezydent Malediwów Ibrahim Mohamed Solih. A także gwiazdy i celebryci - na COP-ie ma pojawić się podobno sam Leonardo DiCaprio, amerykański aktor.
5. Gdzie odbywa się COP24
Najważniejsze wydarzenia szczytu, czyli konferencje i panele dyskusyjne, będą w Międzynarodowym Centrum Kongresowym oraz Spodku i obiektach stworzonych wokół nich na potrzeby COP-u.
6. COP24: Jaki wpływ na ludzi będzie mieć tak duże wydarzenie?
Już we wrześniu zamknięte zostały parkingi w Strefie Kultury w Katowicach. „Blue Zone”, bo tak określono strefę, w której będą odbywały się panele dyskusyjne w ramach szczytu, ma zostać także zamknięta dla osób postronnych, w tym mieszkańców. Od 25 listopada do 17 grudnia z ruchu wyłączone zostaną ulice w Strefie Kultury (Dobrowolskiego, Góreckiego, Olimpijska, Nadgórników), a 3 grudnia (w dniu rozpoczęcia szczytu) od godz. 16 również aleja Korfantego od ronda do Katowickiej. Zakaz ruchu będzie też obowiązywał pieszych na Olimpijskiej, od skrzyżowania z aleją Korfantego do skrzyżowania z aleją Roździeńskiego. Nie będzie dojazdu do restauracji na parterze budynku KTW. Dodatkowo przy Korfantego, Olimpijskiej, Roździeńskiego, na rondzie Ziętka, Kopalnianej, Ścigały, Nadgórników, Dudy-Gracza będzie zakaz zatrzymywania się. Na Korfantego od ronda do Olimpijskiej wyłączony z ruchu będzie prawy pas.
ZOBACZ KONIECZNIE
ZAMKNIĘTE ULICE W KATOWICACH NA CZAS COP24
Policjanci apelują, by korzystać z autobusów i tramwajów. Podczas COP-u KZK GOP ma uruchomić cztery darmowe linie tramwajowe dla mieszkańców. Będą też dwie darmowe linie autobusowe z dworca PKP w Katowicach, oznaczone symbolem „COP”. Na czas szczytu studenci Uniwersytetu Śląskiego będą mieli wolne od zajęć, ale podczas ferii będą musieli to odpracować.
7. COP24: Pawilony koło Spodka i NOSPR
Z okazji szczytu w Katowicach pojawiły się nowe konstrukcje - przy MCK i Spodku, ale także na rynku. W tych przy MCK i Spodku są dodatkowe sale konferencyjne, ale też centrum dla mediów, pokoje modlitw oraz stoiska m.in. z daniami koszernymi, wegetariańskimi, wegańskimi itp. Bo na COP-ie pojawią się ludzie z różnych kultur i religii. Pawilony są niedostępne dla mieszkańców. Połączono je ze sobą tak, by goście nie musieli ich opuszczać i wychodzić na zewnątrz.
8. COP24: Bezpieczeństwo na szczycie klimatycznym
Szczyt klimatyczny wiąże się z podwyższonym ryzykiem, dlatego na czas tego wydarzenia teren Spodka oraz MCK będzie eksterytorialny (czyli wyłączony tymczasowo spod polskiego dowodzenia) i zarządzany przez służby bezpieczeństwa ONZ. Imprezę ma zabezpieczać 8 tys. policjantów i 500 funkcjonariuszy Służby Ochrony Państwa. Do tego trzeba doliczyć służby zagraniczne, w towarzystwie których pojawią się rządzący z wielu państw. Na teren ten nie będą miały wstępu osoby postronne, w tym mieszkańcy. Od 22 listopada do 16 grudnia przywrócono kontrolę graniczną w strefie Schengen (granica z Niemcami, Czechami, Słowacją i Litwą oraz porty lotnicze i morskie). MSWiA wprowadziło też na okres COP-u zakaz noszenia broni i przewożenia materiałów niebezpiecznych. Niemożliwe jest też zorganizowanie zgromadzeń, z wyjątkiem jednego - Marszu dla Klimatu, który 8 grudnia o godz. 12 odbędzie się w Katowicach.
COP24 w Katowicach: Coś nam zagraża? Pirotechnicy sprawdzili...
POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
TYDZIEŃ Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego
COP24 w Katowicach: To musicie wiedzieć o szczycie klimatycznym ONZ
