"Czas oddać miasto w ręce mieszkańców". Gdańszczanie mówią nie układom i chcą normalności. Nie było konsultacji w sprawie Parku Kulturowego?

Kamil Kusier
Kamil Kusier
"Czas oddać miasto w ręce mieszkańców". Gdańszczanie mówią nie układom i chcą normalności. Nie było konsultacji w sprawie Parku Kulturowego?
"Czas oddać miasto w ręce mieszkańców". Gdańszczanie mówią nie układom i chcą normalności. Nie było konsultacji w sprawie Parku Kulturowego? Karolina Misztal / Archiwum Polska Press
Czy miasto nie konsultowało z policją decyzji o wstrzymaniu prac nad Parkiem Kulturowym? Mieszkańcy Gdańska nie zamierzają rezygnować ze starań o chociaż namiastkę normalności i podejmują kolejne kroki, aby móc w sposób odczuwalny wyegzekwować prawa im przysługujące. Poza planowanym pozwem skierowali również sprawę do Rzecznika Praw Obywatelskich i na tym nie zamierzają poprzestać.

Spis treści

Od wielu miesięcy toczy się debata nt. odpowiedniego zabezpieczenia Głównego i Starego Miasta w Gdańsku. Czy patrole policji są wystarczające, czy w KMP brakuje funkcjonariuszy, aż wreszcie, czy Straż Miejska powinna pracować w systemie całodobowym czy nie? Im więcej pytań, tym niestety mniej odpowiedzi, zwłaszcza w zakresie przerzucania odpowiedzialności za obecny stan rzeczy, z którym mierzyć muszą się gdańszczanie.

Mieszkańcy nie zmieniają swojego stanowiska w sprawie „schowania do szuflady” projektu uchwały dot. Parku Kulturowego. Nazywają decyzję prezydent Gdańska kompromitacją, przypominając na każdym kroku, że Aleksandra Dulkiewicz jest również mieszkanką Śródmieścia.

”Ciągłość służby na terenie miasta jest zapewniona”. Mieszkańcy stoją po stronie policji

- Pomimo istniejących wakatów w Komendzie Miejskiej Policji w Gdańsku ciągłość służby na terenie całego miasta jest zapewniona, wszystkie interwencje są realizowane, przy czym interwencje pilne, gdzie zagrożone jest życie i zdrowie, są realizowane w pierwszej kolejności – podkreśla podinsp. Magdalena Ciska, oficer prasowy KMP w Gdańsku. - Do pełnienia służby na terenie Gdańska codziennie są kierowani także funkcjonariusze z Oddziału Prewencji Policji KWP w Gdańsku, gdzie wakaty nie występują.

Jak podkreśla oficer prasowy gdańskiej policji, na co dzień o bezpieczeństwo mieszkańców dbają nie tylko policjanci z poszczególnych komisariatów, ale również policjanci z Referatu Interwencyjnego, Referatu Wywiadowczego KMP w Gdańsku, funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego, policjanci Wydziału Kryminalnego KMP w Gdańsku czy też funkcjonariusze Oddziału Prewencji Policji KWP w Gdańsku.

O pracę w godzinach nocnych mieszkańcy Gdańska również nie powinni się martwić.

- Ponadto w godzinach nocnych do obsługi interwencji np. na terenie Śródmieścia w razie potrzeby, mogą być kierowani policjanci z innych komisariatów – dodaje podinsp. Magdalena Ciska.

Dodatkowe patrole w Głównym Mieście od najbliższego weekendu? Policja jest w stanie zapewnić obłożenie służby

- W sezonie letnim w rejon między innymi Głównego Miasta od lat kierujemy dodatkowe patrole policjantów umundurowanych i kryminalnych – zauważa oficer prasowa Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku. - W sezonie letnim na ulicach Gdańska jest zdecydowanie więcej mundurowych, dzięki finansowaniu dodatkowych patroli przez Urząd Miejski w Gdańsku.

Według informacji przekazanych „Dziennikowi Bałtyckiemu” przez KMP w Gdańsku, w 2022 roku przekazane fundusze pozwoliły na powołanie prawie 270 ponadnormatywnych służb, także na terenie Głównego Miasta. Poza sezonem letnim, dodatkowymi patrolami obejmowane są także rejony, które tego wymagają i związane jest to z wpływającymi wnioskami od mieszkańców lub analizą stanu bezpieczeństwa.

Jak ustalił „Dziennik Bałtycki” w latach 2022 – 2024 na wsparcie policji w Gdańsku w wydatkach miasta zaplanowano ponad 33 miliony złotych.

Co jednak z ul. Powroźniczą, o której w ciągu ostatniego roku zrobiło się głośno z uwagi na charakterystykę lokali tam działających?

- Rejon ul. Powroźniczej jest objęty właśnie nadzorem takich dodatkowych patroli. Kolejne wzmocnienie służb i dodatkowe patrole na terenie Głównego Miasta pojawią się już niedługo w każdy weekend – zapewnia podinsp. Magdalena Ciska.

Groźby karalne, anonimowe telefony. Czy w Gdańsku jest bezpiecznie?

Gdańscy policjanci od stycznia 2023 roku odebrali 63 zgłoszenia dotyczące przestępstwa kierowania gróźb karalnych. Dwa z nich dotyczyły anonimowych gróźb kierowanych przez telefon.

Jak informuje „Dziennik Bałtycki” mł. asp. Marek Kobiałko z KMP, aż 72 procent tych postępowań zakończyło się skierowaniem aktów oskarżenia przeciwko sprawcom takich przestępstw.

- Za przestępstwo kierowania gróźb karalnych grozi kara grzywny, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do 2 lat – dodaje mł. asp. Marek Kobiałko z KMP w Gdańsku. - Jest to przestępstwo ścigane na wniosek osoby pokrzywdzonej. Jeśli chcemy, aby sprawca takiego czynu poniósł odpowiedzialność, powinniśmy zawiadomić policję lub prokuraturę o popełnieniu takiego czyny oraz złożyć wniosek o ściganie sprawcy.

Park Kulturowy w Gdańsku. „To niezrozumiałą decyzja, której skutki odczuwamy, a te nasilą się na pewno wraz z narastającą wiosną”

- Po rozmowach, chociażby z Komendantem Miejskim Policji, wiedząc ile jest wakatów (…) wiedząc, że nie będzie można skutecznie egzekwować jakiegoś narzędzia, uważam, że nie ma sensu go wprowadzać – mówiła w rozmowie z RMF24 prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

Te słowa nie mają odzwierciedlenia w rzeczywistości, bowiem jak podkreśla w rozmowie z „Dziennikiem Bałtyckim” podinsp. Magdalena Ciska, policja radzi sobie z zapewnieniem bezpieczeństwa w rejonie Głównego Miasta.

Czy miasto konsultowało jednak decyzję o wstrzymaniu prac nad uchwałą z KMP w Gdańsku?

- Decyzja o wstrzymaniu prac nad Parkiem Kulturowym nie była konsultowana z gdańskimi policjantami – odpowiada podinsp. Magdalena Ciska.

Pozew przeciwko miastu. Mieszkańcom Gdańska pomoże również Rzecznik Praw Obywatelskich?

Mieszkańcy Gdańska nie zamierzają rezygnować z walki o normalny byt. O pomoc i wsparcie poprosili również Rzecznika Praw Obywatelskich, który już od 2021 roku zna problem uciążliwych hałasów i bezradności mieszkańców wobec próby egzekwowania przestrzegania prawa przez, jak sami podkreślają, gospodarzy Gdańska.

Co warto podkreślić, prof. Marcin Wiącek nie jest pierwszym RPO, który z uwagą przyglądał się sytuacji w Gdańsku. Takie działania prowadził także jego poprzednik prof. Adam Bodnar, który częściej jednak gościł na Pomorzu na zaproszenie prezydent Aleksandry Dulkiewicz lub innych podległych miastu instytucji.

- Będziemy jak mantrę powtarzać, że Park Kulturowy przy obecnym kształcie przepisów był naszą ostatnią deską ratunku – dodają mieszkańcy. - Pozbawienie nas tej możliwości to próba lekceważenia nas przez prezydent Gdańska. Wprowadzenie uchwał antyalkoholowej i antyhałasowej było bodźcem do kolejnych zmian. Z tych miasto się dzisiaj wycofało. Liczymy, że w magistracie pójdzie ktoś po rozum do głowy i Park Kulturowy zostanie wdrożony.

Co dalej z projektem uchwały dot. Parku Kulturowego?

- Prace na ten moment zostały zawieszone, co nie oznacza, że przygotowany materiał zostanie zamknięty w szufladzie – informował „Dziennik Bałtycki” Jędrzej Sieliwończyk z UMG. - Tak jak informowaliśmy, po zakończeniu prac nad remontem Długiego Pobrzeża, a także w momencie znacznego poprawienia się sytuacji gospodarczej w kraju planujemy dalszą rozmowę z mieszkańcami i przedsiębiorcami na temat rozwiązań, które w najlepszy sposób będą chroniły interesy Śródmieścia.

Naszych czytelników zapytaliśmy, czy Gdańsk jest miastem bezpiecznym? Z sondy przeprowadzonej przez „Dziennik Bałtycki” wynika, że nie.

Na dzień 22 marca 2023 roku, na 2831 oddanych głosów, aż 64,22 procent osób biorących udział w głosowaniu stwierdziło, że nie uważa miasta za bezpieczne.

Czy taki wynik otworzy oczy władzom samorządowym? Nadzieję mają na to wszyscy, a zwłaszcza gdańszczanie z Głównego i Starego Miasta, którzy przypominają prezydent Aleksandrze Dulkiewicz, aby ta poczuła się chociaż przez moment jako część ich lokalnej społeczności.

- Zapraszamy panią prezydent na nasze spotkania, biorę udział w prawie wszystkich i na żadnym nie widziałem naszej sąsiadki – mówi pan Marek, który liczy, że jeszcze przed sezonem wakacyjnym Park Kulturowy w Gdańsku zacznie funkcjonować.

Trwa głosowanie...

Czy w Głównym i Starym Mieście w Gdańsku powinno być więcej patroli Policji i Straży Miejskiej?

Polecjaka Google News - Dziennik Bałtycki
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl