Czy grozi nam chaos i paraliż aptek, a kolejki po leki będą dłuższe? GIF szykuje duże zmiany. Technicy farmaceutyki protestują

MJ
Dłuższe kolejki w aptekach? GIF szykuje rozporządzenie, które ma uderzyć w techników farmaceutyki. Ich odpowiedzią jest protest.
Dłuższe kolejki w aptekach? GIF szykuje rozporządzenie, które ma uderzyć w techników farmaceutyki. Ich odpowiedzią jest protest. Karolina Misztal/Dziennik Bałtycki
Czy grozi nam paraliż aptek? Technicy farmaceutyki sprzeciwiają się zmianom, jakie ma wprowadzić rozporządzenie Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego. Powód? Według nich akt prawny ma znacznie ograniczyć uprawnienia techników. Nie będą mogli m.in. informować klientów o sposobie dawkowania leków. Skutkiem tego mogą być dłuższe kolejki w aptekach.

Protest w aptekach. Kolejki po leki się znacznie wydłużą?

Możliwe, że za niedługo będziemy musieli postać w kolejce w aptece dłużej. Wszytko przez zmiany, jakie wprowadzić ma rozporządzenie Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego. Po ich wprowadzeniu technik farmacji nie będzie mógł udzielać informacji o sposobie dawkowania leku, zamieniać ilości tabletek przy realizacji recepty (przykładowo, zamiast 80 tabletek wydać dwóch opakowania po 40 sztuk) czy informować o sposobie zażywania leków.

Zmiany odczują klienci. Zdaniem Marzeny Napieracz - Lubomskiej z Izby Gospodarczej Punktów Aptecznych i Aptek, gdy przepisy wejdą w życie i technikom zostaną ograniczone uprawnienia, wydłużą się kolejki w aptekach. Nie wiadomo, kto będzie obsługiwał klientów aptek.

- Płynność obsługi pacjenta w aptekach zostanie zaburzona, ponieważ apteki nie mają wystarczającej liczby farmaceutów, aby zapewnić płynną realizację recept - mówi Napieracz - Lubomska, która wspiera w zakresie swojej działalność statutowej związek techników farmaceutycznych.

Na zmianach ucierpieć mają nie tylko technicy, ale i punkty apteczne, które przez to, że nie będą mogły realizować recept, zostaną sparaliżowane.

Technicy farmaceutyki a Naczelna Izba Aptekarska

Zdaniem przedstawiciela Izby Gospodarczej Punktów Aptecznych i Aptek, sytuacja ta jest spowodowana sukcesywnymi próbami podniesienia roli farmaceuty w systemie zdrowia przez Naczelną Izbę Aptekarską. Odbywa się to kosztem ograniczania uprawnień zawodowych techników. Przykładem takich działań ma być rozporządzenie GIF. Jak tłumaczy Marzena Napieracz - Lubomska, Naczelna Izba Aptekarska jest zdania, że technicy nie ponoszą odpowiedzialności zawodowej i trzeba ograniczyć ich kompetencje. Nie chcą wcielić techników do organizacji zawodowej, tylko popierają działania mające na celu ograniczenie ich uprawnień i zdyskwalifikowanie zawodu do rangi pomocy aptecznej.

Farmaceuci protestują

Pracownicy aptek postanowili sprzeciwić się planowanym zmianom. Przy wsparciu Izby Gospodarczej Właścicieli Punktów Aptecznych i Aptek oraz pracodawców (m.in. Farma-Med i Gemini) rozpoczęli protest polegający na wysyłaniu masowej korespondencji do ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego. W listach zawarta jest prośba o udzielenie im informacji na pytania, dlaczego nie wyraża zgody na:

  • wznowienie kształcenia w zawodzie technik farmaceutyczny,
  • podnoszenie kwalifikacji zawodowych techników,
  • utworzenie samorządu zawodowego,
    oraz
  • ponoszenie odpowiedzialności zawodowej.

Kolejne działanie protestacyjne ma się odbyć między 11 a 14 września w Warszawie pod ministerstwem oraz Sejmem. Wcześniej, bo 3 września, przedstawiciele techników farmaceutyki spotkają się z Głównym Inspektorem Farmaceutycznym. Dzień później chęć rozmowy ze związkiem zawodowym techników wyraziło ministerstwo zdrowia.

Protest techników farmaceutycznych. Komentarz GIF

O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy Główny Inspektorat Farmaceutyczny. Zdaniem GIF-u konieczność przygotowania rozporządzenia wynika z faktu przyjęcia nowelizacji ustawy Prawo Farmaceutyczne. Jak informuje nas Inspektorat, prace nad Rozporządzeniem nie zostały jeszcze zakończone. Podkreśla także istotną rolę techników farmaceutycznych w pracy aptek.

Zdaniem GIF-u przygotowywane rozporządzenie to nic nowego.

- Obecnie procedowane rozporządzenie będzie w najważniejszych kwestiach powieleniem istniejących wcześniej rozwiązań prawnych. Intencją nowelizacji nie jest ograniczenie roli techników farmaceutycznych. Obecny kształt rozporządzenia zakłada utrzymanie roli osoby wydającej produkty lecznicze, w tym techników farmaceutycznych. Tym samym prawa techników nie będą ograniczone - informuje nas rzecznik prasowy GIF-u.

GIF podkreśla także, że zakres uprawnień zawodowych technika farmaceutycznego w aptece jest określony w art. 91 ustawy - Prawo farmaceutyczne i nie jest możliwe ich ograniczenie w drodze rozporządzenia. Wyjaśnia również, że procedowane rozporządzenie określa sposób wydawania produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych z apteki i nie reguluje zakresu uprawnień techników co do ich wydawania z apteki.

Piknik w Parku Śląskim pod hasłem "Łączymy pokolenia"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Komentarze 5

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

a
add
jedyna rada studia dla technika tak jak pielegniarki maja to zrobic cos w 1/20 umysłu magistra zeby juz ta techniczna ekipa mogla wydac jakas ampulke
b
boss555
lepiej niech sie GIF zajmie suplementami diety, ktore sa tak latwo wpuszczane na rynek i sklepami ktore sprzedaja leki przy kasie itp. , bo chyba sprzedawca takiego sklepu nie ma wiekszych kompetencji i wiedzy o dawkowania niz my technicy farmacji. Pomijajac fakt,ze temperatura przechowywania lekow w niektorych sklepach, a szczegolnie znanej sieci drogerii pozostawia wieke do zyczenia i jest znacznie wyzsza niz 25 stopni. Dla Nadzor ich nie sprawdza?
w naszym kraju wszystko chore.
J
Janek
Co za bzdury.
Po pierwsze technik nie musi mieć nawet matury, więc jest zbyt mało wykształcony do dawania porad w zakresie interakcji leków czy też podobnego działania leków o różnych składnikach, a po drugie nie protestują technicy,, lecz ludzie, którzy chcą aby w aptekach obsługiwali ludzie nieprzygotowani do udzielania sensownych porad byle byliby tani. Przecież technikom nie zależy na tym, aby ich jeszcze więcej naprodukować w szkółkach niedzielnych.
z
zefli dwojga imion
To lekarz powinien napisac jakie dawki i o jakiej porze powinien przyjmowac pacjent bo niewłasciwe zazywanie może nawet byc smiertelne = karteczka +wpis +pieczatka i po sprawie wiem to po sobie sa leki które sa antagonistami gdy sie o niewłasciwej porze przyjmuje dobrze iz wiedziałem gdzie mogłem odczytac w internecie czego moge sie spodziewac wiec obraczanie techników tym zadaniem jest niewłasciwe
J
Jadzia
Chodzi o to żeby wszyscy szybko umarli a umrą przedwcześnie bo: kolejki do badań i lekarzy, bo brak leków a te które są to mało, bo nie ma dopuszczonych leków nowoczesnych dla wielu śmiertelnych chorób, bo robi się nagonki na lekarzy ( choćby tych wypisujących L4), bo nie kształci się odpowiedniej liczby lekarzy, tworzone są przepisy utrudniające działalność medyczną. Itd. Jak ludzie szybciej umrą to nie będą brali emerytury i zrobią miejsce dla tych co przyjdą po nich. A kto przyjdzie?? Aaaaa to się domyślcie.
Wróć na i.pl Portal i.pl