Czy kopalnię w Turowie trzeba zamknąć? W iPolitycznie Paulina Hennig-Kloska z Polski 2050 i Joanna Borowiak z PiS WIDEO

OPRAC.:
Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
Wideo
od 16 lat
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wstrzymał wykonanie decyzji środowiskowej dotyczącej koncesji na wydobycie węgla dla kopalni w Turowie po 2026 roku. Skargę na decyzję środowiskową złożyli jesienią 2022 roku ekolodzy z Niemiec i Czech. Jak tę decyzję komentowały w iPolitycznie Paulina Hennig-Kloska z Polski 2050 oraz Joanna Borowiak z Prawa i Sprawiedliwości?

Polska 2050. Czy kopalnię w Turowie należy zamknąć?

Paulina Hennig-Kloska, poseł Polski 2050 pytana o to, czy kopalnię Turów trzeba zamknąć, zgonie z wyrokiem WSA w Warszawie, odpowiedziała, że przede wszystkim trzeba szukać, czym zastąpić kopalnię Turów, bo – jak mówiła – „jak widać problemy wokół kopalni Turów narastają od wielu lat, a rząd nie buduje nowych czystych źródeł energii”. Dopytywana, czy wyrok należy wykonać, odpowiedziała, że nie jest od komentowania wyroków sądów.

– Rząd jest faktycznie od wykonywania, więc albo wchodzi na jakąś drogę odwoławczą albo wyrok wykonuje. W przeciwnym razie mamy państwo anarchii, gdzie rząd swoje, sądy swoje – dodała.

Pytana o to, czy doradzałaby rządowi zamknięcie kopani Turów, poseł Polski 2050 odpowiedziała, że wyrok zakłada nie zamknięcie z dnia na dzień, tylko zamknięcie, wygaszenie w pewnym czasie.

– My się musimy naprawdę przygotować do tego, by zastąpić tę energię, którą produkuje Turów innymi czystymi źródłami energii, między innymi na przykład farmami wiatrowymi na lądzie oraz fotowoltaiką. Ale żeby to zrobić, trzeba po prostu przeprowadzić renowację sieci energetycznej. Mamy jeszcze czas, bo ten wyrok zakłada zamknięcie kopalni, tak jak powiedziałam, za ileś tam lat, natomiast my musimy naprawdę przyspieszyć w Polsce z transformacją energetyczną – mówiła.

Co na to Prawo i Sprawiedliwość?

Z kolei poseł Prawa i Sprawiedliwości Joanna Borowiak przypomniała, że Szymon Hołownia mówił o tym, że Turów trzeba zamknąć, a poseł Paulina Hennig-Kloska „owija w bawełnę i ucieka od odpowiedzi”.

- Absolutnie nie należy wykonywać tego wyroku. 60 tys. ludzi straci pracę, siedem proc. energii elektrycznej zabezpiecza dla Polski właśnie kopalnia w Turowie. Nie ma takiej możliwości. Nie po to ratowaliśmy miejsca pracy w pandemii – 8 milionów miejsc pracy, żeby teraz się godzić na tego typu rozstrzygnięcia – przypomniała.

Poseł PiS podkreśliła, że w poprzednim podejściu także nie było zgody rządu Prawa i Sprawiedliwości. – Dopóki Prawo i Sprawiedliwość będzie rządziło w Polsce, a mam nadzieję, że przed nami trzecia kadencja i kolejne, nie będzie naszej zgody na to, żeby likwidować kopalnię w Turowie – mówiła.

– Powiem jeszcze jedno – nasz europoseł pan Bogdan Rzońca pokazał wczoraj bardzo jasne i bardzo wyraziste zestawienie – w dziesiątce największych emitentów CO2 w Unii Europejskiej. Sześć to są elektrownie węglowe niemieckie. Więc niech pseudoekolodzy z Niemiec zajmą się najpierw tym, żeby Niemcy nie byli głównymi emitentami CO2 w Europie, bo póki co na razie są – podkreśliła Joanna Borowiak.

lena

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl