Czy Rosjanie zdecydują się szturmować Charków i Kijów, licząc się ze stratami i masakrą cywilów?

Kazimierz Sikorski
Ulice Kijowa przygotowane na atak czołgów. Widać zapory przeciw pancernym pojazdom
Ulice Kijowa przygotowane na atak czołgów. Widać zapory przeciw pancernym pojazdom Fot. Photo Unian
Czy Rosjanie zdecydują się na szturm Charkowa czy Kijowa i rozpoczną walki miejskie? Jest to ogromne wyzwanie nawet dla armii mającej liczebną przewagę, z konsekwencjami dla uwikłanych w walkę cywilów. Jak zachodni specjaliści oceniają groźbę walk miejskich i zdobywanie domu po domu przez wojska rosyjskie na Ukrainie?

Jestem zaniepokojony, że kampania może przekształcić się w mniejszą lub mniejszą wersję Groznego, powiedział Michael Kofman, specjalista od rosyjskiego wojska w amerykańskim Centrum Analiz Morskich (CNA), odnosząc się do ofensywy Moskwy przeciwko stolicy kontrolowanej przez separatystów Czeczenii w latach 90.

Wątpię, czy spróbują zrównać miasta z ziemią tak, jak to zrobili w Czeczenii, ale mimo to sądzę, że spotkają się z ogromnymi stratami, jeśli spróbują miejskiego ataku - dodał.

Lance Davies, specjalista ds. obrony w Królewskiej Akademii Wojskowej Sandhurst w Wielkiej Brytanii: operacje naziemne we wrogich miastach są „trudne do prowadzenia”. To najgorszy koszmar dla sił wojskowych, dowódców i przywódców politycznych.
Prawdopodobieństwo ugrzęźnięcia w walkach o każdy dom jest gwarantowane – a atak na Kijów wymagałby ogromnego zaangażowania sił i zasobów, ale co ważniejsze, umieściłby siły rosyjskie w bliskim kontakcie z prawnie chronioną ludnością cywilną i infrastrukturą krytyczną.

Pozostają wątpliwości, czy Rosja posiada zasoby potrzebne do zajęcia i utrzymania miast na Ukrainie oraz czy Moskwa i Putin są gotowi zaakceptować ogromne straty.

Francuskie źródło wojskowe powiedziało AFP, że praktyczna zasada jest taka, że atakujący muszą przewyższać liczebnie obrońców w proporcji 10-1, bo ci ostatni mają przewagę, znając choćby swój teren.

Wysyłanie czołgów na obszary miejskie byłoby samobójstwem – powiedział Alexander Grinberg z izraelskiego think-tanku JISS. Nie mogą manewrować ani poruszać się… Aby podbić miasta, potrzebujesz profesjonalnej piechoty, która jest bardzo zmotywowana, bo to trudne zadanie.

W latach 2016-17 armia iracka potrzebowała ośmiu miesięcy na wypędzenie kilku tysięcy dżihadystów z tzw. Państwa Islamskiego w Mosulu po tym, jak terroryści przejęli kontrolę nad miastem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl