Czy rządząca koalicja pójdzie razem do wyborów samorządowych? "Mariaż z PO może być zagrożeniem dla Trzeciej Drogi"

Marcin Koziestański
Czy rządząca koalicja pójdzie razem do wyborów samorządowych?
Czy rządząca koalicja pójdzie razem do wyborów samorządowych? fot. Adam Jankowski
Zbliżają się wybory samorządowe. Czy obecnie rządząca koalicja parlamentarna ma szanse razem wystartować w kwietniu? - Wyborcy na wsiach raczej zastanawiają się nad wyborem PiS lub PSL, a nie PiS czy PO? Z kolei dla partii Szymona Hołowni mariaż z PO oznaczałby problem, jaki był wcześniej z Nowoczesną, gdy wielu wyborców nie rozumiało tego, po co mają istnieć dwie takie same partie. Stąd większa tendencja do samodzielności - mówi w rozmowie z portalem i.pl prof. Rafał Chwedoruk z UW.

Wybory samorządowe. Co zrobi Lewica i Trzecia Droga?

Czy Lewica pójdzie do wyborów samorządowych razem z PO?

- Jeśli chodzi o współpracę Platformy i Lewicy, to Lewicy trudno będzie samej wystartować w wyborach samorządowych. W poprzednich wyborach samodzielny start w wyborach do sejmików uratował Lewicę. Ponad milion głosów, wejście do kilku sejmików, to wszystko pokazało wówczas, że ta formacja przetrwała poza parlamentem i pewny jest jej udział w przyszłym Sejmie. Teraz sytuacja skomplikowała się nieco. Bardzo wysoka frekwencja w wyborach parlamentarnych spowodowała, że co prawda Lewica uzyskała wejście do władzy, natomiast jeśli chodzi o procent poparcia, to nie wyszło to dobrze. A jeśli chodzi o wybory do sejmików, to dla partii średnich rozmiarów, jak Lewica, to są one ogromnym ryzykiem. Lewica samodzielnie nie ma gwarancji powtórzenia poprzedniej sytuacji. A dla tej formacji obecność w samorządach jest bardzo istotna - mówi w rozmowie z portalem i.pl profesor Rafał Chwedoruk z Uniwersytetu Warszawskiego.

Jak natomiast wyglądają szanse Trzeciej Drogi, czyli połączenia PSL z Polską 2050 Szymona Hołowni?

- Ludowcy z całą pewnością mają ambicje odzyskania utraconych na rzecz PiS-u, chociaż części wpływów na wsi. Chodzi szczególnie o województwa lubelskie i świętokrzyskie, czyli tradycyjne bastiony PSL-u. Ludowcy na pewno wierzą, że jest to możliwe. Jednak mariaż z Platformą Obywatelską mógłby te plany pokrzyżować. Wyborcy na wsiach raczej zastanawiają się nad wyborem PiS lub PSL, a nie PiS czy PO? Z kolei dla partii Szymona Hołowni mariaż z PO oznaczałby problem, jaki był wcześniej z Nowoczesną, gdy wielu wyborców nie rozumiało tego, po co mają istnieć dwie takie same partie. Stąd większa tendencja do samodzielności - uważa prof. Chwedoruk.

Wybory prezydenckie. Bratobójcza walka w koalicji?

Rafał Chwedoruk podkreśla, że jednym ze scenariuszy na wybory prezydenckie, jest zmierzenie się w drugiej turze Rafała Trzaskowskiego z PO i Szymona Hołowni.

- Prawo i Sprawiedliwość musi mieć świadomość tego, że musi wymyślić coś nowego, dokonać pewnych transformacji, by móc myśleć o drugiej turze w wyborach prezydenckich. Pamiętajmy bowiem, że o kolejną kadencję nie może się już ubiegać Andrzej Duda. Taka sytuacja może doprowadzić do walki PO z Polską 2050. Perspektywa zbliżających się wyborów prezydenckich sprawia więc, że Szymon Hołownia niekoniecznie jest chętny do wspólnego startu z PO w tegorocznych wyborach samorządowych - wyjaśnia nasz rozmówca.

od 16 lat
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl