Debata w TV Republika. Zabrakło m.in. Trzaskowskiego i Biejat. Maciak wykluczony z debaty

screen
Za nami kolejna debata w TV Republika. Do studia nie przyszli Rafał Trzaskowski i Magdalena Biejat. Nie obyło się też bez kontrowersji z udziałem Grzegorza Brauna i Macieja Maciaka.

Spis treści

Debata, która odbyła się dziś na antenie stacji Republika miała nieco inny format niż poprzednie.

Pytania do kandydatów zadawali m.in. eksperci, a wśród nich: szef InPostu Rafał Brzoska, Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Łukasz Jankowski i konstytucjonalista Prof. Ryszard Piotrowski.

W dalszej części debaty, kandydaci usłyszeli pytania również od widzów.

Pytania od ekspertów

Jako pierwszy pytanie zadawał Rafał Brzoska. Prezes InPostu pytał o obniżenie wieku emerytalnego i ewentualny pomysł na zachętę do tego, by dłużej pracować.

- Nigdy nie podpiszę podwyższenia wieku emerytalnego, jednak będę zachęcać emerytów, by pozostawali na rynku pracy, jeśli będą tego chcieli - stwierdził Karol Nawrocki.

- Oczywiście, że trzeba zderegulować naszą gospodarkę. Nie ma mowy o podwyższeniu wieku emerytalnego, ale trzeba zachęcać do dłuższej pracy. Emerytów traktować jak studentów do 26. roku życia - dodawał Sławomir Mentzen.

- Wszyscy tutaj chwalą pana Brzoskę. Śmieszy mnie, jak milioner mówi o etosie pracy polskich pracowników. Chciałbym, żeby miał większy szacunek do polskich pracowników, którzy mu wożą te paczki - odpowiedział z kolei Adrian Zandberg

Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej zapytał z kolei o pomysły kandydatów na poprawę w systemu ochrony zdrowia. Grzegorz Braun wrócił do sprawy aborcji w Oleśnicy, obrażając przy tym lekarkę Gizelę Jagielską. - powinno nam zależeć na tym, żeby w chwili, kiedy staniemy się bezbronni, nie pochylała się nad nami raczej pani dr Gizela Mengele. - mówił.

Braun stwierdził też, że powinniśmy iść za przykładem Donalda Trumpa i „jednym podpisem wyrzucić do kosza całe WHO z piekła rodem”, które jego zdaniem nie przynoszą zdrowia, a „szereg zagrożeń”.Podczas odpowiedzi na to pytanie pojawił się problem techniczny. Kandydaci zwrócili uwagę, że nie widzą zegara, który odmierza czas na wypowiedzi, co wywołało małe zamieszanie.

Konstytucjonalista prof. Ryszard Piotrowski pytał o ocenę stanu praworządności w Polsce i ewentualne wskazanie działań naprawczych.

Sławomir Mentzen mówił o konieczności "resetu konstytucyjnego", który jest potrzebny po "demolowaniu praworządności przez PiS i PO". Z kolei Szymon Hołownia stwierdził, że konieczne jest rozdzielenie funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego.

Karol Nawrocki zapowiedział, że jeśli zostanie prezydentem, to zwróci się w lutym 2026 roku do Senatu z wnioskiem o referendum, żeby Polacy zdecydowali jak ma wyglądać wymiar sprawiedliwości. "Chcę być głosem tych wszystkich Polaków, którzy zupełnie stracili już wiarę w polską praworządność" - podkreślił.

"Trzeba przeprowadzić procedurę oczyszczania sądów, ale zrobić to skalpelem, a nie siekierą, oglądając osobno każdą nominację, która przeszła przez neoKRS" - powiedział marszałek Sejmu i kandydat Trzeciej Drogi Szymon Hołownia. Jak podkreślił: "Będę prezydentem, który przywróci praworządność w Polsce".

Europoseł Grzegorz Braun powiedział zaś, że "do Kodeksu karnego musi wrócić kara główna, bo inaczej nie będzie żadnej praworządności". "Kara śmierci. Przed wojną było przewidziane rozstrzelanie dla urzędnika, który weźmie (łapówkę) i mnie się to podoba" - mówił.

Pytania od widzów i wzajemne kandydatów

Pierwsze pytanie w tej rundzie dotyczyło kryzysu demograficznego. Kandydaci byli pytani, jak sobie z nim poradzić. Sławomir Mentzen ocenił, że "przyczyna, dla której Polacy nie mają dzieci, jest taka, że po prostu nie chcą, a temat posiadania dzieci jest im obrzydzany", a Szymon Hołownia, że trzeba zadbać o korzystne, zachęcające warunki dla rodzin.

Kolejne pytanie dotyczyło wolności słowa. Joanna Senyszyn stwierdziła, że "wolność słowa powinna być ograniczona przez to, co mogłoby krzywdzić inną osobę". Z kolei Hołownia dodał, że "polskie państwo powinno chronić ludzi przed osobami, które chcą wolności słowa nadużywać". Wspomniał w tym kontekście o tragedii na UW i nagraniach z miejsca zbrodni, które pojawiały się w sieci po incydencie.

W rundzie wzajemnych pytań pytanie Brauna do Hołowni: "jak idzie wdeptywanie w ziemię Władimira Putina. Jako marszałek Sejmu miał pan takie plany". - Pana troska o zbrodniarza Putina i reprezentacja pana Maciaka w debacie publicznej jest znamienna. Putin powinien zostać powstrzymany, bo to jest bezpieczeństwo Polski. Musimy go powstrzymać z Ukraińcami, ale być może bez takich osób jak pan. To jest oczywista zdrada stanu. Proszę pamiętać, kogo pan broni - odpowiedział mu marszałek Sejmu.

- Czy uważa pan, że możemy się bezpiecznie czuć w NATO, mając na uwadze, że Donald Trump negatywnie ustosunkował się do UE i całej Europy i grozi, że jeśli nie będzie transferowanych pieniędzy do USA, to być może wyjdzie z NATO - pytała Joanna Senyszyn Karola Nawrockiego. - Mam inną wizję tego problemu. Przypominam, że na terenie Rzeczpospolitej jest 10 tys. amerykańskich żołnierzy. Oczywiście my sami powinniśmy dbać o nasze siły zbrojne, realizując kontrakty i południowokoreańskie, i amerykańskie. Podzielam opinię Trumpa, że powinniśmy zwiększać wydatki na obronność - odpowiedział Nawrocki.

Braun zapytał Senyszyn: ile pani przyjęła migrantów, skoro ma pani sześć mieszkań? - To jest sprawa państwa, moje mieszkania nie są do tego celu - odpowiedziała Senyszyn. Mentzen pyta Hołownię. - Dlaczego przyjmujecie w zasadzie każdego migranta od Niemców? - brzmi pytanie. - A jaki pan konkretnie ma pomysł, żebyśmy my się z nimi czuli bezpiecznie, a nie szczuł na nich Polki i Polaków? - mówił Hołownia. Mentzen w odpowiedzi stwierdził, że nie zależy mu by "migranci się zakorzenili w Polsce".

Wymiana nagrań i awantury między kandydatami

W pewnym momencie Adrian Zandberg wyjął telefon i puścił nagranie głosowe, na którym Sławomir Mentzen krytykuje programy socjalne, takie jak m.in. 13. i 14. emerytura. - To był nasz program w kampanii parlamentarnej, teraz mam program prezydencki - odpowiedział Mentzen.

Hołownia również pokazał na telefonie nagranie z Mentzenem, gdzie - jak mówił - przyznał się on do "robienia wałków" na płaceniu podatków. - Takie cwaniaki jak pan sprzedają akcje przez fundację, żeby nie płacić podatków - mówił Hołownia. - Jest pan samolubnym milionerem, który płaci niskie podatki - kontynuował. - Ale ja płacę wyższe podatki od pana - odgryzł się Mentzen.

Doszło też do spięcia między Karolem Nawrockim i Szymonem Hołownią. Awantura dotyczyła afery związanej z mieszkaniem kandydata popieranego przez PiS.

Maciak wykluczony z debaty. Zostawił wiadomość dla Stanowskiego

Na debacie nie pojawił się Maciej Maciak, ale nie dlatego, że nie chciał przyjść do TV Republika, a dlatego, że nie dostał zaproszenia. Stacja wytłumaczyła, że w związku z fascynacją tego kandydata Putinem „nie jest brany pod uwagę" w debacie.

Według dziennika „Fakt”, Maciej Maciak przyszedł mimo wszystko pod siedzibę telewizji. Nieproszony kandydat na prezydenta bez skutku próbował dostać się do środka, ale zostawił wiadomość dla innego uczestnika debaty.

"Wszystkiego najlepszego dla Krzysztofa" – brzmiała wiadomość, kierowana zapewne do Krzysztofa Stanowskiego, który przerwał ostatnio wywiad z Maciakiem na kanale „ZERO”.

W debacie wzięli udział: 

  • Karol Nawrocki

  • Sławomir Mentzen

  • Szymon Hołownia

  • Adrian Zandberg

  • Grzegorz Braun

  • Marek Jakubiak

  • Joanna Senyszyn

  • Krzysztof Stanowski

  • Artur Bartoszewicz

  • Marek Woch

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl