Tekst apelu krąży po internecie, podpisują go kolejne osoby, m.in. Hanna Gill-Piątek (Wiosna Roberta Biedronia, Tak dla Łodzi), była łódzka radna, Urszula Niziołek-Janiak (Tak dla Łodzi) czy Damian Graczyk (założyciel Fabryki Równości w Łodzi). "Chcemy, by Deklaracja nie była pustą obietnicą i jak w Warszawie była poddana społecznemu monitorowaniu. Liczymy, że prezydent Hanna Zdanowska wystąpi z inicjatywą pakietu realnych działań w ramach Deklaracji i wskaże środki na ich realizację. - czytamy w korespondencji.
Oto tekst apelu, który trafił do prezydent Łodzi:
"Pokażmy, że miasto Łódź stoi otwarcie po stronie społeczności LGBT+ 🦄 Apelujemy o Podpisanie Deklaracji LGBT+ przez Prezydent Miasta Łodzi Hannę Zdanowską 💪 Będzie to ważny gest w obliczu nagonki partii Prawo i Sprawiedliwość na osoby LGBT+ 🏳🌈
28 marca 2018 r. z inicjatywy Stowarzyszenia Tak dla Łodzi Rada Miejska w Łodzi przyjęła obywatelską uchwałę zobowiązującą Prezydent Miasta Łodzi do wdrożenia programu działań antydyskryminacyjnych w naszym mieście. Wynikiem tego było podpisanie w kwietniu tego roku Karty Różnorodności, deklarującej m.in. poszanowanie praw osób LGBT+ jako pracowników urzędu i miejskich jednostek podległych prezydentowi. Obecnie trwają prace nad pełną realizacją uchwały.
❗ Są jednak sprawy i potrzeby oczywiste społeczności osób LGBT+, które nie muszą i nie mogą czekać na stopniowe wdrażanie programu działań antydyskryminacyjnych.
❗ Jest to ważne zwłaszcza w obliczu ataku na osoby nieheteronormatywne przez Prawo i Sprawiedliwość i wykorzystywanie go w kampanii wyborczej.
👉 Kwestie niezwłocznie do zrealizowania w naszym mieście to np.:
➡ Obejmowanie patronatem Prezydenta Miasta Łodzi ważnych dla społeczności LGBT+ inicjatyw, takich jak marsze, demonstracje, festiwale imprezy artystyczne, kulturalne, edukacyjne itp.,
➡ Utworzenie hostelu interwencyjnego z zapewnioną pomocą psychologiczną,
➡ Wspieranie aktywnych dyrektorów i dyrektorek szkół oraz nauczycielki i nauczycieli promujących szkołę jako miejsce otwarte i tolerancyjne,
➡ Zapewnienie środków na konkursy dla organizacji zajmujących się działaniami antydyskryminacyjnymi i antyprzemocowymi oraz zapewniającymi wsparcie psychologiczne i prawne osobom LGBT+,
➡ Zapewnienie wolności artystycznego wyrazu w miejskich placówkach kultury,
➡ Prowadzenie szkoleń antydyskryminacyjne dla pracowników urzędów miejskich, straży miejskiej i policji, opieki medycznej.
Wsparcie Prezydenta Miasta Łodzi i stanięcie po stronie środowiska LGBT+ w tak trudnej dla niego chwili jak atak polityczny byłoby dla członków tej społeczności ważnym gestem, a szybsze wdrożenie kilku oczywistych działań zwiększyłoby ich poczucie bezpieczeństwa oraz pokazało, że są w naszym mieście mile widziani 🏳🌈"
Ewa Kaftan zaginęła w dniu pewnego morderstwa. Zniknął też jej mąż. Trwają poszukiwania
R. Trzaskowski odpowiada prezesowi PiS ws. karty LGBT+: Chodzi o ochronę dzieci przed szczuciem