18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Dlaczego w Wielkanoc jemy jajka? Zobacz!

KMIS
Głównym atrybutem świąt Wielkiej Nocy od wieków jest jajko. Dlaczego? Bo symbolizuje ono początek, wstęp do życia, odrodzenie. Jako zalążek nowego życia jajo stanowi ważny symbol w wielu kulturach i religiach, a zwłaszcza w chrześcijaństwie.

Jajko wielkanocne, jako symbol życia, jest zarazem symbolem przezwyciężenia śmierci w postaci przebijania skorupki. Kurczak wykluwający się z jajka to dla chrześcijan znak triumfu życia, znak Chrystusowego i ludzkiego zmartwychwstania.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Wielkanoc: Dobre jajka nie tylko kurze

Łacińskie powiedzenie "ab ovo", czyli "od jaja", znaczy tyle samo, co: od samego początku, od Adama i Ewy. Angielski fizjolog, William Harvey, w XVII wieku sformułował słynne zdanie "Omne vivum ex ovo", czyli: "Wszystko co żyje, pochodzi z jaja".

I dlatego w warstwie symbolicznej, w obrzędach i dekoracjach, ale także na wielkanocnym stole, jednym z głównych atrybutów są właśnie jaja. W chrześcijaństwie jajko nawiązuje bezpośrednio do zmartwychwstania Jezusa Chrystusa - stanowi symbol nadziei na życie wieczne. W polskich domach jest tradycja dzielenia się poświęconym jajkiem z koszyczka ze święconką podczas śniadania wielkanocnego. Ma to odniesienie do wigilijnego opłatka.

Niekiedy jajko jest ofiarowywane jako prezent, przy czym przesłaniem jest życzenie pomnażania sił witalnych. Inną, już znacznie bardziej świecką tradycją jest spożywanie w czasie świąt wielkanocnych wyjątkowo dużej liczby jaj. Rekordziści potrafią ich zjeść nawet kilkanaście. I to pod różną postacią: gotowane na miękko lub twardo, faszerowane, z sosami, dodane w kawałkach do zup: żurku albo chrzanicy, a pośrednio także jako składnik ciast i deserów.

Przed i w czasie Wielkanocy jajka są malowane (kraszone) i ozdabiane. Niegdyś dominującą barwą pisanek była w kulturze chrześcijańskiej czerwień. To kwestia symboliki - kolor czerwony dla uczczenie i upamiętnienia zmartwychwstania Jezusa stał się symbolem zwycięstwa, radości i dobrej nowiny. Obecnie dekoracje jajek wielkanocnych ogranicza jedynie fantazja osób tworzących pisanki.

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Dlaczego w Wielkanoc jemy jajka? Zobacz! - Głos Wielkopolski

Komentarze 4

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

M
Mesjasz
Wielkanoc jest poczęciem. Dlatego mówi się że od jajka się wszystko zaczęło. W wielkanoc mamy jajeczka i zajączka, ktory wiadomo co sugeruję. Dokładnie po 280 dniach mamy Boże narodzenie. Czyli tyle ile trwa ciąża. Najciekawsze jest to ,że tego jeszcze nikt nie policzył. I jeszcze ta nazwa wielka noc. Normalnie Kościół chyba wie że baranki Boże nic nie myślą.
C
Chebziok
Chlopy jedza jajka bo potrzebujemy chlopow z jajami " Wir brauchen Eier "
p
poznaniak
to co pisze autor jest totalną bzdurą. Jajko nie ma nic współnego z zmartwychwstaniem Chrystusa. Nie ma ani jednej wzmianki w tradycji apostolskiej. Kościół katolicki wprowadził wiele elementów pogańskich do swoich obrzędów, dlatego nie wolno mylić tego co katolickie, z chrześcijaństwem.
KMIS-owi życzę z okazji świętego jajka, więcej rzeczowości.
m
moher
pogańskie zwyczaje,przyjęte przez katolików
Wróć na i.pl Portal i.pl