Jak już pisaliśmy przed kilkoma dniami, po oddaniu do użytku nowej autostrady A1, kierowcy informowali o nierównościach na betonowej drodze między węzłami Blachownia i Częstochowa Południe. Przy dużej prędkości, jaką na autostradzie rozwijają kierowcy (dopuszczalna prędkość na autostradzie to 140 km/h), wyraźnie można odczuć "garb’ jaki pojawił się na odcinku około 300 metrów.
- Tak budowano najważniejsze drogi w Śląskiem. Zobaczcie archiwalne zdjęcia!
- Roboty na A1 przyspieszają. Kiedy dojedziemy do Łodzi?
- Gierkówka zmieni nazwę. Jest decyzja dyrektora GDDKiA
- Budowa autostrady A1: Gierkówka będzie trzypasmówką
- Tak wygląda z góry gierkówka za Częstochową ZDJĘCIA Z DRONA
- Trasa szybkiego ruchu za 4 mld zł? Tak, to gierkówka ZDJĘCIA
Beton "poszedł" w górę
Nierówności dziwiły zarówno kierowców jak i wykonawców oraz inwestora, bo wydawać by się mogło, że na dużo twardszej nawierzchni, jaką jest nawierzchnia betonowa, takie rzeczy nie mogły się zdarzyć.
- Niezwłocznie po stwierdzeniu nierówności na jezdni, na krótkim odcinku - około 300 metrów, służby drogowe przystąpiły do zabezpieczenia i monitoringu miejsca oraz wprowadzenia ograniczeń prędkości. Jezdnia autostrady na tym odcinku została objęta monitoringiem geodezyjnym oraz wprowadzono ograniczenie prędkości do 110 km/h. Jednocześnie przystąpiono do ustalenia przyczyn powstania nierówności. W opinii rzeczoznawcy stwierdzono nadmierne zawilgocenie wodą opadową i penetrację wody gruntowej w korpus autostrady, która w końcowym efekcie spowodowała wypłukanie luźnego materiału i powstanie nierówności jezdni – informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Katowicach.
Budowa autostrady A1 za Częstochową. Nowa nawierzchnia jest ...
Trzeba odciąć napływ wody pod jezdnię
Jak informuje GDDKiA, aby skutecznie usunąć tę wadę, konieczne było wykonanie wgłębnego drenażu odcinającego napływ wody w podłoże pod jezdnią. Taki drenaż został wykonany w czerwcu. Skuteczność tego rozwiązania jest na bieżąco monitorowana. Naprawa jezdni ma być zakończona do końca września tego roku.
Musisz to wiedzieć
Naprawa A1 do końca września
W ciągu najbliższych dni wykonawca ma przekazać plan naprawczy. Po jego akceptacji i weryfikacji przez inżyniera kontraktu, wykonawca, w ramach gwarancji i na własny koszt ma przystąpić do naprawy nawierzchni.
Przypomnijmy, wykonawcą odcinka autostrady A1 od węzła Blachownia, do Częstochowy Południe było konsorcjum firm Berger Bau Polska z Wrocławia oraz Berger Bau z Bawarii. Nadzór inwestorski prowadziła firma Mott MacDonald Polska z Warszawy.
Był to tzw. odcinek G. Najkrótszy z budowanych od 2015 roku odcinków A1, między Pyrzowicami i Częstochową. Liczył 4,7 km, podczas gdy cały odcinek A1 między Pyrzowicami i Częstochową miał długość 57 km. Oddano go do ruchu 2 sierpnia 2019 roku. Autostrada objęta jest 10-letnim okresem gwarancji jakości.
Zobacz koniecznie
Bądź na bieżąco i obserwuj
