Dobra wiadomość dla frankowiczów. Prokurator Generalny zrobił kolejny krok

Małgorzata Puzyr
Skarga nadzwyczajna w sprawie frankowiczów
Skarga nadzwyczajna w sprawie frankowiczów Michał Jarmoluk/pixabay
Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro skierował do Sądu Najwyższego kolejną skargę nadzwyczajną dotyczącą umowy kredytu waloryzowanego kursem franka szwajcarskiego, uznając że doszło do naruszenia zasad oraz praw człowieka i obywatela określonych w Konstytucji RP, jak też rażącego naruszenia prawa materialnego i procesowego.

Do zawarcia umowy kredytowej na mieszkanie doszło w 2006 roku. Podobnie jak było to w wielu przypadkach bank wypłacił kwotę kredytu w złotych a poszczególne raty również spłacane były w polskiej walucie. W 2013 roku, kiedy kredytobiorcy przestali spłacać kredyt, sprawa trafiła do wrocławskiego sądu, który w 2018 roku wydał nakaz zapłaty blisko 600 tysięcy franków szwajcarskich. Dług zaczęto ściągać z majątku małżeństwa.

Sprawą zajmie się Sąd Najwyższy

Zdaniem Prokuratora Generalnego sąd nie zbadał, czy w umowie nie było klauzul niedozwolonych dotyczących kursu przeliczeniowego. Prokurator wskazał, że był to faktycznie kredyt w złotych, ale kredytobiorcy nie wiedzieli, jaką kwotę kredytu otrzymają, bo nie znali kursu przeliczeniowego banku. To według Zbigniewa Ziobry narusza równowagę kontraktową stron.

Prokurator Generalny wniósł zatem o uchylenie prawomocnego orzeczenia i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania Sądowi Okręgowemu we Wrocławiu. Ponadto wniósł również o wydanie przez sąd postanowienia o wstrzymaniu wykonania zaskarżonego orzeczenia do czasu ukończenia postępowania wywołanego wniesieniem skargi nadzwyczajnej, z uwagi na grożącą pozwanym niepowetowaną szkodę wynikającą z prowadzonego wobec nich postępowania egzekucyjnego.

żródło: Polskie Radio 24, Prokuratura Krajowa

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl