Dorota Kania i Anna Zapert z prestiżowym wyróżnieniem. Wyróżnienie w Konkursie Audycja Historyczna Roku dla dziennikarek Polski Press

Damian Kelman
Damian Kelman
Wideo
od 16 lat
W czwartek w Białymstoku odbyło się rozstrzygnięcie Konkursu Audycja Historyczna Roku. Jedną z nagród otrzymały redaktor naczelna Polska Press Dorota Kania oraz red. Anna Zapert. Wyróżnienie zostało przyznane za film "Lidia Lwow - Eberle. Pro Memoria".

Konkurs Audycja Historyczna Roku

Konkurs na Najlepszą Audycję Historyczną Roku odbywa się od 19 czerwca 2013 roku, gdy pierwsza edycja została ogłoszona przez ówczesnego prezesa Instytutu Pamięci Narodowej - doktora Łukasza Kamińskiego. Celem konkursu jest promowanie najnowszej historii Polski w formie ambitnej twórczości zarówno radiowej, jak i telewizyjnej.

Kapituła konkursu ocenia audycje w czterech kategoriach:

  • Wydarzenie – audycje poświęcone określonemu wydarzeniu lub procesowi historycznemu – Grand Prix Prezesa IPN
  • Losy – audycje poświęcone indywidualnym losom bohaterów, uczestników i świadków zdarzeń i procesów historycznych – Nagroda im. Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego
  • Historia regionalna – audycje poświęcone historii regionalnej obejmującej zasięg działania Oddziału IPN w Białymstoku – Nagroda Dyrektora Oddziału IPN w Białymstoku
  • Młodzi Twórcy – audycje stworzone przez młodych twórców (w wieku od 18 do 26 roku życia) powstałe w ramach działalności niezawodowej (dopuszczalna w ramach tej kategorii jest aktywność na portalu YouTube, Spotify i podobnych).

Tegoroczna, X edycja konkursu została rozstrzygnięta 30 listopada w Białymstoku.

Dorota Kania wyróżniona

Podczas ceremonii jedna ze statuetek trafiła w ręce redaktor naczelnej Polska Press. Dorota Kania wraz z ekipą została wyróżniona za film "Lidia Lwow-Eberle. Pro Memoria" w kategorii "Losy".

- Ta nagroda ma dla nas szczególne znaczenie - wiele osób zajmujących się przywracaniem pamięci, a efekty ich pracy są imponujące. Dlatego przyznanie nagrody, docenienie naszej pracy jest tym bardziej ważne - powiedziała Dorota Kania.

Dorota Kania wyróżniona w Konkursie Audycja Historyczna Roku.
Dorota Kania wyróżniona w Konkursie Audycja Historyczna Roku.

Kania zdradziła również szczegóły historii poznania Lidii Lwow.

"Lidię Lwow i jej córkę Justynę poznaliśmy w Stowarzyszeniu Odra-Niemen w czasie, gdy historia pani Lidii nie była powszechnie znana. Wtedy zrodził się pomysł filmu, ale projekt został zrealizowany dopiero wiele lat później. Zainteresowała się nim TVP i dzięki temu historię życia Lidii Lwow mogło obejrzeć wiele osób" - dodała.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Dorota Kania przy filmie była odpowiedzialna za reżyserię, wraz z Anną Zapert, oraz scenariusz. Za montaż odpowiadała Katarzyna Zajączkowska Burzyńska, za zdjęcia Robert Krauz oraz Krzysztof Mordak, a producentem wykonawczym był Wojciech Majsner.

rs

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl