Konkurs Audycja Historyczna Roku
Konkurs na Najlepszą Audycję Historyczną Roku odbywa się od 19 czerwca 2013 roku, gdy pierwsza edycja została ogłoszona przez ówczesnego prezesa Instytutu Pamięci Narodowej - doktora Łukasza Kamińskiego. Celem konkursu jest promowanie najnowszej historii Polski w formie ambitnej twórczości zarówno radiowej, jak i telewizyjnej.
Kapituła konkursu ocenia audycje w czterech kategoriach:
- Wydarzenie – audycje poświęcone określonemu wydarzeniu lub procesowi historycznemu – Grand Prix Prezesa IPN
- Losy – audycje poświęcone indywidualnym losom bohaterów, uczestników i świadków zdarzeń i procesów historycznych – Nagroda im. Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego
- Historia regionalna – audycje poświęcone historii regionalnej obejmującej zasięg działania Oddziału IPN w Białymstoku – Nagroda Dyrektora Oddziału IPN w Białymstoku
- Młodzi Twórcy – audycje stworzone przez młodych twórców (w wieku od 18 do 26 roku życia) powstałe w ramach działalności niezawodowej (dopuszczalna w ramach tej kategorii jest aktywność na portalu YouTube, Spotify i podobnych).
Tegoroczna, X edycja konkursu została rozstrzygnięta 30 listopada w Białymstoku.
Dorota Kania wyróżniona
Podczas ceremonii jedna ze statuetek trafiła w ręce redaktor naczelnej Polska Press. Dorota Kania wraz z ekipą została wyróżniona za film "Lidia Lwow-Eberle. Pro Memoria" w kategorii "Losy".
- Ta nagroda ma dla nas szczególne znaczenie - wiele osób zajmujących się przywracaniem pamięci, a efekty ich pracy są imponujące. Dlatego przyznanie nagrody, docenienie naszej pracy jest tym bardziej ważne - powiedziała Dorota Kania.

Kania zdradziła również szczegóły historii poznania Lidii Lwow.
"Lidię Lwow i jej córkę Justynę poznaliśmy w Stowarzyszeniu Odra-Niemen w czasie, gdy historia pani Lidii nie była powszechnie znana. Wtedy zrodził się pomysł filmu, ale projekt został zrealizowany dopiero wiele lat później. Zainteresowała się nim TVP i dzięki temu historię życia Lidii Lwow mogło obejrzeć wiele osób" - dodała.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!
Dorota Kania przy filmie była odpowiedzialna za reżyserię, wraz z Anną Zapert, oraz scenariusz. Za montaż odpowiadała Katarzyna Zajączkowska Burzyńska, za zdjęcia Robert Krauz oraz Krzysztof Mordak, a producentem wykonawczym był Wojciech Majsner.
rs