Mariusz Leśniewski: Czym ta edycja Forum Wizja Rozwoju wyróżnia się od poprzednich? Znajdziemy tu jakiś wyróżnik?
Andrzej Michalak: Oczywiście tak! Poprzednie edycje przypadały na czas trudny dla naszej gospodarki: mieliśmy pandemię, mieliśmy wychodzenie z pandemii, mieliśmy kryzys finansowy. Ta edycja jest już inna. Ona wyróżnia się przede wszystkim tym, że tutaj eksperci rozmawiają o wdrażaniu nowoczesnych technologii po to, żebyśmy mogli mówić o rewolucji przemysłowej w polskim przemyśle, w polskich podmiotach gospodarczych.
Nowoczesne technologie nie powstają wyłącznie w firmach. One powstają w instytutach badawczych, one powstają w kołach naukowych. I m.in. właśnie zaprosiliśmy - wybrane co prawda - koła naukowe z polskich uczelni, gdzie prezentowane są właśnie osiągnięcia nowoczesnych technologii, a te są niezbędne, by nasi przedsiębiorcy mogli jeszcze bardziej skutecznie rywalizować na rynkach europejskich, czy światowych.
Żebyśmy mogli mówić, że polska gospodarka się rozwija, ale co jest tutaj bardzo ważne: Po pierwsze - nowoczese technologie nie mogą zastępować miejsc pracy. Z jednej strony przedsiębiorcy oczywiście poszukują obniżki kosztów, więc wdrażanie automatyzacji, robotyzacji i cyfryzacji. Co, wydawałoby się, że powinno pociągać likwidację miejsc pracy. Absolutnie nie! Mówimy tutaj, by je zachować, wdrażać nowoczesne technologie a - plus do tego - mówimy jak podwyższać wynagrodzenia pracowników.
Nasza gospodarka, pana zdaniem, staje się bardziej innowacyjna? Czy zatrzymaliśmy się w miejscu i próbujemy coś zrobić?
Moim zdaniem, nasza gospodarka jest innowacyjna i staje się bardziej innowacyjna. I nie mówię tego czysto teoretycznie. Mam doświadczenie z punktu widzenia wykładowcy akademickiego, który obserwował przez ponad 20 lat, jak wyglądał rozwój instytutów badawczych, jak wyglądał rozwój kół naukowych, jak wyglądała komercjalizacja wyników badań naukowych, jak wyglądały też obszary dotyczące produkcji w polskich przedsiębiorstwach. I wdrażanie nowoczesnych technologii do polskich przedsiębiorstwach odbywało się stopniowo. Ale dzisiaj jesteśmy już na takim etapie, że mamy dobrze wykształconą kadrę, która potrafi sobie radzić z obsługą nowoczesnych technologii. Potrzebujemy pieniędzy, ciągle jeszcze więcej pieniędzy, właśnie po to, żebyśmy mogli kupować nowoczesne technologie, ale potrzebujemy też dobrych rozwiązań, by szybciej i łatwiej następowała komercjalizacja wyników badań.