- Na oddziałach przybyło naprawdę mnóstwo sprzętu. To jest sprzęt wysokiej klasy, na który przy standardowym finansowaniu opieki zdrowotnej najpewniej nie byłoby nas stać. Dzięki niemu poziom leczenia znacząco wzrasta - mówi dr Jarosław Mijas, konsultant wojewódzki w dziedzinie pediatrii.
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagra w niedzielę już po raz 27. Na kupionym w ramach akcji sprzęcie zyskują mali i duzi.
- Zaczęło się od noworodków. Program przesiewowego badania słuchu był unikalny na skalę świata i wszyscy nam go zazdrościli. Ten program funkcjonuje do dziś i dzięki niemu udało się wyłapać wielu małych pacjentów z defektem wrodzonym słuchu, zaprotezować i leczyć - wspomina dr Mijas. - Później doszedł szereg innych inicjatyw, pozwalających ratować ciężko chore dzieci. Tylko w moim oddziale powiatowym w Strzelcach Opolskich w ciągu dwóch lat dostaliśmy sprzęt wart blisko 300 tys. złotych.
Dobry sprzęt przekłada się na skuteczność terapii. Ile dzieci żyje dzięki orkiestrze? Dlaczego obcokrajowcy przyjeżdżają leczyć się w Polsce? Więcej o tym w programie Gość nto.