Druzgocący raport. Komisja ds. wpływów rosyjskich ostrzega przed czołowymi politykami PO i byłymi szefami SKW

OPRAC.:
Anna Piotrowska
Anna Piotrowska
Od lewej: Bartłomiej Sienkiewicz, Tomasz Siemoniak, Donald Tusk. W raporcie komisji ds. wpływów rosyjskich wskazano, że komisja rekomenduje niepowierzanie im zadań, stanowisk i funkcji publicznych związanych z odpowiedzialnością za bezpieczeństwo państwa.
Od lewej: Bartłomiej Sienkiewicz, Tomasz Siemoniak, Donald Tusk. W raporcie komisji ds. wpływów rosyjskich wskazano, że komisja rekomenduje niepowierzanie im zadań, stanowisk i funkcji publicznych związanych z odpowiedzialnością za bezpieczeństwo państwa. PAP/ Jakub Kamiński
- Nie dochowali należytej staranności i poprzez swoje zaniechania umożliwili rozwój intensywnych kontaktów SKW z tajną służbą państwa nieprzyjaznego – oceniła w swoim raporcie komisja do spraw wpływów rosyjskich, odnosząc się do czołowych polityków Platformy Obywatelskiej, na czele z liderem tej partii Donaldem Tuskiem. Zdaniem komisji, osoby te nie powinny piastować funkcji związanych z bezpieczeństwem państwa.

Zalecenia komisji ds. rosyjskich wpływów

Sejm odwołał w środę w głosowaniu ośmiu członków Państwowej Komisji do spraw badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne Polski w latach 2007-2022: Sławomira Cenckiewicza, Andrzeja Zybertowicza, Przemysława Żurawskiego vel Grajewskiego, Łukasza Cięgoturę, Marka Szymaniaka, Arkadiusza Puławskiego, Andrzeja Kowalskiego i Michała Wojnowskiego. Na zorganizowanej kilka godzin wcześniej konferencji zaprezentowano cząstkowy raport z prac komisji. Liczący ponad 100 stron dokument dotyczący Służby Kontrwywiadu Wojskowego został wieczorem opublikowany na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Zdaniem komisji, SKW będąc instytucją, której jednym z podstawowych zadań jest ochrona Sił Zbrojnych RP przed zagrożeniami ze strony obcych służb specjalnych, uległa wpływom Federacji Rosyjskiej.

Za podstawie dotychczasowej pracy komisja sformułowała wnioski rekomendacyjne. Wśród nich znalazło się zalecenie dotyczące przeprowadzenia dogłębnego przeglądu systemu zadaniowania i nadzoru służb specjalnych i wypracowania nowych przepisów prawnych i procedur, które zapobiegną powtórzeniu się nieprawidłowości opisanych w raporcie.

- Państwo polskie powinno dysponować stałym, osadzonym instytucjonalnie organem, którego zadaniem jest monitorowanie wrogich wpływów na działalność kluczowych ogniw państwa polskiego i informowanie opinii publicznej o zagrożeniach, które z tego wynikają

– czytamy.

Komisja rekomendowała ponadto kontynuację podjętych przez nią prac i poszerzenie zakresu czasowego poza ramy wskazane w ustawie z dnia 14 kwietnia 2023 r., to jest do roku 2022.

W raporcie wskazano na konieczność przeprowadzenia pilnego przeglądu polskiej polityki energetycznej w zakresie współpracy z Federacją Rosyjską, przeglądu wpływów rosyjskich na tzw. III sektor, czyli instytucje społeczeństwa obywatelskiego, przeglądu roli podmiotów gospodarczych z udziałem kapitału rosyjskiego na polskim rynku, zbadania wpływu Rosji na politykę zagraniczną Polski, a także przeprowadzenia systemowej analizy rosyjskiej dezinformacji w polskiej przestrzeni informacyjnej.

- Komisja rekomenduje wpisanie do ustaw regulujących funkcjonowanie ABW, AW, CBA, SKW, SWW zadań związanych z monitorowaniem zjawisk wskazujących na wpływy obce na procesy decyzyjne kierownictwa państwa. Coroczne jawne raporty służb powinny obejmować sprawozdanie z realizacji tego zadania

– wskazano.

Komisja ostrzega przed Tuskiem, Cichockim, Klichem, Siemoniakiem i Sienkiewiczem

W dokumencie znalazły się też rekomendacje personalne. Wśród wymienionych tu osób znajdujemy czołowych polityków Platformy Obywatelskiej, na czele z liderem tego ugrupowania.

- W odniesieniu do byłego premiera Donalda Tuska oraz ministrów Jacka Cichockiego, Bogdana Klicha, Tomasza Siemoniaka i Bartłomieja Sienkiewicza Komisja rekomenduje niepowierzanie im zadań, stanowisk i funkcji publicznych związanych z odpowiedzialnością za bezpieczeństwo państwa

– podkreślono w raporcie.

Jak wyjaśniono, osoby te będąc odpowiedzialne za nadzór nad funkcjonowaniem służb specjalnych RP w zakresie powierzonych im ustawowo zadań, w tym dotyczących działalności SKW, "nie dochowały należytej staranności i poprzez swoje zaniechania umożliwili rozwój intensywnych kontaktów SKW z tajną służbą państwa nieprzyjaznego".

- Odbywało się to bez zachowania należytego reżimu kontrwywiadowczego, co doprowadziło do trudnych do oszacowania strat dla bezpieczeństwa RP. Zeznania złożone przez w/w jako świadków w postępowaniu karnym prowadzonym przez prokuraturę, pokazują z ich strony brak wiedzy, świadomości i refleksji co do wagi zadań związanych z pełnieniem przez nich funkcji nadzorczych wobec SKW

– wytłumaczyli autorzy raportu.

Byli szefowie SKW "zaangażowali się w kontakty z FSB"

Zalecenia dotyczą również byłych Szefów SKW: gen. Janusza Noska i gen. Piotra Pytla oraz Zastępcy Szefa SKW płk Duszy, co do których Komisja rekomenduje niepowierzanie im zadań, stanowisk i funkcji związanych z odpowiedzialnością za bezpieczeństwo RP.

W uzasadnieniu podkreślono, że będąc wieloletnimi funkcjonariuszami służb specjalnych RP, wbrew należytym standardom ostrożności kontrwywiadowczej oraz łamiąc pragmatykę służb (m.in. w zakresie dokumentowania spotkań z przedstawicielami obcych służb), zaangażowali się oni w liczne kontakty z przedstawicielami FSB, nie informując przy tym Krajowej Władzy Bezpieczeństwa (ABW) i przedstawiając niepełny obraz wyżej opisanych kontaktów z FSB swoim politycznym przełożonym.

- Po przedostaniu się do mediów informacji o wyżej opisanych kontaktach, gen. J. Nosek i gen. P. Pytel zaangażowali się w działania dezinformacyjne: w latach 2012-2014 wprowadzające opinię publiczną w błąd co do charakteru budzących wątpliwości działań na odcinku kontaktów z FSB, a w latach 2015-2022 rysujące nieprawdziwy i wysoce szkodliwy wizerunek RP

– czytamy w raporcie komisji.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

od 16 lat

jg

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na i.pl Portal i.pl