Dotychczas w procesie rekrutacji rodzice mogli liczyć na wiele dodatkowych czynników, dzięki którym otrzymywali więcej punktów. Od maja większość z nich przestanie obowiązywać.
Preferencje stracą rodzice samotnie wychowujący dziecko. Nie będzie dodatkowych punktów za niepełnosprawność jednego lub obojga rodziców albo rodzeństwa dziecka. Dodatkowe punkty otrzymają wielodzietne rodziny oraz dzieci niepełnosprawne.
- To wynika z nowego rozporządzenia Parlamentu Europejskiego, które ogranicza przetwarzanie przez administrację publiczną danych tylko do tych, które są bezpośrednio wymienione w ustawie o opiece nad dziećmi w wieku do lat trzech - wyjaśniała Joanna Nyczak, dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego Wrocławia.I dodaje: - Do tej pory mieliśmy możliwość na podstawie zgody rodziców przetwarzania innych danych. Teraz obowiązują nas nowe przepisy.
Jednymi z najważniejszych kryteriów przyjmowania dzieci do żłobków, będzie tak jak do tej pory zamieszkiwanie na terenie Wrocławia. Dziecko musi ukończyć 20. tydzień życia.
Tylko przez internet
Pierwsze wnioski w formie elektronicznej będzie można składać już w maju. Wtedy ma zacząć działać internetowy system rekrutacji do żłobków publicznych i niepublicznych dofinansowywanych przez gminę Wrocław. To będzie jedyny sposób, żeby zapisać dziecko do żłobka. Uwaga: nie będzie już możliwości złożenia wniosku papierowego. Rodzice będą mogli wskazać w trakcie rekrutacji trzy preferowane żłobki, w tym placówkę pierwszego wyboru.
Rekrutacja rozpocznie się w maju i będzie trwała non stop. Nie jest jeszcze znany adres strony internetowej, pod którym rodzice będą mogli składać wnioski. Urzędnicy pracują nad jej uruchomieniem.
We wszystkich żłobkach publicznych we Wrocławiu oraz prywatnych objętych dofinansowaniem gminy jest około 4300 miejsc.
Nowe placówki
Przypomnijmy, że nowe placówki pojawią się w 2019 i 2020 roku na Jagodnie (220 miejsc) i Sołtysowicach (150 miejsc). Filia żłobka dla około 40 dzieci powstanie też na Nowych Żernikach. Nowe lokalizacje żłobków związane są z potrzebami rodzin, które osiedlają się na obrzeżach miasta.
Dotychczas nierzadkie były sytuacje, że w niektórych żłobkach były wolne miejsca po zakończeniu rekrutacji. Z kolei w innych, gdzie potrzeby były dużo większe, brakowało wolnych miejsc. Otwierając nowe placówki władze miasta chcą sprostać oczekiwaniom rodziców.