Dwie niedziele handlowe w miesiącu? Lewica przeciwna. Przypomina o postulacie skrócenia tygodnia pracy

Lidia Lemaniak
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
W czwartek Sejm zajmie się projektem Polski 2050, który przewiduje wprowadzenie dwóch niedziel handlowych w miesiącu. Przeciwna takiemu rozwiązaniu jest Lewica, o czym w rozmowie z i.pl powiedziała Anna Maria Żukowska, przewodnicząca klubu parlamentarnego Lewicy.

Spis treści

Dwie niedziele handlowe w miesiącu?

W środę Sejm rozpoczął trzydniowe posiedzenie. W czwartek odbędzie się pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni. Chodzi o projekt Polski 2050, który przewiduje wprowadzenie dwóch niedziel handlowych w miesiącu.

Ustawa wprowadzająca stopniowo zakaz handlu w niedziele weszła w życie 1 marca 2018 roku. Od 2020 roku zakaz handlu nie obowiązuje w siedem niedziel w roku: ostatnie niedziele stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, a także w niedzielę przed Wielkanocą oraz w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie.

Lewica jest przeciwna przywróceniu handlu w niedzielę

Anna Maria Żukowska, przewodnicząca klubu parlamentarnego Lewicy, powiedziała i.pl, że Lewica jest przeciwna projektowi, przywracającemu dwie niedziele handlowe w miesiącu. – Dlatego, że uderzy on w osoby, które żyją w handlu rodzinnie, w małych przedsiębiorców, w osoby, które prowadzą biznes w mniejszych miejscowościach oraz dlatego, że to głównie kobiety miałyby nieść ciężar tej pracy – wyjaśniła.

Zdaniem posłanki Lewicy „chodzi głównie o sieci handlowe”. – Uważamy, że to jest lobbing dużych galerii handlowych, a nie jest to rozwiązanie, które w jakikolwiek sposób będzie wspierać prawa pracownicze. Dlatego Lewica jest przeciwna – podkreśliła.

Co z zawodami, które muszą pracować w niedziele? Lewica postuluje skrócenie tygodnia pracy

Na uwagę, że wiele zawodów pracuje w niedzielę – chociażby gastronomia, dziennikarze, czy pracownicy stacji benzynowych, Anna Maria Żukowska odpowiedziała, że „dlatego Lewica postuluje skrócenie tygodnia pracy”. – To będzie służyło już zupełnie wszystkim, niezależnie od zawodu czy funkcji, jaką pełnią. Ale w związku z tym, że chcemy poprawiać sytuację pracowniczą, to nie możemy jej pogarszać – dodała.

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

g
gosc
To że lewica przeciwna to niema żadnego znaczenia.

Uwierzę w ich sprzeciw jak wyjdą z tej dziwacznej KOalicji.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl