Dynamo Kijów zagra o Ligę Mistrzów! Ukraińcy awansowali kosztem Austriaków

DW
Liga Mistrzów. Dynamo Kijów pokonało po dogrywce Sturm Graz i w czwartej, decydującej rundzie kwalifikacji, zagra z Benficą Lizbona o fazę grupową Champions League. Viktoria Pilzno z byłymi graczami polskiej ligi również dotarło do fazy play-off. Swój epizod zaliczył Jakub Piotrowski w Łudogorcu Razgrad.

Dynamo Kijów w fazie play-off

Rewanżowe spotkanie III rundy w Austrii nie układało się po myśli wicemistrzów Ukrainy. Mimo zwycięstwa 1:0 na stadionie w Łodzi zespół Dynama szybko stracił zaliczkę. W 27. minucie składna akcja Sturmu Graz zakończyła się golem Rasmusa Hojlunda. Strzał zza pola karnego był nie do obrony.

Zespół z Ukrainy próbował doprowadzić do wyrównania, aby uniknąć dogrywki. Tej nie dało się przegapić, ale Austriacy zupełnie pogubili się po regulaminowych 90 minutach gry.

Już w siódmej minucie dogrywki drużyna Tomasza Kędziory mogła odetchnąć z ulgą. Konstantyn Wiwczarenko opanował piłkę do dośrodkowaniu Wiktora Cygankowa i z zimną krwią pokonał bramkarza rywali.

Jeszcze przed końcem dogrywki Ukraińcy strzelili na 1:2, przesądzając o losach trzeciej rundy. Cygankow ustalił rezultat strzałem po ziemi. Na bramkę zapracował jednak cały zespół.

Przed ostatnim gwizdkiem sędziego Manprit Sarkaria obejrzał czerwoną kartkę. Ostatni kwadrans był tylko dla Austriaków przeciąganiem tego, co nieuniknione.

W czwartej rundzie kwalifikacji zespół z Kijowa zagra z Benficą Lizbona, która wyeliminowała duńskie FC Midtjylland (4:1 i 3:1). Domowy mecz Dynama odbędzie się na stadionie w Łodzi. Tym samym, to nie Lech Poznań - jako mistrz Polski - zapewni polskim kibicom hymn Ligi Mistrzów, a drużyna z Ukrainy.

Inne akcenty w III rundzie

Całe spotkanie w barwach Łudogorca Razgrad rozegrał Jakub Piotrowski, ale jego zespół okazał się gorszy od Dinama Zagrzeb. Przed tygodniem przegrał u siebie 1:2. W rewanżu padł rezultat 2:4.

Goście przez większość spotkania grali w osłabieniu, a w końcówce nawet w ósemkę. Już w 17. minucie drugą żółtą kartkę dostał kolega Piotrowskiego z linii pomocy Dominik Jankow. W 73. jego los podzielił brazylijski napastnik Rick, a w 86. Słoweniec Zan Karnicnik.

Rangersi dokonali remontady
Trudnej sztuki dokonał zespół Rangers FC. Po porażce w Belgii z St Gilloise 0:2 szkockiej ekipie udało się z nawiązką odrobić stratę i zwyciężyć 3:0. O wstęp do fazy grupowej zagra z PSV Eindhoven, które dopiero po dogrywce pokonało AS Monaco 3:2. W pierwszym meczu był remis 1:1.

Akcent z Ekstraklasy
Na ścieżce mistrzowskiej do kolejnej fazy dostała się Viktoria Pilzno. Czeska rewelacja rozgrywek gra o fazę grupową Ligi Mistrzów z dwoma byłymi piłkarzami Ekstraklasy.

W pierwszym składzie rewanżu przeciwko Sheriffowi Tiraspol zagrali Jan Sykora i Jan Kliment. Były napastnik Wisły Kraków zdobył bramkę. To już jego czwarte trafienie w barwach czeskiej drużyny. Tyle samo miał przez cały rok gry dla Białej Gwiazdy. Z kolei na Janie Sykorze nie mogli poznać się włodarze Lecha. Skrzydłowy wchodzi właśnie do fazy play-off, a mistrzowie Polski drżą o awans w Lidze Konferencji.