Działali jak mafia mieszkaniowa. 15 osób z zarzutami i wniosek o areszt notariusza

Jacek Wierciński
Jacek Wierciński
CBŚP / zdj. archiwalne
Za ułamek wartości przejmowali nieruchomości należące do osób, które znajdowały się w kłopotach finansowych w oparciu o nieuczciwe umowy pożyczek – uważa pomorska prokuratura. Na jej polecenie CBŚP zatrzymał 4 kolejne osoby w dużym, ogólnopolskim śledztwie dotyczącym grupy działającej według schematu tzw. mafii mieszkaniowej.

- Z ustaleń śledczych wynika, że członkowie tej grupy, udzielając wysoko oprocentowanych i krótkoterminowych pożyczek, przejmowali nieruchomości stanowiące zabezpieczenie spłaty. Grupa mogła działać w latach 2010-2015 na terenie niemal całego kraju i w tym czasie jej członkowie mogli oszukać wiele osób będących w bardzo trudnej sytuacji życiowej. W ramach śledztwa badanych jest ponad 150 transakcji dotyczących nieruchomości

– relacjonuje nadkom. Iwona Jurkiewicz, rzeczniczka prasowa komendanta Centralnego Biura Śledczego Policji.

To właśnie funkcjonariusze CBŚP, na polecenie prokuratora Pomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Gdańsku, dokonali ostatnio zatrzymań 4 osób, w tym notariusza – Władysława L. Trójka podejrzanych trafiła do aresztu. Na areszt – rzekomo współpracującego z grupą - prawnika nie zgodził się sąd, ale na tę decyzję przygotowywane już jest zażalenie.

Jak słyszymy, zatrzymaniom towarzyszyły przeszukania mieszkań, wskutek czego zabezpieczono mienie o wartości 600 tysięcy złotych, sprzęt elektroniczny i dokumentację, która będzie szczegółowo analizowana.

Łącznie w tym postępowaniu zarzuty usłyszało jak dotąd już 15 osób, które działać miały w oparciu o mechanizm nazywany „mafią mieszkaniową” i opisywany od lat na łamach „Dziennika Bałtyckiego”. Pokrzywdzonymi były osoby nieporadne życiowo, często starsze i schorowane, które znalazły się w trudnej sytuacji finansowej. Podejrzani mieli zaś wprowadzać je w błąd, oferując tzw. prywatne pożyczki.

- Wartość nieruchomości stanowiących zabezpieczenie pożyczek, znacząco przekraczała ich wysokość, a warunki udzielenia pożyczek wskazywały, że wywiązywanie się ze zobowiązań ich spłaty było praktycznie niemożliwe

– słyszymy.

Dodatkowo ofiary najpewniej nie zdawały sobie sprawy z dodatkowych kosztów ukrytych, które ponieść musiały już po zawarciu niekorzystnej dla siebie umowy u notariusza. Chodziło na przykład o konieczność zapłaty prowizji pośrednikowi, a domniemani przestępcy mieli pełnić w schemacie wyspecjalizowane role – np. naganiaczy odpowiedzialnych za wyszukiwanie kolejnych ofiar.

Śledczy nie informują szczegółowo o skali procederu, wiadomo jednak, że miał on zasięg ogólnopolski, a straty, co najmniej 30 pokrzywdzonych, szacowane są na minimum kilkanaście milionów złotych.

Iwonie J., Piotrowi W. i Dariuszowi J. oraz notariuszowi Władysławowi L. przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, oszustwa dotyczącego mienia znacznej wartości, wyzyskania przymusowego położenia pokrzywdzonych i nałożenia na nich obowiązku świadczenia niewspółmiernego ze świadczeniem wzajemnym. Prawnik podejrzany jest także o niedopełnienia obowiązków w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Wszystkim grozić może do 15 lat więzienia, ale na tym nie koniec

- Sprawa ma charakter rozwojowy, prokurator nie wyklucza dalszych zatrzymań –

poinformował bowiem w oficjalnym komunikacie dział prasowy Prokuratury Krajowej.

Pomorski serwis kryminalny. Bądź na bieżąco!

KRYMINALNE POMORZE - POLECAMY:

Polska mafia w latach 90.

Przeczytaj nasz kryminalny reportaż:

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl